Planują umieszczenie krzyża z podziemną zakrystią na...

Planują umieszczenie krzyża z podziemną zakrystią na Błoniach [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na Błoniach trwają jeszcze prace rozbiórkowe. Musi zostać także zrekultywowana zniszczona trawa
1/22
przejdź do galerii

Na Błoniach trwają jeszcze prace rozbiórkowe. Musi zostać także zrekultywowana zniszczona trawa ©fot. Andrzej Banaś

Przestrzeń miasta. Prezydent przypomina, że Błonia miały zostać zwrócone bez krzyża, ale będzie jeszcze konsultował się z kardynałem
Grupa krakowian chce, by na Błoniach na stałe stanął krzyż. Ma być upamiętnieniem wizyt trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, którzy modlili się na największej krakowskiej łące. Władze miasta podchodzą sceptycznie do całej sprawy.

Apel grupy krakowian dotyczący pozostawienia krzyża na Błoniach prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał po ostatniej wizycie papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży. Pismo zostało też wysłane do metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.

- Taki krzyż byłby pamiątką po wizytach trzech papieży. Jeżeli będzie trzeba, to pod tym apelem podpiszą się tysiące krakowian. Tak duże jest zapotrzebowanie na to, aby był tam krzyż - przekonuje znany krakowski fotograf Adam Bujak, jeden z sygnatariuszy apelu.

Podczas Światowych Dni Młodzieży na Błoniach pojawiły się trzy krzyże: 32-metrowy będący elementem ołtarza, krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz krzyż wykorzystany podczas inscenizacji Drogi Krzyżowej. Na Błoniach nie ma już żadnego z nich. Krzyż ŚDM, który towarzyszy spotkaniu młodych od 1985 roku, został przekazany z powrotem Stolicy Apostolskiej.


Zdemontowano też krzyż z Drogi Krzyżowej. Krzyż będący częścią ołtarza można było jeszcze zobaczyć w piątek, ale w sobotę został już zdemontowany. To był krzyż wykonany z drutu i obłożony płótnem, a więc z niezbyt trwałych materiałów.

Osoby, które podpisały się pod apelem, uważają jednak, że na Błoniach mógłby zostać postawiony nowy krzyż. Powstał już jego projekt. Dysponuje nim Leszek Sosnowski, prezes wydawnictwa Biały Kruk. - Krzyż został tak zaprojektowany, że nie ingerowałby w przestrzeń Błoń - zapewnia Leszek Sosnowski.

Krzyż miałby zostać ustawiony w sąsiedztwie kamienia papieskiego, który upamiętnia spotkania na Błoniach św. Jana Pawła II z pielgrzymami.

Leszek Sosnowski opisuje, że krzyż zostałby usytuowany na niewielkim wzgórku. Przy nim powstałby ołtarz polowy, na który wchodziłoby się po schodkach. Byłaby tam również tablica pamiątkowa z napisem, że w tym miejscu z wiernymi spotykało się trzech papieży. Projekt przewiduje również podziemną zakrystię z toaletą.

- Nie mówimy, by krzyż stał na środku Błoń, tylko został umiejscowiony na ich skraju, przy drzewach. Ten projekt jest więc znakomity, doskonale wkomponowany w otaczającą go przestrzeń - zaznacza Adam Bujak. - Krzyż o wysokości kilku metrów nie narzucałby się swoją wielkością - dodaje.

Prezydent Jacek Majchrowski nie wydał jeszcze oficjalnego stanowiska. W sprawie krzyża ma się jeszcze konsultować z kardynałem Dziwiszem.

W minionym tygodniu nie było do tego okazji - tak magistrat, jak i kuria nie zajmowały się tą sprawą w związku z uroczystościami pogrzebowymi kardynała Franciszka Macharskiego.

W rozmowie z nami prezydent Majchrowski przyznał jednak, że umowa między magistratem a Kurią Metropolitalną była taka, iż Błonia mają zostać oddane do 11 sierpnia w stanie takim, w jakim miasto je wydało. Wszystko ma więc zostać zdemontowane, a zniszczona trawa - zrekultywowana.

- Jeżeli zostałby tam postawiony krzyż, to będą protesty i mówienie, że się sakralizuje przestrzeń publiczną. Czekam jednak na stanowisko Kościoła w tej sprawie - mówi prezydent Majchrowski.

Adam Bujak przekonuje: - Przecież w miejscach publicznych stoją już krzyże czy kapliczki. I komu to przeszkadza?
Czytaj także

  Komentarze (28)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz lewactwo z Krakowa

  Zbyszko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

  Lewactwo przybyłe do królewskiego miasta Krakowa jest w mniejszości i nie będzie narzucać swojego nienawistnego zdania na ten temat krakowianom z dziada pradziada.To jest nasza ziemia i zrobimy z...rozwiń całość

  Lewactwo przybyłe do królewskiego miasta Krakowa jest w mniejszości i nie będzie narzucać swojego nienawistnego zdania na ten temat krakowianom z dziada pradziada.To jest nasza ziemia i zrobimy z nią to co będziemy chcieli.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Właśnie jest rdzennym krakusem

  nik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  i chce zachować Błonia krakowskie takie jakie są i były i KONIEC.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co znaczy nasza ?

  ZK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  A co znaczy nasza ?… Wasza może być ziemia w doniczce...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BUAHAHA!!! Przecież powiedziałem, że Kościół już nie odda tej ziemi!

  Syn księdza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  ... i to zanim się odbył ten ogłupiający młodzież zjazd :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błonia zostawcie w spokoju

  nik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Nikt nie walczy z krzyżem ani z kościołem kiedy przeciwstawia się pozostawieniu krzyża na Błoniach.
  Dla uczczenia wizyt papieskich jest granitowy głaz z napisem i można tam dołączyć kolejny napis...rozwiń całość

  Nikt nie walczy z krzyżem ani z kościołem kiedy przeciwstawia się pozostawieniu krzyża na Błoniach.
  Dla uczczenia wizyt papieskich jest granitowy głaz z napisem i można tam dołączyć kolejny napis o ŚDM, a nie zostawiać ogromny krzyż na terenie ,którego tradycja nie ogranicza się do spotkań religijnych ,ale jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych ,a przede wszystkim spacerów. I tak było przez pokolenia i niech tak pozostanie. Czy mamy się domagać postawienia krzyża na Kasprowym bo JP ll tam był na nartach i modlił się ,czy mamy stawiać krzyże na plażach , chyba nie.
  Jak krzyż zostanie to zaraz powstanie jakaś mini kapliczka,ławeczki ,w końcu kaplica z placykiem ,domek przytań pielgrzyma itd. Zostawmy Błonia w spokoju ,a swoją energię pomysłodawcy niech spożytkują na ewangelizację czy chociażby zbudowaniu interesującej strony www o spotkaniach papieskich na Błoniach.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak dlej nie może być

  Stary Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  Trzeba w końcu zrobić porządek z tą czarną szarańczą zżerającą Kraków w przerażającym tempie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wara!

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

  od Błoń wara nawet klerowi !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  waruj psinko

  waruj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  i rob tam kupki rob, twoj wlasciciel nie uprzatnie po tobie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wara!

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 5

  od Błoń wara! nawet kościołowi!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do wiadomosci Dziennika Polskiego:

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Koniec z tym idiotycznym referendum!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Apropo poparcia krakowian

  Mitnaged (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 7

  Jak będzie drewniany, sam wezmę siekierę i zetnę. -.-


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zetnij sobie

  w swojej wsi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 18

  krakowski wieśnioku ćwoku. Najechało wiochy do Krakowa, sprzedało ziemie zamiast ja uprawiać i kupiło toto norkę, na ateistę się przecwelował i w drwala chce toto się zabawiać. Poszedł ty na wiochę...rozwiń całość

  krakowski wieśnioku ćwoku. Najechało wiochy do Krakowa, sprzedało ziemie zamiast ja uprawiać i kupiło toto norkę, na ateistę się przecwelował i w drwala chce toto się zabawiać. Poszedł ty na wiochę lasy rąbać i z kornika czyścić. Twoje Błonia kmiotku ? Wiesz kto je miastu podarował ? A propo pajacu, to naucz się jak to pisać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doczytaj troche wiecej...

  TomekB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Kmiotku-bo tak sie zwracasz do interlokutorow-oswiec mnie zatem kto jest wlascicielem Blon lub kto je miastu podarowal? Bo widze, ze historyji nie znasz miejsca gdzie mieszkasz...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Darczyńca...

  Antychryst (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  "Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera". UMK-RMK dało Krk tyle ziemi za 2%, że przewyższa to kilkakroć powierzchnię państwa Watykan!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spadaj stąd katabasie

  Pól Krakowa do was nalezy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  dość się nakradliście


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wole byc katabasem

  niz zlamanym q....m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  jak ty


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty właśnie

  do PiSdolniętego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  jesteś takim Qtasem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hohohoho

  slyszales moze wiesnioku cwoku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  ktory prezydent miasta jest najbogatszy w Polsce, nie mowiac o pomniejszych towarzyszach i towarzyszkach ? Chyba nie bos sloik, miejscowi czyli krakusy wiedza, ale ich jest jak na lekastwo, to...rozwiń całość

  ktory prezydent miasta jest najbogatszy w Polsce, nie mowiac o pomniejszych towarzyszach i towarzyszkach ? Chyba nie bos sloik, miejscowi czyli krakusy wiedza, ale ich jest jak na lekastwo, to widac jak wyjezdzacie na wioche, jaka cisza i spokoj, a Krakow Krakowem sie staje. Gdybys mial troche wiedzy to wiedzialbys kto Krakow rozkradl i do kogo 90% miasta nalezy. Na szczescie niewielki majatek koscielny pozostanie w polskich rekach glupcze.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w polskich rękach??

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  W jakich polskich rękach baranku? Majątkiem kościelnym rządzi Watykan. A to raczej nie jest siedemnaste województwo RP. Doczytaj, doucz się, to jest szansa, że następnym razem nie zrobisz z siebie...rozwiń całość

  W jakich polskich rękach baranku? Majątkiem kościelnym rządzi Watykan. A to raczej nie jest siedemnaste województwo RP. Doczytaj, doucz się, to jest szansa, że następnym razem nie zrobisz z siebie idioty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Baju, baju...

  oPiSywanie PiSu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 6

  Bujak, były nadworny fotograf JPII, to kumpel Dziwisza. Wiadomo więc, kto tym wszystkim kręci. Jak ja nie lubię hipokryzji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mimo wszystko szkoda

  C (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 3

  I znowu ubędzie wiernych w katolickich kościołach

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama