Paski na ekranach zamiast drapieżników

Paski na ekranach zamiast drapieżników

Piotr Tymczak

Dziennik Polski 24

Ekran w paski pojawił się już m.in. przy ul. Kotlarskiej
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Piotr Tymczak

Dla lepszego ostrzegania ptaków przed kolizją na przezroczystych ekranach akustycznych zamiast naklejek z drapieżnikami będą naklejane paski.
Taką ochronę w porozumieniu z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska stosuje teraz krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Pierwsze „ekrany w paski” widoczne są już np. na estakadzie Jacka Kaczmarskiego, przy ul. Kotlarskiej oraz na estakadzie przy ul. Jasnogórskiej. Teraz oklejane są następne ekrany: przy Opolskiej i Lublańskiej. Jak zauważyli ornitolodzy, paski umieszczone na szkle (naklejane na ekranach poziomo lub pionowo) pozwalają ptakom zauważyć przeszkodę wcześniej.


Sylwetki drapieżników natomiast nie są odbierane przez ptaki jako zagrożenie, tylko stały element przestrzeni. Ornitolodzy tłumaczą, że lecące ptaki mają do nich podobny stosunek, jak do liści, drzew czy innych obiektów. Nie spodziewają się więc, że lecąc obok, natrafią na szklaną ścianę. Efekt jest spotęgowany, gdy w ekranie, jak w lustrze, odbija się krajobraz z zielenią.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama