Nazwy ulic: poetka Szymborska zremisowała z lotnikiem...

Nazwy ulic: poetka Szymborska zremisowała z lotnikiem Janusem

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Nazwy ulic: poetka Szymborska zremisowała z lotnikiem Janusem

©Dziennik Polski

Prądnik Czerwony. Mieszkańcy Dzielnicy III zaproponowali nowych patronów dla dekomunizowanych ulic.
Nazwy ulic: poetka Szymborska zremisowała z lotnikiem Janusem

©Dziennik Polski

Ulica Lucjana Szenwalda powinna według mieszkańców nosić nazwę Wisławy Szymborskiej lub Stefana Janusa - na obie te kandydatury oddano po 5 głosów. Stefan Janus to krakowski lotnik, służący m.in. w 2. Pułku Lotniczym na lotnisku w Krakowie - Rakowicach. - Poetka Szymborska zremisowała z lotnikiem Janusem. Mieszkańcy głosowali na niego z powodu przywiązania do tradycji lokalnej. Niektórzy uznali, że Wisława Szymborska zasługuje na większą ulicę - mówi Mateusz Drożdż, wiceprzewodniczący Dzielnicy III.

Jaki propozycja nowej nazwy ulicy Franciszka Kajty wygrała Miejska, nawiązująca do pobliskich nazw ulic: Podmiejskiej i Wiejskie. Oddano na nią 19 głosów. Natomiast mieszkańcy ul. Emila Dziedzica opowiedzieli się za patronem w postaci prawnika Bolesława Dziedzica, ministra w rządzie RP na uchodźstwie. Ta propozycja zdobyła 33 głosy. - Mieszkańcy postawili na zmniejszenie niedogodności akcji dekomunizacyjnej. Wybrali patrona o tym samym nazwisku, choć nie miał nic wspólnego z Krakowem - komentuje Mateusz Drożdż. Przypomina, że podobny manewr stosowano zresztą już w Krakowie, m.in. właśnie w Rakowicach. Obecna ul. Mirosława Dzielskiego (filozofa) to dawna ul. Wiesława Dzielskiego (prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Wspólnota”).

Mieszkańcy wybierali spośród 18 propozycji, które wpłynęły do Dzielnicy III lub Urzędu Miasta. O tym, kto zostanie patronami dekomunizowanych ulic zdecydują do 2 września krakowscy radni miejscy. Jeśli Rada Miasta nie podejmie decyzji z tej sprawie dekomunizacją ulic przeprowadzi wojewoda.

Wszyscy patroni dekomunizowanych na Prądniku Czerwonym ulic byli najpierw działaczami Komunistycznej Partii Polski a potem Polskiej Partii Robotniczej.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIECzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  5:5

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ilość oddanych głosów świadczy najlepiej jaki stosunek do zmian nazw ulic mają zwykli ludzie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama