Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zastąpi komunistycznych patronów ulic?

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
5 ulic  zaproponowanych wcześniej przez IPN ma zostać zdekomunizowanych w Krakowie. To ulice: Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Jana Szwai
5 ulic zaproponowanych wcześniej przez IPN ma zostać zdekomunizowanych w Krakowie. To ulice: Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Jana Szwai Andrzej Banas
W ciągu najbliższych tygodni, radni dzielnic, w których znajdują się komunistyczne nazwy ulic, mają zaproponować nowych patronów.

Na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony są trzy z pięciu nazw ulic, które mają zostać zdekomunizowane: Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty. Byli oni działaczami najpierw Komunistycznej Partii Polski, a później Polskiej Partii Robotniczej.

Teraz radni mają zaproponować dla tych ulic nowych patronów. - W kwietniu przeprowadzimy konsultacje społeczne na ten temat. Chcielibyśmy, aby nowe nazwy zaproponowali mieszkańcy - mówi Mateusz Drożdż, wiceprzewodniczący Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Konsultacje odbędą się także w Dzielnicy X Swoszowice, gdzie znajduje się ulica Janka Szumca. To działacz Komunistycznej Partii Polski, 1944 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Montelupich, gdzie po kilku miesięcach został zamordowany.

Radni Dzielnicy X są przeciwni zmianie nazwy tej ulicy. - Ten człowiek nie dożył komunizmu w Polsce, został zamordowany w czasie wojny przez Niemców. Nie rozumiem dlaczego właśnie ulica jego imienia ma być dekomunizowana - mówi Maciej Nazimek, przewodniczący Dzielnicy X.

Radni dzielnicowi nie mają jednak wpływu na to, które ulice zostały wybrane do dekomunizacji. Ich zadaniem jest zaproponować nowych patronów. - Mamy już wstępną propozycję. W okolicy Szumca są nazwy związane z polskimi generałami walczącymi we wrześniu 1939. Być może więc zaproponujemy, aby uczcić w ten sposób kolejnego generała z kampanii wrześniowej - mówi Dariusz Rejek, radny Dzielnicy X. Nowa nazwa dla ulic ma być skonsultowana z mieszkańcami.

Po zaproponowaniu przez dzielnice nowych nazw dekomunizacją zajmie się Rada Miasta, które będzie musiała zlikwidować stare nazwy i uchwalić nowe.

W przypadku zmiany nazw pięciu ulic koszt wyniosłyby 90 tysięcy złotych. Zgodnie z ustawą o dekomunizacji mieszkańcy nie muszą wymieniać dowodów i prawa jazdy. Jeśli jednak będą to chcieli zrobić, to wymiana dokumentów odbywa się bezpłatnie. Dotyczy to także firm. Ich właściciele nie będą musieli płacić za zmiany w dokumentach dokonywane w urzędach. Poniosą tylko koszt wymiany pieczątek, tabliczek.

Rada Miasta musi przyjąć uchwałę dekomunizacyjną do 2 września przyszłego roku. Taki termin narzuca ustawa. Jeśli radni tego nie zrobią, dekomunizacji ulic dokona wojewoda w ciągu trzech miesięcy od 2 września tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski