Kraków wprowadził reformę edukacji [WIDEO]

Kraków wprowadził reformę edukacji [WIDEO]

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Radni PO chcą, aby w tym budynku mieściła się szkoła gminna, a nie katolicka
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Andrzej Banaś

W uchwale o siatce szkół mogą być błędy. Jest więc zagrożenie unieważnienia przez wojewodę części zapisów w tym dokumencie
12 nowych szkół podstawowych i cztery licea ogólnokształcące - tak będzie wyglądała od września tego roku nowa siatka szkół w Krakowie, którą wczoraj przyjęła Rada Miasta. Za uchwałą wprowadzającą reformę edukacji w Krakowie głosowali radni PiS i klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków.


Autorka: Agnieszka Maj

Przeciwko była Platforma Obywatelska. - Ta reforma jest szkodliwa, nie możemy jej poprzeć - mówił Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta.

Radni PiS argumentowali jednak, że reforma edukacji - likwidująca gimnazja i wprowadzająca czteroletnie licea - jest popierana przez Polaków. Łukasz Słoniowski (PiS), przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta, przywołał ostatni sondaż CBOS, z którego wynika, że za reformą opowiada się 57 proc. ankietowanych, przeciwko jest 24 proc.

Projekt sieci szkół powstał w wyniku konsultacji, które trwały przez kilka miesięcy. W ich wyniku małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zaakceptowała większość postulatów zgłaszanych przez nauczycieli i rodziców. Pozostał tylko jeden punkt zapalny: sprawa budynku przy ul. Kazimierza Odnowiciela na Prądniku Czerwonym, w którym mieści się Gimnazjum nr 9 i XXXI LO. Radni PiS wspierają pomysł, aby powstała tam katolicka, niesamorządowa szkoła podstawowa. Klub PO chciałby natomiast, aby ten budynek, w którego remont magistrat zainwestował ok. 3 mln zł, został przeznaczony na potrzeby placówki prowadzonej przez gminę Kraków.

Kurator oświaty nie zgodziła się na to, aby przy ul. Kazimierza Odnowiciela przeniósł się Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 z ul. Podbrzezie, tak jak chciała tego Rada Miasta. Wczoraj przyjęła więc uchwałę kierunkową, w której zobowiązała prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do przeznaczenia budynku przy ul. Kazimierza Odnowiciela na placówkę oświatową, której organem prowadzącym będzie gmina. Ma to zapobiec utworzeniu tu szkoły katolickiej.

W ten sposób radni zakończyli bój o kształt krakowskiej edukacji po reformie. Teraz uchwałę w sprawie nowej siatki szkół opublikuje wojewoda. Według radnych są w niej błędy, które mogą spowodować unieważnienie części zapisów. - Na przykład jeden budynek znalazł się w dwóch obwodach szkół. Poza tym są tam ulice, których w ogóle nie ma w Krakowie, ich nazwy zostały napisane z błędami - mówi Marta Patena, radna z Komisji Edukacji Rady Miasta.

Jeśli faktycznie wojewoda znajdzie w uchwale błędy, radni będą musieli ją poprawić, wprowadzając korekty w rejonach.

Tymczasem szkoły już przygotowują się do walki o uczniów. Gimnazja, które przekształcą się w podstawówki, będą mogły przyjmować uczniów do klas pierwszych i czwartych, a te w których będą działać klasy sportowe i dwujęzyczne - dodatkowo mają prowadzić nabór do klas siódmych. Część dyrektorów boi się jednak, że chętnych może być niewiele, bo część rodziców nie chce, aby ich siedmiolatki uczyły się w tym samym budynku co 15-latki. Plusem nowych podstawówek w siedzibach gimnazjów jest jednak to, że w większości z nich uczniowie będą się uczyć na jedną zmianę i w bardzo dobrze wyposażonych salach dydaktycznych.

W ciągu najbliższych dni magistrat ma podać terminy rekrutacji do szkół podstawowych. - Czekaliśmy, aż zakończy się ustalanie siatki szkół - wyjaśnia Anna Korfel-Jasińska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Rekrutacja będzie prowadzona także do nowych liceów. Przekształcą się w nie cztery Gimnazja: nr 1 przy ul. Bernardyńskiej, nr 2 przy ul. Studenckiej, nr 4 przy Rynku Kleparskim oraz nr 35 przy ul. Limanowskiego.

Koszty wprowadzenia reformy w Krakowie wyniosą ok. 20 mln zł. Około 9 mln zł z tej sumy pochłoną odprawy dla nauczycieli, 5 mln zł ma kosztować doposażenie szkół. Likwidacja gimnazjów może oznaczać zwolnienia 370 nauczycieli, ale potrzeba będzie dodatkowych 600 etatów.

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bałagan

  bel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jedyną radą na ten bałagan jest porządny wielodniowy strajk

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOD+Obywatele RP = członki byłe SB ???

  kr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Brawo za wprowadzanie reformy !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków jeszcze niczego nie wprowadził!

  Eeeeee... tam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  dopiero uchwalono sieć - do reformy wg Zalewskiej i Nowakowej - daleko, a może nigdy nie dojdzie, kto mądrzejszy, ten będzie bojkotował badziew intelektualną, ale nauczyciele nie są zbytnio...rozwiń całość

  dopiero uchwalono sieć - do reformy wg Zalewskiej i Nowakowej - daleko, a może nigdy nie dojdzie, kto mądrzejszy, ten będzie bojkotował badziew intelektualną, ale nauczyciele nie są zbytnio odważni. Trwa wywalanie nauczycieli i kwitnie donosicielstwo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Argument o zwalnianiu nauczycieli nie przemawia do mnie. Czyje dobro jest ważniejsze, naszych dzieci

  Staszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  U synów w jednej szkole (podstawowa +gimnazjum) były dwie dyrektorki, dwie księgowe, dwie sekretarki.
  Synowie są już po liceach ("dobrych" liceach w Krakowie), ale koszmarny widok szkolnictwa mam...rozwiń całość

  U synów w jednej szkole (podstawowa +gimnazjum) były dwie dyrektorki, dwie księgowe, dwie sekretarki.
  Synowie są już po liceach ("dobrych" liceach w Krakowie), ale koszmarny widok szkolnictwa mam cały czas przed oczami. Chodziłem ok. 20 lat na wywiadówki i ręce mi opadały jak tam szedłem. Totalna niemoc nauczycieli, którzy wiecznie zasłaniali się brakiem czasu, lub złym programem narzuconym od górnie.
  Nauczyciele już na pierwszej wywiadówce mówili do rodziców, że jak myślimy o studiach dla naszych pociech to musimy załatwić im korepetycje bo szkoła nie nauczy.
  Ogromne braki w nauczaniu mogą ocenić wykładowcy na uczelniach. Oni widzą z jakimi brakami przychodzą uczniowie. Na uczelniach technicznych np okazuje się, że uczniowie w życiu nie rozwiązywali zadania z fizyki. Koleżanka syna rozpacza już kilka lat po maturze że nic jej w szkole nie nauczyli z biologi i chemii i nie dostała się na medycynę. Nie wszyscy rodzice mają kasę na korki których cena dochodzi do 100 za godzinę. 500+ tu nie pomoże trzeba konkretnej reformy szkolnictwa.
  Szkolnictwo za PO było skandaliczne. Mam nadzieję że Pani Zalewska to zmieni i zlikwiduje gimnazja. Ta Pani sprawia wrażenie mądrej i rozsądnej. Nie ma porównania z Kluzik która zna się na szkolnictwie bo chodziła kiedyś do szkoły. Dzieci już nie mam w wieku szkolnym, ale kiedyś może skorzystają na likwidacji gimnazjów nasze wnuki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PISowski troll

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wystarczy wkleić w google-a fragment komentarza Staszka, żeby zobaczyć, gdzie jeszcze był ten sam tekst wrzucany. Ciekawe, ile PIS płaci od jednego komentarza.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama