Kraków. Krwiobieg dla zdrowia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kraków. Krwiobieg dla zdrowia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Krwiobieg w Krakowie
1/34
przejdź do galerii

Krwiobieg w Krakowie ©fot. Aneta Żurek

800 zawodników wystartowało w sobotę u stóp Wawelu w czwartej edycji Krwiobiegu Kraków. Ponadto 14 osób oddało łącznie 6,3 litra krwi w akcji krwiodawstwa, która towarzyszyła zawodom.
Organizatorem imprezy jest Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Ma ona promować zdrowy styl życia: bieganie i oddawanie krwi.

- Krew jest póki co jedynym składnikiem, którego nie można niczym zastąpić. Dlatego tak ważne jest, by była stała, a nawet wzrastająca liczba krwiodawców i żeby oddawali krew regularnie - mówiła nam Małgorzata Pyka, dyrektor małopolskiego PCK.

W sobotę można było wystartować w biegu na 5 lub 10 km, odbyły się też biegi dziecięce. Seniorzy z kolei wzięli udział w marszobiegu z kijkami nordic walking na dystansie 5 km. W zawodach uczestniczyli m.in. krwiodawcy, którzy oddali już dotąd 30, 40, a niektórzy nawet więcej litrów krwi. Organizatorzy Krwiobiegu mają nadzieję, że część biegaczy, którzy zjawili się pod Wawelem, to też przyszli krwiodawcy.

- Dlaczego warto zostać krwiodawcą? Ma się poczucie sensu, pomagania innym, ratowania ludzkiego życia - wymieniała Małgorzata Pyka. To też dobry sposób, by zadbać o własne zdrowie, bowiem donacje oznaczają regularne badania. Wśród krwiodawców są tacy, którym wykonane badania pozwoliły wcześnie wykryć choroby. - I dzięki temu ciągle są z nami - kwituje dyr. Pyka.


Autor: Małgorzata MrowiecCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo