Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jak innowacyjnie pokonać smog

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Konstrukcja wypełniona mchem „pożerającym” smog stoi już m.in. w Oslo
Konstrukcja wypełniona mchem „pożerającym” smog stoi już m.in. w Oslo citytree
Krakowscy urzędnicy tylko dużo mówią o potrzebie walki z zanieczyszczeniem powietrza, ale nie korzystają z nowych rozwiązań

Urządzenia pełniące jednocześnie rolę paneli słonecznych i oczyszczaczy powietrza, kolektory magazynujące szkodliwe związki chemiczne - aby samochód produkował tyle zanieczyszczeń co rower, czy np. „inteligentne” maski antysmogowe, połączone ze smartfonem - podające informacje o zanieczyszczeniu, wyczerpaniu filtra itd. Tego typu innowacyjne rozwiązania, mające pomagać w walce ze smogiem, mogą pojawić się w Krakowie.

W nowej formule odbędzie bowiem w tym roku krakowski Smogathon, czyli 24-godzinne warsztaty, w których biorą udział kilkuosobowe zespoły złożone m.in. z fizyków, studentów, programistów, designerów itd. - Nowością jest m.in. to, że zwycięzcy Smogathonu, których pomysł zostanie uznany za najciekawszy, otrzymają nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów, z czego 75 tysięcy ma zostać przeznaczone na wdrożenie zwycięskiego projektu w Krakowie - zapowiada Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.

Smog w  Krakowie

Smog w Krakowie. Tym dzisiaj oddycha miasto

Pomysły z całego świata

Do tegorocznej, trzeciej już edycji Smogathonu zgłosiło się 120 zespołów z całego świata. W poprzednich dwóch latach zarówno półfinały, jak i finał tej krakowskiej inicjatywy odbywał się właśnie w stolicy Małopolski. Teraz półfinały (zaplanowane na najbliższe tygodnie) odbędą się oprócz Polski, również w USA, Hongkongu, Indiach i Wielkiej Brytanii. Na finał - 25-27 listopada - do Krakowa przyjedzie 12 najlepszych zespołów wybranych przez jury.

I choć niektóre pomysły na walkę ze smogiem - które przedstawić mają zespoły - wydają się futurystyczne, wiele z nich to już działające technologie. Jak chociażby wynalazek z Indii zespołu Graviky Labs. To urządzenie montowane na rurach wydechowych aut, dzięki któremu wydobywającą się z nich sadzę oczyszcza się z metali ciężkich i materiałów rakotwórczych. Następnie miesza z substancjami, które umożliwiają utworzenie farb i atramentu. Wykorzystanie tego jest różne: malowane są murale, produkowane długopisy itd. - Przy produkcji jednego długopisu Air Ink przetwarza się zanieczyszczenia powstałe w wyniku półgodzinnej jazdy autem - podkreślają organizatorzy Smogathonu.

Daan Roosegaarde z Holandii zaprojektował natomiast rower z systemem zasysającym zanieczyszczenia i uwalniającym czyste powietrze. Do działania wystarczy siła mięśni rowerzysty.

Nie kupili mchu

Duże kontrowersje budzi natomiast postawa krakowskich urzędników, którzy już przy okazji poprzednich edycji Smogathonu zapewniali, że będą starali się wykorzystywać pomysły pojawiające się podczas warsztatów i z ich autorami nawiązywać współpracę - po to, by wykorzystywać nowe technologie do walki ze smogiem. Z tych zapowiedzi na razie nic nie wynika.

Na przykład w zeszłorocznym Smogathonie za najlepsze rozwiązanie uznana została konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog, produkowana przez firmę Green City Solutions (na zdjęciu). Takie konstrukcje stoją już m.in. w Oslo czy Paryżu. - Oceniamy, oczywiście na podstawie badań, że jedna produkowana przez nas konstrukcja wypełniona mchem, wysoka na cztery metry i szeroka na trzy metry, ma taką moc pochłaniania zanieczyszczeń powietrza jak 275 drzew - tłumaczyła na łamach „Kroniki” Małgorzata Olesiewicz z berlińskiej firmy Green City Solutions.

Na początku lutego tego roku urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej ogłosili, że na próbę kupią jedną taką konstrukcję (za 100 tys. zł) i ustawią ją przy Centrum Kongresowym. - Jeżeli jakaś krakowska uczelnia będzie chciała prowadzić szczegółowe badania, to będzie okazja, by sprawdzić działanie panelu w warunkach krakowskich - mówił Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM. Ostatecznie jednak urzędnicy... rozmyślili się. - Uznaliśmy, że koszt zakupu jest zbyt duży w stosunku do efektów, które dawałoby to urządzenie - wyjaśnia teraz Łukasz Pawlik.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i podlegli mu urzędnicy - w przeciwieństwie do wielu innych gmin w całej Polsce (np. Zielonek) - najwyraźniej uznali, że nie warto inwestować również np. w małe i tanie urządzenia Airly mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza. Wyniki z pomiarów na bieżąco prezentowane są w internecie na ogólnodostępnej mapie na stronie airly.eu. Urządzenia stworzyli krakowscy studenci, którzy brali udział w pierwszej edycji Smogathonu. - W Polsce mamy już ponad 500 tych czujników, w Krakowie sami rozdaliśmy mieszkańcom kilkadziesiąt sztuk. Szkoda, że gmina nie zdecydowała się na zakup kolejnych, bo im jest ich więcej, tylko precyzyjniejsze informacje mogą uzyskać mieszkańcy i sprawdzić, czym oddychają na konkretnej ulicy, w parku itd. - mówi Wiktor Warchałowski, jeden z twórców Airly.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Oporność urzędników

Krytycznie postawę krakowskich urzędników ocenia Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

- Można zastanawiać się nad skutecznością poszczególnych pomysłów prezentowanych na Smogathonie. Byliśmy sceptyczni co do skuteczności paneli z mchem. Ale już np. z testów, w których uczestniczyliśmy, płyną wstępne wnioski, że produkowane przez coraz więcej firm małe urządzenia do pomiarów zanieczyszczenia powietrza mogą być źródłem dodatkowej informacji o smogu, mają też walor edukacyjny - mówi Andrzej Guła, prezes KAS. - W magistracie panuje marazm, urzędnicy opornie angażują się w nowe rozwiązania, które mogą pomóc w walce ze smogiem i niwelować jego skutki. Przykładem są oczyszczacze powietrza, które w wielu miastach instalowane są w placówkach edukacyjnych. W Krakowie nic się w tej kwestii nie dzieje - dodaje.

Wysłaliśmy wczoraj do krakowskiego magistratu pytania dotyczące zaangażowania urzędu w realizację pomysłów ze Smogathonu. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

WIDEO: Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Jak innowacyjnie pokonać smog - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski