Kleszcze atakują w woj. śląskim. Jest ich coraz więcej. Jak...

Kleszcze atakują w woj. śląskim. Jest ich coraz więcej. Jak się chronić?

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni Plus

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni Plus

Kleszcze atakują w woj. śląskim. Jest ich coraz więcej. Jak się chronić?
1/4
przejdź do galerii
Kleszcze są wszędzie. Nie tylko w lasach. Skolonizowały osiedlowe skwery, parki. Na wywoływaną przez nie boreliozę nie ma szczepionki. Jedyna broń? Nie dać się ukąsić! Najbardziej zagrożone boreliozą są województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, śląskie i małopolskie, a najmniej wielkopolskie.
Borelioza to odzwierzęca choroba bakteryjna, przenoszona na ludzi przez zakażone kleszcze. Wcześnie wykryta i odpowiednio leczona notuje bardzo dobrą wyleczalność. Przeoczona lub zbagatelizowana oraz nieskutecznie leczona (co, niestety, jest częste), staje się chorobą przewlekłą, znacznie pogarszającą jakość życia, często prowadzącą do niepełnosprawności. Zwłaszcza że w diagnostyce bywa mylona np. z nerwicą, przewlekłym zmęczeniem, stwardnieniem rozsianym, reumatyzmem, a także toczniem rumieniowatym. Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób zapadających na bore-liozę. W ubiegłym, 2016, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny zarejestrował kolejny już smutny rekord - 21,2 tys. nowych przypadków choroby. Analizując sytuację epidemiologiczną boreliozy w województwie śląskim można stwierdzić, iż od 2006 roku stwierdza się stosunkowo wysoką liczbę przypadków zachorowań, natomiast od 2013 roku liczba ta co roku przekracza 2 tysiące. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę (borelioza.org) szacuje, że rzeczywista ilość zachorowań jest przynajmniej trzykrotnie wyższa.

30 proc. kleszczy przenosi krętki Borrelia - bakterie powodujące boreliozę. Zakażone kleszcze są w parkach, na skwerach i w przydomowych ogródkach. Pierwszą oznaką rozwijającej się boreliozy są zwykle objawy pseudogrypowe: zmęczenie, poczucie rozbicia, bóle mięśni, kości, stawów, bóle głowy, apatia. U mniej niż połowy chorych można zauważyć rumień wędrujący - czerwonawą, plackowatą, niebolesną zmianę skórną w dowolnej części ciała. Takie objawy występujące bez uchwytnej przyczyny powinny bezwzględnie skłonić nas do kontaktu z kompetentnym lekarzem. Jednak tylko 30 procent chorych na boreliozę w ogóle kojarzy ukąszenie kleszcza! Powszechnie stosowane obecnie testy diagnostyczne są w stanie wykryć jedynie połowę przypadków choroby, dlatego rozpoznanie boreliozy powinno mieć zawsze charakter kliniczny - kompetentny, doświadczony lekarz powinien zebrać dokładny wywiad oraz wnikliwie ocenić stan pacjenta - w odniesieniu do wyników odpowiednich badań diagnostycznych. Negatywny wynik któregokolwiek z dostępnych obecnie testów diagnostycznych sam w sobie nie wyklucza choroby! Leczenie boreliozy i współistniejących chorób odkleszczowych opiera się w decydującym stopniu na odpowiednio dobranej terapii antybakteryjnej - która powinna być dostosowana (w kształcie, dawkowaniu i długości trwania) do stanu pacjenta i do stadium rozwoju choroby. Przeciwko boreliozie i innym ważnym patogenom nie można się zaszczepić. Jedynym w pełni skutecznym sposobem zapobiegania groźnym chorobom odkleszczowym jest unikanie pokąsań przez kleszcze. A jak ich unikać?

Oto gdzie najczęściej można natknąć się na kleszcze

Kleszcze „lubią” obrzeża ścieżek i łąk. Są w lasach i parkach. Na drzewach, krzewach, trawach. Mniej ich jest np. na środku łąki niż jej skraju. W niektórych gminach w miejscach, gdzie stwierdzono największą ilość kleszczy, władze ustawiają specjalne tabliczki ostrzegawcze.

W jakich godzinach kleszcze są najbardziej aktywne?

Ok. 8 rano, a potem od 15 do późnego wieczora. Pojawiają się, gdy temperatura przekroczy plus 7 stopni, a zostają do późnej jesieni. Kleszcze „wyczuwają” swoją ofiarę z kilkudziesięciu metrów. Wabi je zapach potu oraz wydzielany dwutlenek węgla.

Pozostało jeszcze 77% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żałosna kryptoreklama pseudoproduktu

  lekarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  taką "herbatkę" możesz sobie co najwyżej na odciski stosować :))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żałosna krypto-reklama pseudoproduktu

  lekarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  taką "herbatkę" to możesz sobie stosować na odciski, a nie tak poważną chorobę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  borelioza

  Aneta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jeszcze kilka lat temu ochrona przed kleszczami albo informowanie, żeby odpowiednio się ubierać do lasu, czy na biwak nie była tak powszechna. Teraz jak więcej osób ma z kleszczami do czynienia, to...rozwiń całość

  jeszcze kilka lat temu ochrona przed kleszczami albo informowanie, żeby odpowiednio się ubierać do lasu, czy na biwak nie była tak powszechna. Teraz jak więcej osób ma z kleszczami do czynienia, to się zaczęło. Ja póki co stosuje preparaty na kleszcze taki zewnętrzne w sprayu i z nowoczesneziola.pl zamówiłam sobie borelfix. Jest w formie herbaty i mozna ją pić własnie profilaktycznie lub uzupełniająco w trakcie leczenia boreliozy i chorób odkleszczowych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbójcze kleszcze!

  Kr@k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Brak oprysków przeciw kleszczom! Brak tablic informacyjnych w miejscach gdzie żerują kleszcze? Brak informacji w komunikacji miejskiej, RTV? Ku przestrodze!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LATAJONCE SZCZURY MAJOM KLESZCZE

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  GOŁYMBIE MAJOM Obrzeżek gołębień

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wypalac trawy

  trzebaznowu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  trzeba znowu zacząć wypalać trawy i pozbędziemy się tego cholerstwa...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama