Karol Szymanowski na otwarcie i finał

Karol Szymanowski na otwarcie i finał

(WAK)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Paweł Mykietyn
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. archiwum

Organizowany od 2005 r. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie swą 13. edycję przedstawi w czasie dwóch najbliższych weekendów - od 7 do 9 oraz od 13 do 16 lipca.
Festiwal przyniesie dzieła takich kompozytorów, jak Wieniawski, Karłowicz, Kilar, Panufnik, Knapik, Tabakiernik. Po raz pierwszy w czasie festiwalu odbędzie się (13 bm. w Filharmonii Krakowskiej) koncert monograficzny - poświęcony muzyce Pawła Mykietyna. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Bassem Akiki.

W czasie festiwalu zabrzmią też trzy kompozycje zmarłego 80 lat temu Karola Szymanowskiego: opera „Król Roger”, której koncertowe wykonanie zainauguruje festiwal (Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej; wśród solistów Elżbieta Szmytka), balet - pantomima „Mandragora”, również w wersji koncertowej (8 bm., Filharmonia), a także „Stabat Mater”, które to dzieło - w ostatnim dniu, w kościele św. Katarzyny - zostanie zderzone z kantatą „Vecné Evangelium” Leoša Janáčka. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Ostrawskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz soliści pod batutą Wojciecha Rodka.

Z kolei zmarłego przed 145 laty Stanisława Moniuszkę przypomni jego mniej znane dzieło - „Widma”, czerpiące z II części Mickiewiczowskich „Dziadów” - 9 bm., kościół św. Katarzyny.

Nie zabraknie i Chopina; recital jego utworów da 15 bm. w Muzeum „Manggha” Claire Huang, amerykańska pianistka o chińskich korzeniach.

Tegoż dnia w Filharmonii Krakowskiej koncert dzieł Wojciecha Kilara („Ricordanza” i „Orawa”), Andrzeja Panufnika („Koncert skrzypcowy”) i Michała Spisaka („Andante i Allegro”). Wykonawcami będą Piotr Pławner - skrzypce oraz Sinfonietta Cracovia, a pokieruje nimi Kalle Kuusava.

To oczywiście tylko wybrane pozycje z listy 12 koncertów.

Paweł Orski, dyrektor festiwalu, już ujawnił plany na rok przyszły. W nich, na finał, „Pasja” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Montreal Symphony Orchestra.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  inne spojrzenie

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  „Pasja” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu orkiestrowym? Czyli, że w ramach cięcia kosztów orkiestra będzie śpiewać partie solowe oraz chóralne...
  albo: reszta nie jest ważna, najważniejsza...rozwiń całość

  „Pasja” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu orkiestrowym? Czyli, że w ramach cięcia kosztów orkiestra będzie śpiewać partie solowe oraz chóralne...
  albo: reszta nie jest ważna, najważniejsza orkiestra z Montrealu - oni to dopiero grają! (szczególnie Pendereckiego;-)

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama