Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzebowisko w Olszanicy nie skazi gruntu i potoku

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Tak ma wyglądać grzebowisko dla zwierząt w Olszanicy
Tak ma wyglądać grzebowisko dla zwierząt w Olszanicy Fot. Materiały Prasowe
Na ukończeniu jest raport środowiskowy przygotowywany dla cmentarza dla zwierząt przy ul. Powstania Styczniowego. Okoliczni mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi

Teren Uniwersytetu Rolniczego (UR) wskazany w Olszanicy pod grzebowisko dla zwierząt został przebadany przez specjalistów od ochrony środowiska. Opracowali oni raport, z którego wynika, że lokalizacja ta będzie bezpieczna dla pobliskiego potoku i osiedla.

- Powstało grube tomisko do przestudiowania. 16 sierpnia komplet dokumentacji zostanie złożony w Urzędzie Miasta Krakowa - mówi Tomasz Szanser, kanclerz UR. - Gdy zapoznają się z nimi urzędnicy, zostanie on udostępniony stronom postępowania, czyli m.in. Stowarzyszeniu Nasza Olszanica. Mieszkańcy osiedla będą więc mogli zadawać pytania, zgłaszać uwagi czy żądać uzupełnień.

Jak nas zapewnił kanclerz UR, mieszkańcy nie muszą się obawiać, że grzebowisko skazi potok Olszanicki czy wody gruntowe. Teren został dokładnie przebadany przez zespół specjalistów wielu branż.

- Wykonaliśmy też pełną inwentaryzację przyrodniczą tego miejsca - mówi Tomasz Szanser. - Okazuje się, że nie ma tu nic takiego, co wymagałoby specjalnej ochrony.

Jeśli raport zostanie zaakceptowany przez urząd i strony postępowania, to uczelnia, która jest właścicielem terenu i partnerem przedsięwzięcia, jeszcze w tym roku mogłaby przystąpić do pozyskiwania pozwolenia na budowę i szukania inwestora. - Moglibyśmy rozpocząć inwestycję na początku 2018 roku. A w przyszłe wakacje otworzyć grzebowisko - mówi kanclerz UR. Nie ukrywa jednak, że tak szybkiej ścieżki się nie spodziewa ze względu na protesty.

Stowarzyszenie mieszkańców Nasza Olszanica z niecierpliwością oczekuje na możliwość zapoznania się z raportem. Tomasz Fiszer, reprezentujący stowarzyszenie, nie jest zaskoczony uspokajającym tonem w dokumencie. - Tego można się było spodziewać. Będziemy go dokładnie analizować. Domagaliśmy się pełnych badań geologicznych, hydrologicznych i przyrodniczych. Mamy wątpliwości do ich rzetelności - mówi Tomasz Fiszer. Jest zaskoczony, że specjaliści robiący inwentaryzację przyrodniczą nie odkryli tutaj nic cennego. - Przecież tu po sąsiedzku mamy użytki ekologiczne. To otulina Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Trudno uwierzyć, że nic nie znaleziono - zauważa.

Ewa Olszowska-Dej, dyrektor magistrackiego wydziału kształtowania środowiska, informuje, że gdy raport trafi do urzędu, zostanie poddany weryfikacji. Jeśli spełni wymagania określone prawem, strony zostaną poinformowane o możliwości zapoznania się z nim.

Dyrektor Olszowska-Dej przypomina też, że przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach konieczne jest uzyskanie wymaganych ustawowo: opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie oraz stanowiska Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

O grzebowisko krakowianie walczą od lat 90. ubiegłego wieku. W Krakowie nie ma gdzie pogrzebać psa czy kota. Mieszkańcy mogą zostawić go u weterynarza, który przekaże ciało do utylizacji. Najczęściej jednak zwierzęta chowane są nielegalnie w ogrodach, lasach lub w parkach. Dotąd każda propozycja lokalizacji grzebowiska kończyła się ostrymi protestami.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grzebowisko w Olszanicy nie skazi gruntu i potoku - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski