Grzebowisko w Olszanicy nie skazi gruntu i potoku

Grzebowisko w Olszanicy nie skazi gruntu i potoku

Anna Agaciak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Tak ma wyglądać grzebowisko dla zwierząt w Olszanicy

Tak ma wyglądać grzebowisko dla zwierząt w Olszanicy ©Fot. Materiały Prasowe

Na ukończeniu jest raport środowiskowy przygotowywany dla cmentarza dla zwierząt przy ul. Powstania Styczniowego. Okoliczni mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi
Tak ma wyglądać grzebowisko dla zwierząt w Olszanicy

Tak ma wyglądać grzebowisko dla zwierząt w Olszanicy ©Fot. Materiały Prasowe

Teren Uniwersytetu Rolniczego (UR) wskazany w Olszanicy pod grzebowisko dla zwierząt został przebadany przez specjalistów od ochrony środowiska. Opracowali oni raport, z którego wynika, że lokalizacja ta będzie bezpieczna dla pobliskiego potoku i osiedla.

- Powstało grube tomisko do przestudiowania. 16 sierpnia komplet dokumentacji zostanie złożony w Urzędzie Miasta Krakowa - mówi Tomasz Szanser, kanclerz UR.
- Gdy zapoznają się z nimi urzędnicy, zostanie on udostępniony stronom postępowania, czyli m.in. Stowarzyszeniu Nasza Olszanica. Mieszkańcy osiedla będą więc mogli zadawać pytania, zgłaszać uwagi czy żądać uzupełnień.

Jak nas zapewnił kanclerz UR, mieszkańcy nie muszą się obawiać, że grzebowisko skazi potok Olszanicki czy wody gruntowe. Teren został dokładnie przebadany przez zespół specjalistów wielu branż.

- Wykonaliśmy też pełną inwentaryzację przyrodniczą tego miejsca - mówi Tomasz Szanser. - Okazuje się, że nie ma tu nic takiego, co wymagałoby specjalnej ochrony.

Jeśli raport zostanie zaakceptowany przez urząd i strony postępowania, to uczelnia, która jest właścicielem terenu i partnerem przedsięwzięcia, jeszcze w tym roku mogłaby przystąpić do pozyskiwania pozwolenia na budowę i szukania inwestora. - Moglibyśmy rozpocząć inwestycję na początku 2018 roku. A w przyszłe wakacje otworzyć grzebowisko - mówi kanclerz UR. Nie ukrywa jednak, że tak szybkiej ścieżki się nie spodziewa ze względu na protesty.

Stowarzyszenie mieszkańców Nasza Olszanica z niecierpliwością oczekuje na możliwość zapoznania się z raportem. Tomasz Fiszer, reprezentujący stowarzyszenie, nie jest zaskoczony uspokajającym tonem w dokumencie. - Tego można się było spodziewać. Będziemy go dokładnie analizować. Domagaliśmy się pełnych badań geologicznych, hydrologicznych i przyrodniczych. Mamy wątpliwości do ich rzetelności - mówi Tomasz Fiszer. Jest zaskoczony, że specjaliści robiący inwentaryzację przyrodniczą nie odkryli tutaj nic cennego. - Przecież tu po sąsiedzku mamy użytki ekologiczne. To otulina Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Trudno uwierzyć, że nic nie znaleziono - zauważa.

Ewa Olszowska-Dej, dyrektor magistrackiego wydziału kształtowania środowiska, informuje, że gdy raport trafi do urzędu, zostanie poddany weryfikacji. Jeśli spełni wymagania określone prawem, strony zostaną poinformowane o możliwości zapoznania się z nim.

Dyrektor Olszowska-Dej przypomina też, że przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach konieczne jest uzyskanie wymaganych ustawowo: opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie oraz stanowiska Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

O grzebowisko krakowianie walczą od lat 90. ubiegłego wieku. W Krakowie nie ma gdzie pogrzebać psa czy kota. Mieszkańcy mogą zostawić go u weterynarza, który przekaże ciało do utylizacji. Najczęściej jednak zwierzęta chowane są nielegalnie w ogrodach, lasach lub w parkach. Dotąd każda propozycja lokalizacji grzebowiska kończyła się ostrymi protestami.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krakowianka

  ANNA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  W Krakowie jak zwykle musi być wszystko oprotestowane! ,w Ropczycach jest piękne grzebowisko dla małych zwierząt *Granica* ok.200 m od domów i nikomu to nie przeszkadza i chwała mieszkańcom zato!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjaśnienie

  Mieszkaniec Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Łatwo można sprawdzić, że w Ropczycach odległość ok. 200 do dokładnie 300m (od jednego domu) a w przepychanej lokalizacji w Krakowie - 70 m !!!!!!! i to od wielu domów ! A może te protesty mają...rozwiń całość

  Łatwo można sprawdzić, że w Ropczycach odległość ok. 200 do dokładnie 300m (od jednego domu) a w przepychanej lokalizacji w Krakowie - 70 m !!!!!!! i to od wielu domów ! A może te protesty mają sens, kiedy widzi się jak w Krakowie przygotowuje się różne inwestycje ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy były te badania ???

  mieszkanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Mieszkam tu i nie widziałam żeby ktoś dokładnie badał ten teren

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hipokryci

  obrońca natury (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  "ak nas zapewnił kanclerz UR, mieszkańcy nie muszą się obawiać, że grzebowisko skazi potok Olszanicki czy wody gruntowe. Teren został dokładnie przebadany przez zespół specjalistów wielu branż."...rozwiń całość

  "ak nas zapewnił kanclerz UR, mieszkańcy nie muszą się obawiać, że grzebowisko skazi potok Olszanicki czy wody gruntowe. Teren został dokładnie przebadany przez zespół specjalistów wielu branż."

  NIE ZOSTANIE SKAŻONY BO JUŻ JEST SKAŻONY PRZEZ ŚCIEKI Z LOTNISKA!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama