Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6000 miejsc postojowych do likwidacji

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Dostosowanie chodników dla potrzeb pieszych będzie oznaczać likwidację kilku tysięcy miejsc postojowych
Dostosowanie chodników dla potrzeb pieszych będzie oznaczać likwidację kilku tysięcy miejsc postojowych Fot. Andrzej Banaś
Urzędnicy zapowiadają, że powalczą o to, by uratować część miejsc w strefie parkowania - z tych, które nie spełniają wymogów

Do połowy maja ma być gotowy projekt reorganizacji ruchu w strefie parkowania, która zostanie wprowadzona w wakacje. Już teraz jednak wiadomo, że niezgodnie z przepisami wyznaczono aż ok. 6 tys. miejsc postojowych z ponad 21 tys., jakie są objęte płatnym postojem.

Prawo jasno mówi, że miejsce parkingowe w strefie można wyznaczyć na chodniku, jeżeli pozostawi się na nim przejście dla pieszych o szerokości dwóch metrów, a w szczególnych przypadkach - półtora metra. Po zgłoszeniu jednego z mieszkańców wojewoda małopolski zlecił kontrolę i dostosowanie organizacji parkowania w strefie do obowiązujących przepisów.

Autor: Piotr Tymczak

Początkowo przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu mówili o konieczności likwidacji ok. 1,8 tys. miejsc postojowych. Teraz okazuje się, że to tylko lokalizacje, w których nie ma minimalnej koniecznej szerokości dla pieszych, czyli półtora metra. Dodatkowo jest ok. 4,2 tys. miejsc w przedziale między półtora a dwa metry - np. na ulicach Wielopole, Radziwiłłowskiej, Kurniki, Rajskiej, Rakowickiej, Piwnej, Kasprowicza, Urzędniczej, Lubelskiej, Friedleina. W takich przypadkach można jednak dopuścić szerokość przejścia 1,5 metra, ale trzeba to uzasadnić. Przepisy nie podają, jakie ma być to uzasadnienie. Na pewno nie może być nim utrzymanie strefy płatnego parkowania, bo jej celem jest ograniczanie dostępności dla aut danego obszaru.

- Będziemy przekonywać, że na danej ulicy można zostawić 1,5 metra, uzasadniając to tym, iż nie ma tam dużego ruchu pieszego i to nie wpłynie na jego utrudnienie - wyjaśnia Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT. Trudno więc będzie pozostawić półtora metra do parkowania dla aut na chodnikach ulic, przy których znajdują się instytucje użyteczności publicznej, np. szkoły, szpitale, urzędy, gdzie każdego dnia chodzi wiele osób.

Wicedyrektor Franek liczy jednak na to, że uda się utrzymać parkowanie przynajmniej na połowie z około 4200 „niepewnych” miejsc postojowych. - Są różne oczekiwania różnych grup. Powinniśmy dążyć do kompromisu - mówi wicedyrektor Franek.

Zaznacza, że ZIKiT chciałby, aby miejsca postojowe, które mają być zachowane, zostały zaopiniowanie przez wojewodę. To ma zabezpieczyć ZIKiT przed tym, że wyda pieniądze na przemalowanie linii w strefie, a później znów ktoś z mieszkańców zwróci się do wojewody ze skargą, że na niektórych ulicach przejście dla pieszych nie wynosi przepisowych dwóch metrów.

Wicedyrektor Franek przyznaje też, że inwentaryzacja wykazała, iż aż 70 proc. kopert dla pojazdów osób niepełnosprawnych nie ma wymaganych wymiarów, czyli szerokości co najmniej 3,6 m.

Krakowianie muszą być gotowi na to, że w wakacje w centrum ubędzie kilka tysięcy miejsc do parkowania. ZIKiT szuka możliwości, jak kierowcom zrekompensować dużą utratę obszarów do parkowania. Jednym z pomysłów jest zmiana niektórych dróg na jednokierunkowe. Takie propozycję są m.in. dla ulic: Krowoderskiej, Miodowej, św. Wawrzyńca, św. Filipa. Dzięki takim zabiegom będzie można pozyskać około 300-500 nowych miejsc postojowych.

Zdaniem urzędników ZIKiT w niektórych rejonach szansę na to, że mieszkańcy będą mogli parkować w okolicy domu, da tylko wprowadzenie stref ograniczonego ruchu (wjazd i postój tylko dla mieszkańców z identyfikatorem). ZIKiT zaproponował wprowadzenie czterech takich stref. Chodzi o tereny w kwartale ulic: Krupniczej, Podwale, Straszewskiego, Zwierzynieckiej oraz Alej Trzech Wieszczów; ulic: Radziwiłłowskiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Zamenhofa; ulic: Krótkiej i Krzywej, a na Kazimierzu w obrębie ulic: Miodowej, Dajwór, św. Wawrzyńca, placu Wolnica, Krakowskiej i Dietla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 6000 miejsc postojowych do likwidacji - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski