Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapylone powietrze skraca życie. Wadowice na czarnej liście WHO

Bogumił Storch
Raport WHO uwzględnił tylko miasta, gdzie są stacjonarne stacje pomiarowe, ale tam, gdzie ich nie ma, wcale nie jest lepiej
Raport WHO uwzględnił tylko miasta, gdzie są stacjonarne stacje pomiarowe, ale tam, gdzie ich nie ma, wcale nie jest lepiej Fot. Bogumił Storch
Wadowice. Miasto wkrótce zniknie z czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast, ale wbrew pozorom to nie jest wcale dobra wiadomość.

Wadowickie powietrze może skracać życie nawet o kilka lat. Alarmujący raport Światowej Organizacji Zdrowia o jakości powietrza w polskich miastach przeraził mieszkańców grodu nad Skawą.

Wadowice znalazły się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Aż 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie leży w Polsce. Na 1. miejscu sklasyfikowano Żywiec, na 11. Kraków, a na 20. Wadowice.

Raport uwzględnia jednak tylko miasta, w których na stałe wykonywane są pomiary zanieczyszczenia powietrza.

W następnym takim rankingu WHO Wadowic już nie będzie. Wyliczenia objęły bowiem poprzednie lata, a w mieście od roku nie ma już stacji pomiarowej, gdyż Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ją zlikwidował.

- Sezon grzewczy trwa u nas niestety przez cały rok. A raczej sezon spalania węgla. Zaniedbań ostatnich lat nie naprawię w rok, ale świadomość problemu wśród mieszkańców rośnie - uważa Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic. - Spalanie śmieci nie jest już powszechne, a niebawem ruszą wymiany pieców. Korzystne zmiany widać i czuć - przekonuje burmistrz.

Wadowice próbują walczyć ze smogiem na różne sposoby: straż miejska kontroluje domowe paleniska i karze za spalanie śmieci, urzędnicy organizują akcje promujące ekologię.

- Te działania są mało skuteczne, szczególnie w podwadowickich wioskach należących do gminy. Ludzie tam są przekonani, że mogą palić, czym chcą - skarży się Marcin Wojdan z Wadowic.

W rzeczywistości przekroczone normy są też w innych miastach naszego regionu, na przykład w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tam w lutym zarejestrowano najwyższe stężenie dobowe pyłów w Małopolsce: aż 316 procent powyżej normy!

- Prawda o fatalnej jakości powietrza wyszła na jaw, gdy mieszkańcy zaniepokoili się szarymi od pyłu firankami i dziwnym zapachem ubrań. Wymogliśmy na władzach miasta, by dokonały pomiarów jakości powietrza na kalwaryjskim rynku - wyjaśnia Jarosław Leski ze Stowarzyszenia „Płuca Kalwarii”.

Raport WHO nie uwzględnił jednak pomiarów z urządzeń przenośnych.

„Kalwaria w takim otoczeniu uplasowałaby się zapewne w pierwszej dwudziestce najbardziej zanieczyszczonych miast. Gdybyśmy mieli tu stałą stację monitoringu, to sprawa byłaby jasna” - przekonują na swojej stronie internetowej działacze Kalwaryjskiego Alarmu Smogowego.

WHO przy opracowaniu zestawienia brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM 2.5, który jej zdaniem należy do najbardziej szkodliwych czynników dla zdrowia człowieka spośród wielu zanieczyszczeń atmosferycznych.

Za fatalny stan jakości powietrza odpowiedzialne są nieekologiczne piece wykorzystywane w prywatnych domach, a także brak świadomości mieszkańców.

Najgorsza sytuacja ma miejsce w okresie jesienno-zimowym, kiedy mieszkańcy miasta zaczynają ogrzewać swoje domy.

Gra jest warta świeczki, bo kilka lat życia w smogu wywołuje chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera 45 tys. osób.

Długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM 2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji. To przyczyna nasilenia astmy, ostrej reakcji układu oddechowego oraz chorób płuc i nowotworów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski