Zakopane. Uczą się jak się skutecznie bronić

Zakopane. Uczą się jak się skutecznie bronić

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Zakopane. Uczą się jak się skutecznie bronić
1/5
przejdź do galerii

©ESDS Zakopane

Uczą, jak się skutecznie obronić w miejskiej dżungli, w autobusie, jak odeprzeć atak, a przede wszystkim jak uniknąć konfrontacji z agresywnymi napastnikami. W Zakopanem rozpoczęły się III Międzynarodowy Obóz Samoobrony, czyli szkolenia w systemie ESDS (z ang. explosive self defence system). W tych technik samoobrony uczeni są policjanci z kilku krajów świata.
- To system realistycznej samoobrony, zbudowany na podstawie obserwacji ludzkich reakcji na różnorodne bodźce zarówno fizyczne jak i psychiczne (min. gwałtowny kontakt fizyczny, ból, strach, panika, stres itp.). System ten został wymyślony przez Polaka Sławomira Goździka, który w pracował w Szwecji jako policjant - mówi Jakub Klimek, współorganizator kursów, które organizuje ESDS Zakopane i Zakopiański Klub Judo Yamabushi.

Sławomir Goździk, prowadzi stałe zajęcia dla pracowników departamentu policji w Sztokholmie oraz różnych grup zawodowych szczególnie zagrożonych: firm ochrony, wychowawców domów poprawczych, służb więziennych, ratowniczych. Od 1989 roku prowadzi kursy ESDS dla pracowników policji szwedzkiej, amerykańskiej, angielskiej, duńskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Zasady ESDS wprowadzone zostały do szwedzkiej szkoły policji w Gothenburgu.

System dedykowany jest praktycznie dla każdego, kto chciałby nauczyć się skutecznie obronić. - Nadaje się on praktycznie w każdej sytuacji. Czy to jesteśmy w barze, czy na dyskotece, czy spacerujemy sobie po ulicy – mówi Klimek. I dodaje, że ten system uczy obrony, a nie ataku, a przede wszystkim powstrzymania agresji, żebyśmy nie zrobili nikomu krzywdy.

Tegoroczny kurs będzie wyjątkowy dla kursantów. Najpierw będą mieli zajęcia na sali gimnastycznej Centralnego Ośrodka Sportu, a następnie trening sytuacyjny. Odbędzie się on w autobusie. - W ten sposób będziemy uczyć kursantów, jak skutecznie obronić się w wąskich i ciasnych pomieszczeniach. Będzie też trening polegający na obronieniu się przed napastnikiem, który na broń – mówi Jakub Klimek.

Na koniec zaś kursanci będą musieli przejść tzw. dom strachu. - Będzie to zarazem test naszego zachowania się w prawdziwi stresowej sytuacji. Ludzie ci nagle znajdą się w budynku, w którym będą czekać na nich różne przeszkody, różni napastnicy. Nie będą wiedzieli co się dzieje i czego się spodziewać – mówi Jakub Klimek.
WIDEO: Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo