Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej do wzięcia na 40...

Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej do wzięcia na 40 lat za 15 milionów złotych

1/2

(© Fot. Adam Wojnar)

Do 21 sierpnia można zgłaszać oferty na zagospodarowanie strzelnicy
Inwestycje. Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na oddanie w użytkowanie na okres 40 lat nieruchomości ze strzelnicą garnizonową przy ul. Królowej Jadwigi 220.
Cena wywoławcza za zabytkowy obiekt wynosi 15 mln zł plus podatek VAT. Według założeń projektowych przyjętych w pozwoleniu na budowę budynek przystosowany jest do funkcji sportowo-rekreacyjnej.

Początkowo wśród możliwości zagospodarowania strzelnicy wymieniano np. urządzenie sali fitness, przestrzeni wystawowej, kawiarni. Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy, że radni ze Zwierzyńca są oburzeni, bowiem projekt planu miejscowego „Strzelnica - Sikornik” daje możliwość postawienia przy zabytkowym obiekcie dwupiętrowego budynku, a do tego - ulokowania tam przychodni lub ośrodka rehabilitacji.

- Czekamy na propozycje, jakie zostaną zgłoszone w przetargu. Później będą rozpatrzone. Zaproponowane zagospodarowanie obiektu musi być zaakceptowane przez władze miasta i konserwatorskie - podkreśla Jerzy Sasorski z ZIS.

Obecnie strzelnica jest modernizowana, a przewidywany termin zakończenia prac remontowych wyznaczono na 28 lipca tego roku. Czekająca na operatora nieruchomość przy ul. Królowej Jadwigi zabudowana jest zabytkowym, wolnostojącym budynkiem strzelnicy, parterowym z antresolą nad częścią środkową, posiadającym konstrukcję drewniano - szkieletową, a także drewnianym budynkiem służbówki, która nie jest zabytkiem.

Zgodnie z projektem modernizacji strzelnicy, powierzchnię parteru podzielono na cztery funkcjonalnie połączone części z wejściem głównym zlokalizowanym w skrzydle wschodnim.

Na pozostałej, niezabudowanej część nieruchomości, w szczególności na fragmencie położonym pomiędzy budynkiem strzelnicy a południową granicą działki, możliwa jest budowa nowego obiektu, którego funkcje, bryła i kubatura powinny być zaakceptowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jednym z warunków przetargu jest to, że przyszły użytkownik strzelnicy zobowiąże się do udostępniania publiczności do zwiedzania tego obiektu co najmniej dwa razy w ciągu roku (w terminach i zakresie wyznaczonym przez krakowski magistrat) w związku z realizacją przedsięwzięć edukacyjnych.

Strzelnica garnizonowa na Woli Justowskiej wzniesiona w latach 1886-87, rozbudowana w 1898 r. była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, wykorzystywanym początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego i legionistów Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym, a dalej do początku lat 90-tych XX wieku strzelnica należała do garnizonu krakowskiego.

Oferty dotyczące przejęcia w użytkowanie strzelnicy i jej zagospodarowanie można składać do 21 sierpnia tego roku.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Pan Kowal chyba zrobił tą strzelnicę ze złota

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

skoro (gość)  •

myśli, że dostanie 38,5 tysiąca, co miesiąc, przez 40 lat ...

odpowiedzi (0)

skomentuj