Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Wystawa o zbrodni sprzed 75 lat przeniesiona

Wystawa o zbrodni sprzed 75 lat przeniesiona

Wystawa potrwa do 16 grudnia Wystawa potrwa do 16 grudnia

Wystawa potrwa do 16 grudnia (© Fot. IPN)

Historia. Ekspozycja dotycząca rozstrzelania lwowskich profesorów w 1941 r., trafi na ponad dwa tygodnie na plac Szczepański.
- Mimo że wystawa była dostępna przed siedzibą Akademii Ignatianum od 7 listopada, teraz postanowiliśmy ją pokazać szerszej publiczności - podkreśla Dorota Korohoda z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Na 13 blokach stylizowanych na granitowe płyty opisano tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat.

4 lipca 1941 r., Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie profesorów miejscowych uczelni, członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania.

Wśród ponad 40 ofiar zbrodni znalazł się m.in. literat Tadeusz Boy-Żeleński. Masakra była ukrywana przez nazistowskich okupantów, ale prawda o niej wyszła na jaw m.in. dzięki świadectwu prof. Karoliny Lanckorońskiej.

Wystawa „Kaźnia profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” została przygotowana w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim. Na stacjonarną ekspozycję składają się biogramy ofiar pogromu, zdjęcia z czasów okupacji oraz mapy poglądowe.

Za opracowaniem wystawy stoją pracownicy wrocławskiego oddział IPN. Ekspozycja będzie dostępna na pl. Szczepański od dziś do 16 grudnia.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się