Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe w powiecie myślenickim. Przedsiębiorcy idą po władzę

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Do  urn pójdzimy wszyscy 21 października. Druga tura wyborów ma się odbyć 4 listopada
Do urn pójdzimy wszyscy 21 października. Druga tura wyborów ma się odbyć 4 listopada Fot. Mariusz Kapała
Potencjalni kandydaci na burmistrzów i wójtów mają jeszcze kilka tygodni, aby ogłosić zamiar ubiegania się o urząd. Ale większość z nich już to uczyniła nie chcąc tracić czasu. Wraz z ogłoszeniem terminu wyborów, wystartowała przecież kampania wyborcza

Po tym jak poznaliśmy kandydatów na burmistrza Myślenic (a przynajmniej dwóch), przyszła pora, aby sprawdzić, kto będzie kandydował w pozostałych gminach powiatu. Napotykamy tam postaci bardzo dobrze znane (można powiedzieć nawet, weteranów samorządu) i postaci całkiem nowe i w samorządzie dotąd nieobecne. Pojawia się też nazwisko całkiem nowe, ale jednocześnie bardzo znane, bo chodzi o syna długoletniego burmistrza Dobczyc. Przeważają panowie, ale jest też jedna kandydatka. To dyrektorka szkoły. Oprócz nauczycieli do samorządu chcą się dostać też ludzie biznesu.

Dobczyce

Najprawdopodobniej tak jak w wyborach przedterminowych z 2015 roku, kandydatów będzie trzech. Start potwierdzili już wcześniej, urzędujący burmistrz Paweł Machnicki i wicestarosta Tomasz Suś, ale kandydata ma też Prawo i Sprawiedliwość. Jest nim Robert Kawecki, przedsiębiorca i prezes Izby Gospodarczej Dorzecza Raby.

Sułkowice

Piotr Pułka, który kieruje gminą od 2006 roku zamierza ubiegać się o reelekcję. O fotel powalczy, tak jak cztery lata temu, z Arturem Grabczykiem. Obydwaj wywodzą się z lokalnych, gminnych komitetów.

Czy pojawi się trzeci kandydat? Być może, choć jest to mało prawdopodobne. Na razie nie wiadomo też komu i czy w ogóle, PiS udzieli poparcia.

Lubień

Na razie zamiar kandydowania potwierdził tylko urzędujący wójt Kazimierz Szczepaniec, który wygrywał startując z własnego lokalnego komitetu. W poprzednich wyborach i tych jeszcze wcześniejszych miał rywala, więc niewykluczone, że i teraz taki się pojawi.

Raciechowice

Wójt Marek Gabzdyl powalczy o swoją kolejną (siódmą już) kadencję. Przez sześć ostatnich startując jako kandydat apolityczny z lokalnego komitetu, wygrywał. Przeciwko niemu PiS stawia swojego członka Wacława Żarskiego, przedsiębiorcę rodem z Czasławia, aktualnie mieszkającego w Myślenicach.

Do tej dwójki być może dołączy też Zofia Długopolska, bowiem kandyduje regularnie od 2002 roku.

Pcim

Na dziś wiadomo, że kandydatów będzie dwóch. Oprócz urzędującego wójta Piotra Hajduka wybranego w 2016 roku w przedterminowych wyborach, start zapowiedział Zbigniew Bylica, przedsiębiorca pochodzący z gminy Pcim. W odróżnieniu od Hajduka, za którym stoi PiS, Bylica jest kandydatem niezależnym.

Siepraw

Tadeusz Pitala już jest rekordzistą, bo nie ma dłużej od niego urzędującego wójta (pełni tę funkcję od 1990 roku). W nadchodzących wyborach wystartuje ze swojego lokalnego komitetu.

Jego rywalem będzie Dawid Lenczowski, przedsiębiorca i wiceprzewodniczący rady Gminy Siepraw, którego wczoraj rekomendował PiS.

Ciekawostką jest, że w 2002 roku rywalem Tadeusza Pitali był ojciec jego obecnego rywala - Jan Marek Lenczowski.

Tokarnia

Podobnie jak w Lubniu na razie jest tu jeden kandydat i jest nim urzędujący wójt, z tą różnicą, że w Lubniu jest to kandydat bezpartyjny, a w Tokarni jest to Władysław Piaściak z PiS.

Wiśniowa

Tu sytuacja zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Urzędujący od 2010 roku wójt Wiesław Stalmach (PSL) jeszcze się waha, ale sugeruje, że być może nie będzie kandydował przypominając, że zawsze był zwolennikiem dwukadencyjności.

Za to znamy już dwóch innych kandydatów. Zamiar kandydowania potwierdził nam już Bogumił Pawlak, socjolog i audytor wewnętrzny, syn zmarłego w 2015 roku burmistrza Dobczyc Marcina Pawlaka. Jest kandydatem bezpartyjnym, reprezentującym lokalny komitet.

Wczoraj poznaliśmy też kandydatkę PIS na wójta gminy Wiśniowa. Jest nią Stanisława Kasprzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Czechówce (gm. Siepraw).

***
Najważniejsze daty z kalendarza wyborczego

W tym tygodniu premier ogłosił termin wyborów samorządowych. Równocześnie ruszyła więc kampania wyborcza

do 27 sierpnia - Zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego

do 16 września - Zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw

do 26 września - zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów

19 października (o godz. 24:00 - zakończenie kampanii wyborczeJ

21 października - wybory samorządowe

4 listopada - druga tura wyborów

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

FLESZ: “Mały ZUS” - większe oszczędności dla firmy

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski