Wirtualny marszałek Piłsudski ma... spacerować pod zamkiem

Wirtualny marszałek Piłsudski ma... spacerować pod zamkiem

Monika Pawłowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wioletta Oleś, dyr. Muzeum Zamek z kardem z prezentacji multimedialnej. Nowoczesne technologie przeniosą zwiedzających m.in. do wojennych okopów. Można
1/4
przejdź do galerii

Wioletta Oleś, dyr. Muzeum Zamek z kardem z prezentacji multimedialnej. Nowoczesne technologie przeniosą zwiedzających m.in. do wojennych okopów. Można będzie też spotkać Józefa Piłsudskiego
©Monika Pawłowska

Muzeum Zamek w Oświęcimiu ma pomysł na kolejną atrakcję turystyczną miasta. Chce udostępnić zwiedzającym tunele pod wzgórzem zamkowym i dzięki nowoczesnym technologiom przenieść gości w czasy I wojny światowej. Czy tak się stanie, zależy od funduszy. Miasto Oświęcim czeka na informację, czy dostanie je w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Decyzja zapadnie jeszcze tego lata.
Tajemnica wzgórza
Na temat siatki tuneli, rozbiegających się z zamkowego wzgórza w stronę starego miasta, od lat krążą legendy. Wreszcie będzie można je zweryfikować. - Na zamkowym wzgórzu krzyżują się dwa tunele - wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Tunel austriacki, prawdopodobnie z końca XVIII wieku, biegnie od Bulwarów do ul. Zamkowej. Drugi został zbudowany w czasie II wojny światowej za sprawą niemieckiego burmistrza, który rezydował na zamku. Pełnił on wówczas rolę schronu przeciwlotniczego.

Wszystkie tunele są wąskie i niewysokie, toteż ustawienie w nich jakichkolwiek ekspozycji jest niemożliwe. W związku z tym muzeum pokusiło się o stworzenie interaktywnej trasy, naszpikowanej widowiskami multimedialnymi, quizami i zadaniami logicznymi.
Opowieść ma rozpocząć się w 1866 r., podczas wojny prusko-austriackiej, kiedy to także w Oświęcimiu ginęli Polacy po obu stronach frontu. Prezentacja będzie również zawierała informację o wybuchu wojny, formowaniu się legionów, wizycie marszałka Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu, aż do odzyskania niepodległości. - Dzięki zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym, tunele będą zamieniać się we wnętrze fortyfikacji, okopu czy nawet pociągu parowego - informuje dyrektor Oleś.

Tak dla projektu
Z uwagi na fakt, że tematyka pierwszej wojny światowej i legionów nie doczekała się kompleksowego ujęcia w żadnej placówce muzealnej w Polsce, oświęcimska trasa w tunelach ma szanse zostać pierwszą ekspozycją tego typu. By tak się stało, najpierw trzeba zabezpieczyć wzgórze zamkowe oraz mur oporowy i przebudować tunele, dostosowując je dla zwiedzających. Prace oszacowano na cztery miliony złotych. Lwią część miasto chciałaby sfinansować ze środków unijnych.
Trasa otrzymała pozytywną ocenę merytoryczną i obecnie znajduje się na liście rezerwowej projektów wybranych do dofinansowania. - Rozstrzygnięcia, oczywiście pozytywnego, spodziewamy się w sierpniu tego roku - mówią w magistracie.

WIDEO: Karol Estreicher - polski obrońca dzieł sztuki

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama