Wielki problem parkingowy przy ulicy Dietla

Wielki problem parkingowy przy ulicy Dietla

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na ulicy Dietla nie będzie można parkować na chodnikach. Jest pomysł, aby postój był możliwy na prawych pasach jezdni

Na ulicy Dietla nie będzie można parkować na chodnikach. Jest pomysł, aby postój był możliwy na prawych pasach jezdni ©Andrzej Banaś

Komunikacja. Przedstawiciele inicjatywy Pieszy Kraków wnioskują, aby na ul. Dietla jeden pas ruchu z każdej strony na stałe zmienił się w przestrzeń do parkowania. Na chodnikach nie będzie miejsc dla aut.
Na ulicy Dietla nie będzie można parkować na chodnikach. Jest pomysł, aby postój był możliwy na prawych pasach jezdni

Na ulicy Dietla nie będzie można parkować na chodnikach. Jest pomysł, aby postój był możliwy na prawych pasach jezdni ©Andrzej Banaś

Można się było tego spodziewać. Propozycja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu o wyłączeniu ul. Dietla w ciągu dnia z parkowania aut wywołała wiele emocji wśród mieszkańców.

- Taka zmiana byłaby bardzo bolesna. I wiązałaby się z ogromnymi utrudnieniami w codziennym życiu - przyznaje Grzegorz Pudełko, mieszkaniec ul. Dietla.

W związku z zaleceniem wojewody małopolskiego, na chodnikach powinno być pozostawione przejście dla pieszych o szerokości dwóch metrów (w szczególnych przypadkach półtora metra).
ZIKiT poinformował więc, że będzie zmuszony od wakacji wprowadzić zakaz postoju samochodów na chodnikach po obu stronach ul. Dietla od ul. Starowiślnej do ul. Krakowskiej. Jako rekompensatę urzędnicy proponują umożliwienie parkowania na prawym pasie obu jezdni, ale tylko w godzinach od 20 wieczorem do 7 rano. Możliwość parkowania na jednym pasie byłaby też w soboty i niedziele.

- W ciągu tygodnia musiałbym więc godzinę wcześniej budzić syna, aby przed 7 wyjechać z nim do przedszkola. Po pracy później wracałbym do domu, bo do godz. 20 trzeba byłoby jechać do sklepu albo szukać miejsca do zaparkowania gdzie indziej. A to przecież każdego dnia krótszy czas kontaktu z rodziną - zaznacza Grzegorz Pudełko.


Mieszkańcy kamienic przy ul. Dietla „czarno widzą” takie rozwiązanie, może się zdarzyć, że ktoś np. zaśpi i nie usunie samochodu na czas.

- To jest na razie tylko propozycja - podkreśla Jan Machowski z krakowskiego magistratu. Przyznaje, że na razie przeprowadzone zostały wstępne ustalenia ze strażą miejską jak mogłoby wyglądać egzekwowanie zakazu postoju przy ul. Dietla w dzień w godzinach 7-20. - Jeżeli nowe zasady zostaną wprowadzone, wtedy powiadomimy mieszkańców - wyjaśnia Jan Machowski.

Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto, przyznaje, że propozycja ZIKiT jest kontrowersyjna i wiązałaby się z dużymi utrudnieniami. - To musi być skonsultowane z mieszkańcami - zaznacza przewodniczący Daros.

Jan Machowski zapewnia, że projekt na pewni zostanie przedyskutowany z krakowianami.

Krytycznie o koncepcji urzędników Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wypowiadają się także przedstawiciele inicjatywy Ratujmy Kraków. Marek Gilarski komentował, że zakaz parkowania w dzień może oznaczać upadek sklepów przy ul. Dietla.

Natomiast przedstawiciele inicjatywy Pieszy Kraków wnioskują o to, aby parkowanie na jednym pasie jezdni było możliwe przez całą dobę.

- Liczę, że na tym się skończy i takie rozwiązanie zostanie wprowadzone także podczas przebudowy wiaduktu kolejowego przy ulicy Grzegórzeckiej, kiedy będzie tam zamknięty ruch dla samochodów - mówi Grzegorz Marek z Pieszego Krakowa.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To byłyby korki na Dietla!

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  Po jednym pasie - byłyby korki non-stop i więcej spalin. Myślę, że rozwiązaniem jest to, by Krakowianie zaczęli się pozbywać aut a ci, którzy nie chcą się pozbyć "czterech kółek" wyprowadzili się z...rozwiń całość

  Po jednym pasie - byłyby korki non-stop i więcej spalin. Myślę, że rozwiązaniem jest to, by Krakowianie zaczęli się pozbywać aut a ci, którzy nie chcą się pozbyć "czterech kółek" wyprowadzili się z Krakowa. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupol

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Głupolu jesli marzy ci się powrót do komuny to przenieś się do korei północnej. Tam nie ma aut

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejni idioci

  krakowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Kolejni idioci, zakompleksione słoiki ze śmiesznych inicjatyw pieszy Kraków, utrudniają życia zwykłym mieszkańcom miasta.
  Czy urzędnicy muszą słuchać każdych durni, mniejszą ma decydować o...rozwiń całość

  Kolejni idioci, zakompleksione słoiki ze śmiesznych inicjatyw pieszy Kraków, utrudniają życia zwykłym mieszkańcom miasta.
  Czy urzędnicy muszą słuchać każdych durni, mniejszą ma decydować o większości, ogon nie macha psem, a na odwrót.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama