Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Ten robot ratuje życie

Jolanta Białek
Jolanta Białek
materiały prasowe
Kopalnia Soli zakupiła fachowy sprzęt medyczny LUCAS, wykonujący masaż serca. Urządzenie umieszczono pod ziemią

LUCAS jest sprzętem stosowanym przez zespoły ratownictwa medycznego. Robot może pracować bez wytchnienia i prowadzić resuscytację w każdych warunkach. Kopalni Soli jest pierwszym na świecie obiektem turystycznym posiadającym takie urządzenie. Wieliczka to także jedyne miejsce, gdzie robot medyczny jest przechowywany pod ziemią, na Trasie Turystycznej.

- To profesjonalne urządzenie umożliwia nieprzerwany masaż serca, również podczas transportu chorego, co w warunkach podziemnych wyrobisk ma niebagatelne znaczenie. W ratowaniu ludzkiego życia każda minuta jest bezcenna. Im szybciej chory dotrze do szpitala, tym lepiej, a dzięki LUCAS-owi efektywna nieprzerwana resuscytacja może być prowadzona m.in. w drodze windą na powierzchnię - tłumaczą pracownicy Biura Prasowego kopalni.

W Polsce pracuje około 460 tego typu urządzeń. Jak mówi Dominik Orchel z firmy Physio Control, zajmującej się dystrybucją sprzętu medycznego, w tym robotów do automatycznego masażu serca, LUCAS-y pomagają na co dzień w wielu polskich szpitalach i oddziałach ratunkowych. Takie urządzenia trafiły już także do zespołów górniczego ratownictwa medycznego w Lublinie (ale tam nie są zainstalowane w samej kopalni).

Wielicka kopalnia, którą odwiedza rocznie ponad 1,5 miliona turystów, dysponowała do tej pory m.in. defibrylatorami AED. - Bezpieczeństwo zwiedzających jest dla nas priorytetem. Jesteśmy odpowiedzialnym gospodarzem, dlatego regularnie szkolimy naszych pracowników z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uzupełniamy wyposażenie, nawet o tak specjalistyczny sprzęt jak LUCAS - mówi Damian Konieczny, prezes Trasy Turystycznej Kopalni Soli w Wieliczce.

LUCAS uciska klatkę piersiową ze stałą częstotliwością i siłą. W ciągu minuty wykonuje około 100 ucisków głębokich na 5 cm. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze i może pracować bez przerwy (resuscytacja to duży wysiłek fizyczny, dlatego ratownik może ją prowadzić efektywnie tylko przez 2 minuty). Robot waży niecałe 8 kg i mieści się w plecaku. Źródłem zasilania urządzenia jest akumulator, LUCASA można także podpiąć do standardowego gniazdka.

Ratujący życie sprzęt jest na wyposażeniu wielickiej kopalni od stycznia. Do tej pory nie było na szczęście powodu, by wzywać LUCASA do pracy. Jutro w solnych podziemiach odbędzie się prezentacja urządzenia oraz kolejne szkolenia pracowników kopalni z obsługi robota.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski