Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Wieliczka. Oddychamy smogiem

Wieliczka. Oddychamy smogiem

Wieliczka. Oddychamy smogiem Wieliczka. Oddychamy smogiem

(© fot. Paweł Relikowski )

Ekologia. Stan powietrza w Wieliczce jest fatalny - wynika z ostatnich badań. Pomóc w walce z dymem ma m.in. wymiana starych pieców.
Jakość wielickiego powietrza badano przez jedenaście dni, od 14 do 25 listopada, w ramach akcji „Małopolska bez smogu” prowadzonej przez Radio Kraków i Krakowski Alarm Smogowy. Pyłomierz stał na Rynku górnym w Wieliczce. Wyniki pomiarów są bardzo złe.

Problem z przekroczeniem dopuszczalnych wartości (50 mikrogramów na metr sześć.) wystąpił przez osiem dni. Rano było nieźle, ale potem coraz gorzej.
Szczególnie wysokie stężenie pyłu PM10 było przede wszystkim w godzinach wieczornych oraz nocą. Średniogodzinne wielickie rekordy w tym względzie to 418 mikrogramów na metr sześć (22 listopada, godz. 23) oraz 479 jednostek (24 listopada, godz. 19).

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Nie ma wątpliwości, że wielicki smog jest „zasługą” głównie dymiących palenisk. Coraz bardziej wyczuleni na ten problem są także mieszkańcy, którzy zawiadamiają Straż Miejską, że ktoś wrzuca do pieca, co popadnie. Komendant wielickiej SM Kazimierz Hankus mówi, że kiedyś takie zgłoszenia były rzadkie, a teraz codziennie jest po kilka tego typu interwencji.

- Od 19 listopada interweniowaliśmy w takich sprawach 14 razy. Nałożone zostały dwa mandaty po 200 zł. Miało to miejsce w Podstolicach i Kokotowie - wylicza Kazimierz Hankus. Dodaje, że dwie osoby zostały też pouczone odnośnie tego, co można spalać w piecu. - To byli mieszkańcy w wieku 70-80 lat, które, jak nam powiedziały, wrzucały do pieca na przykład różne kuchenne odpady, m.in. folię, bo nie wiedziały, że nie wolno tego robić - opowiada.

Piotr Krupa, wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji mówi, że gmina stara się walczyć ze smogiem na różne sposoby. - W 2017 roku przystąpimy do programu wymiany starych palenisk na gazowe oraz ogrzewane biomasą. Otrzymamy na to dotację unijną, pieniędzy wystarczy na wymianę ok. 350 starych palenisk. Jeszcze w tym miesiącu chcemy rozpocząć zbieranie ankiet od mieszkańców zainteresowanych udziałem w tym projekcie - zapowiada Krupa.

Elementem walki o czyste powietrze jest też program solarny. W jego ramach ponad 1100 domów w gminie Wieliczka zaopatrzono w kolektory słoneczne, a obecnie dobiega końca gruntowana termodernizacja 23 szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. Kolejnych 10 takich budynków zostanie poddanych tego typu zabiegom w kolejnych latach.

W wielickim urzędzie zatrudniono też ekodoradcę (w ramach programu Life). Osoba, która doradzi mieszkańcom m.in. w kwestii wymiany pieców rozpocznie pracę od 5 grudnia (w budynku urzędu przy ul. Limanowskiego).

wielicki@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się