Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka do odnowy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Inwestycja przy placu Skulimowskiego trwa od ponad roku
Inwestycja przy placu Skulimowskiego trwa od ponad roku fot. Agnieszka Rogalska
Inwestycje. W centrum miasta powstanie ośrodek dla seniorów oraz kino i biblioteka, natomiast osiedla staną się zielone - wynika z programu rewitalizacji na lata 2016-2023.

Program rewitalizacji Wieliczki powstawał - w konsultacji z mieszkańcami - przez cały ubiegły rok. Dokument, który będzie podstawą do starań o dotacje z nowej puli unijnej, wielicka Rada Miejska zatwierdziła podczas ostatniej sesji. Do programu wpisano nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale także wiele programów społecznych. Dotyczą one przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa na osiedlach, ochrony środowiska oraz aktywizacji i integracji mieszkańców.

W programie rewitalizacji znalazło się w sumie blisko 30 rozmaitych przedsięwzięć. Najpilniejsze z tej listy jest dokończenie budowy Centrum Kulturalno-Społecznego, w którym będą nowa siedziba Biblioteki Publicznej, kino i sale konferencyjne. Obiekt ten powstaje przy placu Skulimowskiego od jesieni 2015 roku. Wykonane dotychczas prace pochłonęły ponad 5 mln zł, a by dokończyć tę inwestycję potrzeba jeszcze ok. 6 mln złotych.

Wniosek o dotację na to zadanie ma zostać złożony do pierwszego unijnego naboru „na rewitalizację”, który ma zostać ogłoszony za dwa - trzy miesiące. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa nowego lokum biblioteki powinna zakończyć się w 2018 roku.Inne duże - i kosztowne - inwestycje wpisane do programu, to m.in.: gospodarowanie szybu Górsko na Centrum Aktywności Seniora (2,2 mln zł), adaptacja dawnej szkoły górniczej - budynku przy ul. Daniłowicza 12 na Centrum Usług Społecznych, Kulturalnych i Edukacyjnych (3,2 mln zł), zagospodarowanie terenu przy SP nr 2 oraz przebudowa ulicy Mickiewicza (łącznie 1,5 mln zł), modernizacja siedziby Straży Miejskiej (1 mln zł), dokończenie rewitalizacji parku Mickiewicza (4 mln zł), rozbudowa bazy sportowej SP nr 4 (3,1 mln zł).

Miejskie tereny, które mają zostać poddane rewitalizacji w najbliższych latach podzielono na cztery obszary:

  • otoczenie SP nr 3 i siedziby IPN oraz na osiedla Asnyka, Sienkiewicza i Wincentego Pola
  • ulice Klaśnieńska, Górsko i Daniłowicza, a także otoczenie SP nr 2
  • osiedla Kościuszki i Przyszłość oraz tereny przy SP nr 4 i parku Mickiewicza
  • osiedle Boża Wola i okolice kościoła św. Sebastiana (Stok pod Baranem).

Na wszystkich tych obszarach ma być wdrażany projekt „Zielone osiedla”, zakładający rewitalizację skwerów i placów. Kolejne wspólne przedsięwzięcie to „Bezpieczne osiedla”. Tu działania będą różnorodne - i inwestycyjne, i społeczne, jak np. program edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Bezpieczni na drodze”, czy warsztaty z miejskimi strażnikami - w zależności od tego co proponowali mieszkańcy.

Wszystkie osiedla upomniały się także o działania proekologiczne (m.in. o ograniczenie niskiej emisji), stworzenie kompleksowej oferty dla osób starszych oraz o realizację społecznych i edukacyjnych projektów mających zintegrować lokalną społeczność.

Do programu rewitalizacji wpisano m.in. również: modernizację obiektów Wieliczanki, przebudowę placu zabaw i boiska oraz wykonanie siłowni plenerowej na os. Boża Wola, a także zagospodarowanie pod rekreację terenów u podnóża Stoku pod Baranem.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski