Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weto dla zmiany granic

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zabierzowscy radni jednogłośnie uchwalili rezolucję przeciwko włączeniu ich gminy do Krakowa
Zabierzowscy radni jednogłośnie uchwalili rezolucję przeciwko włączeniu ich gminy do Krakowa Fot. Barbara Ciryt
Zabierzów. Pomysł jednego z radnych dzielnicowych Krakowa o przyłączeniu kilku gmin do miasta wywołały oburzenie władz Zabierzowa. Radni podjęli w tej sprawie rezolucję.

Zabierzowscy radni w uchwalonej przez siebie rezolucji wyrazili sprzeciw wobec planów włączenia gminy Zabierzów lub jej części do miasta Krakowa.

Kilka tygodni temu z takim pomysłem włączenia gminy Zielonki i Zabierzów, a w dalszej kolejności Skawiny wyszedł Łukasz Wantuch, radny dzielnicy III Prądnik Czerwony w Krakowie. Chodzi ło o zdobycie pieniędzy do budżetu miasta Krakowa. Wybrał gminy, które mają najlepiej rozwinięta infrastrukturę i duże budżety.

Szefowie gminy skrytykowali plan Wantucha. Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa nazwała go absurdalnym. Bogusław Król, wójt Zielonek podawał przykład Toń włączonych do Krakowa w latach 70., gdzie od 40 lat miasto nie inwestuje. Mieszkańcy są przekonani, że z Zabierzowem i Zielonkami byłoby tak samo.

- Żaden radny dzielnicy ani miasta nie włączy naszej gminy do Krakowa. Oburzające jest to, że w ogóle pozwala sobie na wyartykułowanie tak niedorzecznego pomysłu. To tylko niepotrzebnie niepokoi ludzi- mówi Maria Kwaśnik, przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów.

Radni z Zabierzowa jednogłośnie uznali, że sztucznej ekspansji terytorialnej należy się oficjalnie sprzeciwić. Swoje stanowisko chcą przedstawić samorządowcom z gminy miejskiej Kraków - prezydentowi i przewodniczącemu Rady Miasta, gminie Zielonki: wójtowi i przewodniczącemu Rady Gminy, wojewodzie i marszałkowi województwa małopolskiego.

W rezolucji czytamy, że pomysł radnego Wantucha pomija interes społeczności lokalnej Zabierzowa, a nawet politykę przestrzennego rozwoju miasta, wyrażoną w niedawno znowelizowanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (podjętego przez Radę Miasta Krakowa w lipcu 2014 r). Studium to wskazuje potrzebę rewitalizacji i reurbanizacji obszaru miasta, a nie „rozlewania się” go na sąsiednie gminy.

Radny Edmund Dąbrowa zastanawiał się, czy Kraków tak samo ekspansywnie podchodziłby do Zabierzowa, gdyby był miastem, a nie wioską i czy dla większego bezpieczeństwa gminy nie należałoby wrócić do rozmów o uzyskaniu praw miejskich. Inni radni uznali, że dyskusje na ten temat trzeba przeciąć stanowczym sprzeciwem. - Pomysł włączenia naszej gminy do miasta nie jest nawet poważną sprawą. Wydaje się, że to chęć medialnego zaistnienie radnego z Krakowa - mówi Wojciech Stępień, radny z Rząski, miejscowości leżącej najbliżej Krakowa. Zaznacza on, że ta gmina dba o infrastrukturę w poszczególnych miejscowościach i o wygodne życie mieszkańców. Zaznacza, że gmina Zabierzów musi utrzymać się w całości, bez podziałów i zmian granic.

Zabierzowscy radni są przekonani, że po włączeniu gminy do miasta głos tutejszych mieszkańców byłby marginalizowany. Przypominają, że gmina istnieje od momentu utworzenia w Polsce gmin zbiorowych, czyli od 1934 roku i nie zamierzają tego zmieniać.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski