W byłym budynku Telpodu zamiast biurowców deweloper stworzy...

W byłym budynku Telpodu zamiast biurowców deweloper stworzy nowoczesne akademiki

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Były budynek Telpodu został zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Anna Kaczmarz

Podgórze. Warszawski inwestor przy ul. Romanowicza planuje budowę akademików w byłym budynku Telpodu. Ich budowa ma się zakończyć za dwa lata.
Dotychczasowi najemcy obiektu na Zabłociu mają opuścić byłą siedzibę Telpodu w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Za inwestycję będzie odpowiadać firma Golub GetHouse ze stolicy, która podobne akademiki chce wybudować w innych miastach Polski. Cezary Jarząbek, prezes zarządu Golub GetHouse nie kryje, że inwestycja jest odpowiedzią na rosnące wymagania mieszkaniowe studentów.

- Planujemy wprowadzić standardy, które są dostępne na rynkach w USA i Europie Zachodniej. Będzie to obiekt z pełna ofertą wszelkich udogodnień, takich jak: miejsca do wspólnej nauki, integracji, dostęp do szybkiego internetu, kawiarnia oraz siłownia - informuje Cezary Jarząbek.

Jednak deweloper unika odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółów inwestycji. - Wstępnie planujemy jej ukończenie w 2019 r. - powiedział nam krótko. Prowadzona przez niego firma m.in. buduje w centrum Warszawy 32-piętrowy wieżowiec Mennica Legacy Tower.

Jako pierwsza o sprawie napisała „Gazeta Wyborcza”. Warszawski deweloper kupił na Zabłociu działki (o powierzchni prawie 7,2 tys. mkw) z byłym budynkiem Telpodu za bagatela 30 mln zł netto. Nieruchomości w zeszłym roku sprzedała spółka KCI, której prezesem jest przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz. Jego firma planowała zburzenie byłych obiektów Telpodu i zbudowanie przy ul. Romanowicza kompleksu pięciu biurowców. Ta inwestycja jednak nie doszła do skutku.

Maciej Chart-Olasiński, aktywista z inicjatywy SOS Zabłocie zaznacza: - Lepiej, że w tym miejscu powstanie akademik, niż kolejny biurowiec. Jednocześnie szkoda mu budynku Telpodu, który przez lata stał się siedzibą dla wielu krakowskich firm i artystów. - Teraz będzie coraz mniej śladów kreatywnego Zabłocia - komentuje Chart-Olasiński.

Zdaniem ekspertów budowa akademików z lokalami na wynajem to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.

- Kraków wciąż jest miastem uniwersyteckim, a popyt na mieszkania najlepiej widać na przełomie września i października - podkreśla Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Nie dziwi go planowana lokalizacja akademików. - W pobliżu znajduje się powstaje zmodernizowany przystanek kolei aglomeracyjnej oraz jest łatwy dostęp do uczelni - komentuje Piotr Krochmal.

Wydaje się, że najwięcej na planowanej inwestycji będzie mogła zyskać Krakowska Akademia, której kampus znajduje się w odległości kilkuset metrów od budynku przy ul. Romanowicza.

- Nie posiadamy własnych akademików, dlatego tym bardziej cieszą nas plany powstania takiego obiektu w bliskim sąsiedztwie - ocenia Anna Cieślak, rzeczniczka KA.

Firma Golub GetHouse nie wyklucza współpracy z krakowskimi uczelniami po zbudowaniu akademika przy ul. Romanowicza.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego Telpod nie istnieje?

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To skandal, by Telpod nie istniał. Jak można było tak zniszczyć przemysł w Krakowie!? Przecież przemysł wytwarza dochód narodowy a biurowce to miejsce pracy pasożytów (praca w biurze nie tylko nie...rozwiń całość

  To skandal, by Telpod nie istniał. Jak można było tak zniszczyć przemysł w Krakowie!? Przecież przemysł wytwarza dochód narodowy a biurowce to miejsce pracy pasożytów (praca w biurze nie tylko nie wytwarza dochodu narodowego, ale go zjada) i naprawdę czas zacząć odtwarzać przemysł w naszym mieście (i w ogóle w kraju) a biurowce - zwłaszcza w Krakowie - burzyć. Precz z biurowcami. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupota

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przemysł to sobie stwórz na swoim osiedlu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaka głupota?

  nie miszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  hm, a co było pierwsze, przemysł czy osiedle? Skoro ktoś buduje osiedle w strefie przemysłowej to raczej tu bym się dopatrywał głupoty. Ale teraz będziecie mieli akademik po drugiej stronie ulicy....rozwiń całość

  hm, a co było pierwsze, przemysł czy osiedle? Skoro ktoś buduje osiedle w strefie przemysłowej to raczej tu bym się dopatrywał głupoty. Ale teraz będziecie mieli akademik po drugiej stronie ulicy. Gratuluję.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama