Tour de Pologne 2017. Rower Majki motorem rozwoju

Tour de Pologne 2017. Rower Majki motorem rozwoju

Tomasz Kolowca

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Rafał Majka jeździ rowerem, ale jest motorem - motorem promocji oraz rozwoju kolarstwa w regionie myślenickim.

Rafał Majka jeździ rowerem, ale jest motorem - motorem promocji oraz rozwoju kolarstwa w regionie myślenickim. ©Tomasz Bolt/Polskapresse

Powiat myślenicki. Tour de Pologne dla wielu mieszkańców może być utrapieniem komunikacyjnym, ale jak deklarują władze powiatu, nie ma innej imprezy, która dzięki stosunkowo niskim nakładom pozwoliłaby dotrzeć do tak licznego grona odbiorców i promowała region.
Rafał Majka jeździ rowerem, ale jest motorem - motorem promocji oraz rozwoju kolarstwa w regionie myślenickim.

Rafał Majka jeździ rowerem, ale jest motorem - motorem promocji oraz rozwoju kolarstwa w regionie myślenickim. ©Tomasz Bolt/Polskapresse

Tour de Pologne 2017 Kraków. Utrudnienia w Krakowie
Tour de Pologne 2017: Trasa. Kiedy jedzie Tour de Pologne 2017 (Mapy, Etapy)
Tour de Pologne 2017 Trasa. Wyścig będzie bardziej wymagający! (Etapy)
Tour de Pologne 2017: Początek wyścigu w Krakowie!


Gdy zapytać mieszkańców Racie-chowic i okolicznych miejscowości o to, co popularyzuje gminę i tutejsze okolice, niechybnie wspomną o sadownictwie oraz o Rafale Majce.

Sadownictwo, zwłaszcza jabłka, od lat były motorem gospodarczym gminy i płaszczyzną, na której budowała ona swój wizerunek. Gminy rolniczej, ale przede wszystkim ekologicznej i kojarzącej się ze zdrowym trybem życia. W ostatnich latach do tego wizerunku doszła druga strona - a właściwie bardzo wdzięczne dopełnienie: kolarstwo.

Rower jest w porządku

Powiat myślenicki gości wyścig Tour de Pologne od kilku lat. W 2015 roku odbył się tutaj jeden etap, w ubiegłym roku dwa, w tym roku również kolarze przejadą miejscowymi drogami dwa razy. Znaczy to, że przynajmniej część relacji z dwóch dni będzie obejmowała okolice Myślenic. Warto zauważyć, że to spora promocja, bo choćby w 2015 roku transmisja dotarła do 69 krajów. W 2014 roku federacja kolarska podała, że Tour de Pologne posiada widownię rzędu 50 milionów ludzi na całym świecie.

Każdy wyścig to ogromna operacja logistyczna. Codziennie inny etap, przenoszenie sceny i elementów koniecznych na starcie i na mecie, zabezpieczenie dróg, ich zamknięcie, hotele, wyznaczenie stref dla kibiców. Pytanie, czy w takim zgiełku informacyjnym i wydarzeniowym rzeczywiście wybrzmiewa nazwa miejscowości i regionu. Czesław Lang od lat powtarza, że ten wyścig to wielka promocja dla kraju, miast i regionu. Z drugiej strony, powie ktoś, trudno się spodziewać, żeby organizator źle mówił o swoim produkcie.

Mała skala - spore sukcesy

Koszty oraz nakład sił, jakie ponoszą samorządy nie są duże. A już zwłaszcza w porównaniu z korzyściami odnoszonymi z tego wyścigu. Nazwa, widoki, plenery, atuty turystyczne rzeczywiście pojawiają się w relacjach i opisach. Oczywiście, że więcej szczęścia mają te miejscowości, w których są na przykład premie górskie. Albo te, w których jest start czy meta. Krakowski Rynek to oczywisty przykład, ale zwróćmy uwagę jak inaczej pokazywane są Katowice, gdzie od kilku edycji finisz etapu znajduje się tuż obok Spodka.

„Zegartowice obok Krakowa”

- Oczywiście można postawić tezę, że w czasie tego widowiska nazwa i logo powiatu i jego gmin pojawi się stosunkowo niewiele razy - mówi Halina Kustosz-Miśko, kierownik Wydziału Promocji, Strategii i Funduszy Europejskich Starostwa. - Jednak kibice kolarstwa są doskonale zorientowani w przebiegu trasy i będą w stanie docenić walory sportowe, turystyczne i rekreacyjne naszego regionu.

Dlatego Józef Tomal - starosta myślenicki - po raz kolejny objął wyścig patronatem honorowym. - Co dziennie naszymi drogami przejeżdża wielu rowerzystów - opowiada Maria Chramiec, sołtys Zegartowic, rodzinnej miejscowości Rafała Majki. - Dlatego razem z Rafałem planujemy wytyczenie w gminie trzech tras treningowych - opowiada wójt Raciechowic Marek Gabzdyl. - Odpowiednio je oznakujemy i postaramy się, by były gotowe jesienią - najpóźniej wiosną.

Dla małych Zegartowic Tour de Pologne znaczy Majka. Chociaż, gdy dziennikarze piszą lub mówią „Zegartowice obok Krakowa”- miejscowi trochę się śmieją. - Dobrze, że nie odwrotnie - dodaje wójt. - Rafał zawsze podkreśla swoje pochodzenie. Dlatego cieszy się szacunkiem swoich sąsiadów.

Czasami słychać opowieści, że kiedy w Zegartowicach pojawia się ktoś z zewnątrz, od razu trzeba mu pokazywać dom Majki, szkołę, ulice, na których ćwiczył i ćwiczy. - Żeby się mogli chwalić wśród znajomych że widzieli gdzie mieszka nasz mistrz - opowiada sołtys Maria Chramiec.

Dlatego tak nieprzyjemnie wybrzmiał nie tak dawny (a przecież o ile zbyt późny!) spór o zmianę trasy wyścigu. Pierwotnie, jak w ubiegłych latach, miała ona przebiegać przez same Zegartowice, jednak z powodu remontu mostu w Czasławiu trzeba było skorygować trasę. - Tak czy inaczej - zapraszamy wszystkich do Czasławia, tam razem będziemy kibicować Rafałowi. Chociaż przejazd peletonu zajmie zaledwie kilka minut - mówi Maria Chramiec.

Tour de pologne 2017 w powiecie myślenickim

Etap I: Kraków-Kraków (130 km) (29 VII); start honorowy o 13.25 na Rynku w Krakowie, start ostry 13.45 na granicy miasta. Trasa: Świątniki Górne-Olszowice-Siepraw-Polanka-Myślenice-Jawornik-Rudnik-Sułkowice-Biertowice-Kalwaria Zebrzydowska-Wadowice-Zator-Czernichów-Cholerzyn-Kraków. Meta ok. 16.40; przejazd przez powiat myślenicki między 14.00 a 14.35

Etap VI: Kopalnia soli Wieliczka - Zakopane ( 3 VIII); start honorowy o godzinie 14.05, start ostry (poza miastem) 14.15. Trasa: Wieliczka-Rudnik-Dziekanowice-Dobczyce-Czasław-Poznachowice-Wiśniowa-Kasina D.-Kasina G.-Mszana D.-Rabka Zdrój-Czarny Dunajec-Zakopane-Bukowina Tatrzańska-Zakopane; meta ok 19.05; przejazd przez powiat myślenicki między ok. 14.15 a 15.00.


Źródło: Agencja Informacyjna Polska PressCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak

  Zgłoś naruszenie treści

  no to muszę tam myknąć i odwiedzić

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama