Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Szkoła haftu dla pań i panów zaprasza na dzień otwarty. O...

Szkoła haftu dla pań i panów zaprasza na dzień otwarty. O ściegach wiedzą wszystko

1/2

(© Fot. Archiwum szkoły)

Haftowanie pomaga się odstresować i... odpocząć od komórek
Stare Miasto. W najbliższą sobotę Szkoła haftu „Złote rączki” zaprasza krakowian do swej siedziby przy ul. Szlak 26/20. Od godz. 13 do 22 - czekać będzie na nich moc atrakcji - m.in. maraton haftowania.
- Przybywajcie zapoznać się ze ściegami. Opowiemy wam o Szkole haftu, hafciarskim aktywizmie i Kolektywie Złote Rączki. Wstęp wolny - zaprasza Monika Drożyńska, założycielka szkoły.

Szkoła haftu przy ul. Szlak powstała w 2015 roku. To miejsce spotkań różnych ludzi. Kobiet, mężczyzn pochodzących z różnych środowisk, pracujących w różnych zawodach, których łączy pasja haftowania, spotykania się, rozwijania się, różnienia się. W Szkole haftu kursanci uczą się rzemiosła: tradycyjnych technik haftu płaskiego, dzielą się swoimi doświadczeniami.

- Dlaczego właśnie szkoła haftu? Jestem artystką i zajmuję się tą dziedziną od lat, postanowiłam stworzyć miejsce, gdzie będę uczyć tej sztuki, ale stanie się ono także miejscem spotkań, wymiany poglądów - opowiada pani Monika.

Szkoła haftu jest chyba pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Ściągają do niej osoby, które zamierzają nauczyć się haftowania lub po prostu nie chcą haftować w samotności. Są to osoby od 5 do 87 lat. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Najaktywniejszym uczestnikom, założycielka zaproponowała stworzenie kolektywu, który dalej zajmie się szkołą. Kolektyw tworzą cztery panie: Monika Drożyńska, Małgorzata Grygierczyk, Ewa Rodzinka, Gosia Samborska i jeden pan - Jakub Wesołowski. - Nasza misja to upowszechnianie technik hafciarskich, nauczanie początkujących hafciarzy i hafciarek, wspólne haftowanie transparentów - mówi Monika Drożyńska.

Haftowane transparenty i hafciarski aktywizm to druga po prowadzeniu szkoły działalność Kolektywu Złote rączki. Transparenty haftują raz w tygodniu (środy w godz. 18-21). Organizują spotkania i wspólne haftowania na określone okazje.

Tak stworzone transparenty są dobrem wspólnym, Kolektyw i Szkoła jedynie nimi zarządzają. Ponieważ są wielorazowego użytku, można je wypożyczać. Ostatnio 70 uczestników hafciarskich kursów stworzyło 6 metrowy transparent na Czarny Poniedziałek, by zaprotestować przeciwko projektowi wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Teraz członkowie kolektywu chcą otworzyć przy szkole bibliotekę. Aby wypromować to miejsce zapraszają na sobotni Dzień Otwarty.

W planie jest jedzenie i picie, aukcja haftowanych fantów, muzyka, kiermasz drobiazgów wyhaftowanych przez kursantów (obrazków, serwetek, bieżników, makatek, a nawet magnesów na lodówkę). To świetna okazja do zrobienia oryginalnych prezentów pod choinkę.

W godz. 13 - 18 odbędzie się maraton haftowania; w godz. 18 - 20 zaplanowano zbiórkę datków na hafciarską działalność aktywistyczną (organizatorzy gromadzą fundusze na nici, media i stypendia dla kursantów, których nie stać na opłacenie zajęć). A w godz. 20 - 22 przewidziano czas na zabawę.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się