Szczury znikną znad stawu przy Kaczeńcowej. Użytek...

Szczury znikną znad stawu przy Kaczeńcowej. Użytek ekologiczny czeka jeszcze na sprzątanie

Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Szczury na alejkach nad stawem przy ul. Kaczeńcowej to częsty widok

Szczury na alejkach nad stawem przy ul. Kaczeńcowej to częsty widok ©Fot. PIOTR KRZYŻANOWSKI

Bieńczyce. Sześć pojemników z trutką na szczury w tym tygodniu pojawi się nad akwenem przy ulicy Kaczeńcowej. O wytępienie gryzoni, które w szybkim tempie rozmnażają się w tej okolicy, apelowali spacerowicze i radni.
Szczury na alejkach nad stawem przy ul. Kaczeńcowej to częsty widok

Szczury na alejkach nad stawem przy ul. Kaczeńcowej to częsty widok ©Fot. PIOTR KRZYŻANOWSKI

Problem ze szczurami w mieście powraca co jakiś czas, ale kiedy zaczynają masowo pojawiać się w parkach czy na placach zabaw trzeba natychmiast reagować. W okolicy użytku ekologicznego przy ul. Kaczeńcowej całe gromady gryzoni biegają od kilku miesięcy. Są też nieco dalej, przy Dłubni - głównie w rejonie zapory w Bieńczycach.

- Mimo że regularnie zgłaszamy ten problemy do odpowiadających za to służb, te nie przywiązują większej wagi do tego, by zatroszczyć się o użytek ekologiczny i brzegi rzeki. A przecież te tereny mają wejść w skład parku rzecznego Dłubnia - stwierdza Marcin Permus, zastępca przewodniczącego dzielnicy XVI Bieńczyce.

Dbałość o czystość i bezpieczeństwo w tym rejonie powinna być regularna - nie wystarczą bowiem jednorazowe akcje odszczurzania i sprzątanie „od czasu do czasu”. Po interwencjach mieszkańców i prośbach radnych Dzielnicy XVI Bieńczyce Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu postanowił zlecić deratyzację na terenie wokół stawu przy Kaczeńcowej.

Na czas deratyzacji w tym rejonie pojawi się sześć dobrze zabezpieczonych karmników zawierających trutkę na szczury. Na przełomie lipca i sierpnia ZIKiT obiecał radnym z „szesnastki”, że będzie przeprowadzał systematyczne kontrole, a w razie potrzeby uzupełniał braki trutki w pojemnikach. Tymczasem radni twierdzą, że urzędnicy już dawno mieli zadbać o odszczurzanie, ale ich działania niestety się przedłużają. - Trutki miały być rozstawione w zeszłym tygodniu, a będą dopiero w najbliższych dniach - zaznacza radny Permus.

To miejsce strategiczne, w którym deratyzację trzeba wykonać szybko. Wokół spaceruje sporo mieszkańców, czasami pojawiają się też turyści. Tuż obok stawu przy ul. Kaczeńcowej znajduje się też przedszkole, bawią się dzieci. - Wykonamy tę deratyzację interwencyjnie. Trutki będą wyłożone nad stawem przez trzy tygodnie i co tydzień będą sprawdzane i uzupełniane - przekonuje Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Inspektorzy zapewnili radnych z Bieńczyc, że nawet kiedy zakończą akcję deratyzacyjną będą monitorować teren przy ul. Kaczeńcowej. Jeśli szczury pojawią się tam znowu ponowią deratyzację. - Jeśli jeszcze gdzieś sytuacja z gryzoniami jest poważna mieszkańcy mogą nam to zgłaszać. Zajmiemy się tym w ramach działań interwencyjnych - twierdzi Piotr Hamarnik.

Tymczasem staw przy Kaczeńcowej czeka nie tylko na odszczurzanie, ale przede wszystkim na oczyszczanie. W brudnej wodzie problemem są śmieci, ale także zalegający tam muł. ZIKiT obliczył, że odmulanie zbiornika to milionowa inwestycja, na którą miasta nie stać.

Obecnie urzędnicy rozważają biologiczne oczyszczanie stawu. - Prowadzimy rozmowę z naukowcem, który wykonuje oczyszczanie metodą biologiczną - przyznaje Adam Cebula, zastępca dyrektora ZIKiT do spraw utrzymania.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktos oszalał

  Bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Przecież to zwykłe bajoro. Zasypać to w diabły. Sztuczne tworzenie jakiejś filozofii. Niedługo wokół kałuży na jezdni utworzymy skarb narodowy i rezerwat.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama