Studentki odnowią zaniedbany skwer przy klubie Karino. Nowa...

Studentki odnowią zaniedbany skwer przy klubie Karino. Nowa odsłona „Truskawkowej”

Adrian Hulbój

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Grupa studentek z Uniwersytetu Pedagogicznego

Grupa studentek z Uniwersytetu Pedagogicznego ©Fot. archiwum

Osiedle Chałupki. Grupa studentek z Uniwersytetu Pedagogicznego odnawiała teren przy klubie kulturalnym Karino na osiedlu Chałupki. Dzięki ich staraniom powstały nowe obiekty, takie jak pokrywa na piaskownicę, czy konstrukcje podnoszące grządki.
Grupa studentek z Uniwersytetu Pedagogicznego

Grupa studentek z Uniwersytetu Pedagogicznego ©Fot. archiwum

W pracach projektu Szypułka LAB, bo taką nazwę przyjęła grupa, wzięło udział 13 studentek Uniwersytetu Pedagogicznego, wspieranych przez trzy koleżanki z Politechniki Krakowskiej.

- Do działań przystąpiliśmy w ramach przedmiotu projektowanie prospołeczne, które wykładam. Zależało nam na tym, żeby stworzone przez nas urządzenia służyły konkretnej społeczności. Dlatego postanowiliśmy odnowić teren przy klubie Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, w którym w tym czasie zaczął funkcjonować klub rodzica - informuje wykładowca i koordynatorka projektu - Franciszka Jagielak.


Podjęcie działań było efektem wspólnych ustaleń studentek, Zarządu Zieleni Miejskiej i władz centrum kultury. Po konsultacjach z członkami klubu rodzica, wybrano siedem zadań, które miały ułatwić korzystanie z podwórka przy ul. Truskawkowej 4 wszystkim jego użytkownikom.

- Do tej pory udało nam się wykonać pokrywę na piaskownice i konstrukcje, które podniosły znajdujące się w ogrodzie grządki. Chciałyśmy w ten sposób ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, które traktowały pracę przy grządkach jako część swojej terapii - tłumaczy Diana Biega, jedna ze studentek biorących udział w projekcie. W czasie prac powstały także cztery wygrodzenia dla ogrodów sensorycznych. Wszystkie te elementy, znajdują się obecnie w depozycie klubu i będą mogły zostać wykorzystane, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa.

- Nasza praca zakończyła się w czerwcu. Teraz do akcji przystąpi Zarząd Zieleni Miejskiej, który ma zająć się zaprojektowaniem krajobrazu - podsumowuje Franciszka Jagielak. - Bardzo dobrze wspominamy współpracę z pracownikami klubu, dlatego na początku września chcemy wznowić pracę nad renowacją podwórka - dodaje z kolei Diana Biega.

Jak informuje Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, instytucja pracuje nad porozumieniem pomiędzy stronami zaangażowanymi w pracę przy Klubie Karino.

- Zarząd Zieleni Miejskiej zawsze z przyjemnością angażuje się w tego typu działania, i jeśli w przyszłości pojawi się taka możliwość, na pewno z niej skorzystamy - dodaje.

Współpracę ze studentkami bardzo dobrze wspomina kierownik klubu Karino na os. Chałupki przy ul. Truskawkowej - Elżbieta Nowak. - Dziewczyny były bardzo zaangażowane w pracę, i poświęcały bardzo dużo swojego czasu. Pod koniec września planujemy zorganizować imprezę podsumowującą cały projekt, w czasie której będzie już można korzystać ze sporządzonych przez nie urządzeń - podsumowuje Elżbieta Nowak.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama