Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci AGH rozdają krakowianom pyłomierze

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Tego typu urządzenia trafią do mieszkańców Krakowa
Tego typu urządzenia trafią do mieszkańców Krakowa archiwum
Akcja. Studenci Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej przekażą stu osobom z Krakowa sensory jakości powietrza, skonstruowane w firmie Airly, którą sami założyli.

Studenci zamierzają opleść miasto gęstą siecią czujników, by dowiedzieć się, które obszary są wolne od smogu, a których lepiej unikać, gdy chcemy np. pospacerować z dziećmi. Małe urządzenia służące do pomiaru jakości powietrza trafią do stu osób mieszkających w różnych częściach miasta. Studenci zapewniają, że nie będę konkurować ze stacjami monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a jedynie je uzupełniać.

- Realizujemy akcję, której celem jest stworzenie gęstej sieci sensorów jakości powietrza w Krakowie, dzięki czemu każdy za pomocą platformy map.airly.eu będzie mógł sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Informacje te będą widoczne w czasie rzeczywistym! - mówi Wiktor Warchałowski, jeden z twórców projektu.

Aby zdobyć taki sensor należy wziąć udział w konkursie i wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej airly.eu/airlybirds/. Urządzenie jest przekazywane za darmo. Można je zamontować niemal wszędzie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Krakowianie dostaną czujniki mierzące smog
Kraków. Mniej darmowych przejazdów w dni, kiedy jest smog
Nie ma pędu do wymiany pieców

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

W formularzu konkursowym należy podać swój adres, numer telefonu, piętro na którym się mieszka i poinformować, czy posiadamy dostęp do wi-fi. Należy także wyjaśnić, dlaczego właśnie do nas powinien trafić pyłomierz.

- Już mamy około 500 zainteresowanych. Na formularze czekamy jeszcze dziś. Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie w najbliższy weekend - mówi Wiktor Warchałowski.

Studenci od przyszłego tygodnia rozpoczną montaż urządzeń w wybranych mieszkaniach zlokalizowanych we wszystkich krakowskich dzielnicach.

Pyłomierze po instalacji są już bezobsługowe. Niemal natychmiast zaczną działać, ich symbole pojawią się na interaktywnej mapie i będą przekazywać dane dotyczące pyłów zawieszonych: PM2,5, PM10, temperatury, wilgotności i ciśnienia.

Montaż wszystkich urządzeń w całym Krakowie powinien się zakończyć do końca listopada.

Studenci mają nadzieję, że siecią niewielkich czujników wkrótce oplotą kolejne miasta i miasteczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski