Strażacy dla dzieci, „Florian” dla strażaków

Strażacy dla dzieci, „Florian” dla strażaków

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Nagrodę odebrała prezeska OSP razem z naczelnikiem i sekretarzem
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. archiwum jednostki

OSP Poręba zwyciężyła w I Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów „Floriany 2017”.
Konkurencja była spora, bo zgłosiło się 375 chętnych. Z nich kapituła wybrała 54 najlepsze i właśnie wśród nich znalazła się inicjatywa druhów i druhen z Poręby. To jedyna jednostka z powiatu myślenickiego i jedna z czterech z Małopolski, która znalazła się w tym gronie.

OSP Poręba zdobyła „Floriana” w kategorii „Edukacja” za prowadzony przez nią Klub Środowiskowy dla Dzieci i Młodzieży. Działa on w strażnicy OSP od kilku lat, ale na potrzeby konkursu opisali tylko działania z ubiegłego roku.

Przez pięć dni w tygodniu, od godz. 16 do 20 drzwi klubu są otwarte dla wszystkich chętnych dzieci. Dziennie przychodzi ich tu średnio ok. 30, a podczas wakacji nawet więcej. Czekają tu na nich koledzy i koleżanki oraz rożne atrakcje, dzięki którym nie sposób się nudzić. Są stoły do ping ponga, gry w bilard, komputery z dostępem do internetu, telewizor i konsole do gier. - Staramy się systematycznie doposażać świetlicę w sprzęt, bo nie każdego rodzica stać, aby mieć w domu wszystko - mówi Agnieszka Motyka, prezeska OSP Poręba.

Nie oznacza to jednak, że przychodzące tu dzieciaki spędzają czas wyłącznie na grach. W klubie jest też czas na to, żeby odrobić lekcje, nadrobić ewentualne braki w nauce, w czym młodszym pomagają starsi koledzy, albo przygotować się do szkolnego lub gminnego konkursu. Czuwa nad tym opiekunka. Wreszcie też, jako że pieczę nad klubem sprawuje straż pożarna, można się też podszkolić z ratownictwa.

Strażacy co jakiś czas organizują również pokazy sprzętu, zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej albo jak w ubiegłym roku - we współpracy ze Strażą Miejską - warsztaty profilaktyczne dotyczące przemocy i tego, jak nie paść jej ofiarą. Przy różnych przedsięwzięciach, które organizują z dziećmi lub dla dzieci, współpracują także w Kołem Gospodyń Wiejskich, radą parafialną i gminą Myślenice. Ta ostatnia, jak mówi prezeska OSP, co roku wspomaga ich dotując działalność klubu.

Uroczysta gala, podczas której odebrali statuetkę „Floriana”, odbyła się w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie. Oprócz statuetki otrzymali czek o wartości 1000 zł, który postanowili przeznaczyć na zakup sprzętu i umundurowania.

Naczelnik jednostki, Łukasz Słowik, który odbierał „Floriana” razem z panią prezes i sekretarzem, Markiem Szaratą, mówi, że ten sukces zawdzięczają w dużej mierze swojej prezesce, bo to ona przygotowała ich zgłoszenie. - Świetnie się sprawdza - chwali, potwierdzając, że wybór jej na tę funkcję (jest pierwszą i jak na razie jedyną kobietą stojąca na czele OSP w powiecie myślenickim) był w pełni trafiony.

WIDEO: "Dostaliśmy zgłoszenie, że jeleń pływa w Wiśle". Krakowscy strażacy złapali zwierzę na lasso

Źródło:TVN24


Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama