Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice nie akceptują kontrowersyjnych szkoleń

Klaudia Stabach
Archiwum
Edukacja. Organizacje pozarządowe chcą wdrożyć w szkolny program nauczania zajęcia przeciwdziałające homofobii.

Centrum Inicjatyw Unesco oraz „Lambda Warszawa” (organizacja LGBT, której celem jest budowanie pozytywnej tożsamości osób homoseksulanych), zaproponowała krakowskiemu środowisku pedagogicznemu szkolenia propagujące zwalczanie homofobii w szkołach. Konserwatywni rodzice, którzy dowiedzieli się o tym pomyśle protestują.

Organizatorzy szkoleń tłumaczą: coraz więcej uczniów decyduje się na ujawnienie swojej homo - lub biseksualnej orientacji. Ponadto, w ich opinii, wiąże się to często z brakiem zrozumienia w szkole, a nauczyciele nie potrafią odpowiednio na to zareagować. - Obowiązek podejmowania działań antydyskryminacyjnych istnieje już dziś, a nasze szkolenia pomogą w jego skutecznej realizacji - mówi Yga Kostrzewa, rzecznik Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Niektórzy nauczyciele podchodzą sceptycznie do tej propozycji. - Obawiam się, że to nie ma nic wspólnego z tolerancją, tylko jest to propagowanie postaw, które nie wszyscy rodzice życzą sobie aby były przekazywane ich dzieciom - mówi nauczyciel Agata Tatara, obecnie radna Prawa i Sprawiedliwości.

O projekcie przypadkowo dowiedziała się grupa rodziców i jest oburzona ofertą szkoleń. - Nasze dzieci nie potrzebują nauki akceptowania homoseksualizmu, lecz ukierunkowania w okresie dorastania do rozsądnego obchodzenia się z własną seksualnością, tak aby wyrosły na ludzi zdolnych do założenia szczęśliwych małżeństw i rodzin - mówi Magdalena Czarnik, mama czwórki dzieci i członkini inicjatywy „Stop Seksualizacji Naszych Dzieci”.

Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne, ale wiąże się z koniecznością podpisania regulaminu.Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Trzydniowe szkolenia zostały zaplanowane na dwa terminy. Pierwszy ukończyło go 12 osób. W kolejnym, który rozpocznie się 10 marca wezmą udział 22 osoby.

Szkolenia są przeznaczone wyłącznie dla osób, które na co dzień zajmują się doskonaleniem kadry nauczycielskiej. - Każdy z uczestniczących w projekcie będzie miał obowiązek przygotowania i przeprowadzenia minimum jednego szkolenia dla nauczycieli dotyczącego przeciwdziałania zjawisku homofobii szkolnej - mówi Piotr Dobrosz, Project Menager w Centrum Inicjatyw Unesco.

Rodzice obawiają się wprowadzenia w program nauczania ich dzieci treści, z którymi utożsamia się środowisko LGBT. - Ich celem jest przekonanie naszych dzieci do wątpliwych moralnie relacji seksualnych, które niosą ze sobą katastrofalne skutki. Np. wzrostu liczby aborcji, chorób przenoszonych drogą płciową i przemocy na tle seksualnym - wylicza Magdalena Czarnik.

Krakowscy urzędnicy związani z oświatą mają podzielone zdania. - Wszystkie oferty szkoleniowe powinny odpowiadać na potrzeby środowiska. Nie ma w tym nic niebezpiecznego, dopóki jest to dobrowolne, a osoby biorące w nim udział podchodzą racjonalnie do przekazywanych im treści -komentuje radna Marta Patena z Platformy Obywatelskiej.

- Absolutnie nie widzę miejsca dla tego typu szkoleń. Jestem przeciwna i wręcz będę wyczulać rodziców i pedagogów na to negatywne zjawisko - kwituje Barbara Nowak, przyszła małopolska kurator oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski