„Przyjaciel Konika” to szansa na lepszy rozwój chorych...

„Przyjaciel Konika” to szansa na lepszy rozwój chorych dzieci. Potrzeba mu wsparcia i funduszy

Kornelia Plizga

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na zajęciach z hipoterapii rodzice odserwują jak ich dzieci robią postępy

Na zajęciach z hipoterapii rodzice odserwują jak ich dzieci robią postępy ©Andrzej Banaś

Już wiele dzieci i młodzieży niepełnosprawnej skorzystało tu z pomocy czworonożnych przyjaciół. Przez 26 lat Ognisko TKKF ,,Przyjaciel Konika” wspiera swoich małych pacjentów w poprawie stanu zdrowia. Jednak od dłuższego czasu placówka ma problem z pozyskaniem funduszy i większej liczby wolontariuszy.
Na zajęciach z hipoterapii rodzice odserwują jak ich dzieci robią postępy

Na zajęciach z hipoterapii rodzice odserwują jak ich dzieci robią postępy ©Andrzej Banaś

Ośrodek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej ,,Przyjaciel Konika”, bo o nim mowa, jest wciąż uważany za atrakcyjne miejsce, w którym dzieci potrafią się wyciszyć i przełamać lęki. - Tutaj są specyficzne warunki i panuje niesamowity klimat. Zielone otoczenie, las, zwierzęta, pełna natura. Od czterech lat przyjeżdżam tu z córką i sama doznaję spokoju - mówi pani Katarzyna, matka Darii.

Hipoterapia opiera się na kontakcie z koniem.
Terapeuci przekonują, że dzięki niej możliwe jest przywrócenie sprawności psychoruchowej, zmniejszają się stany nerwowe, a zwiększają motywacja i samodzielność. Jak wyjaśnia Lucyna Krzemień, hipoterapeuta, aby uzyskać jakiekolwiek efekty, bardzo ważna jest systematyczność i odpowiednio przeszkolone zwierzęta.Do zajęć nie wystarczy tylko atrakcyjny teren. Potrzebne jest też zaplecze - w tym stajnie i kryta ujeżdżalnia, dzięki której ćwiczenia są prowadzone bez względu na pogodę, a to pozwala zachować ciągłość w terapii, bez której nie będzie postępów.

-Duże odstępy czasu między zajęciami powodują przerwanie całego procesu rehabilitacyjnego. Pacjenci muszą wszystko zaczynać od początku, a to mija się z celem -wyjaśnia Bogumił Peschak, prezes Ogniska TKKF „Przyjaciel Konika”. Ponadto placówka wymaga pomocy hipoterapeuty i programu zajęć ułożonego wedle możliwości i potrzeb pacjentów, którzy cierpią na różne dysfunkcje: głównie niepełnosprawność sprzężoną, porażenie mózgowe, czy autyzm.

W ośrodku dzieci pracują w zespole i uczą się motywacji, co w innych warunkach sprawia im duże trudności. - Wykonują polecenia, rozpoznają kolory i liczą. Z pewnością hipoterapia ma na to pozytywny wpływ i przynosi efekty - podkreśla pani Katarzyna, matka Darii. Jednak utrzymanie tego wymaga funduszy m.in. na wsparcie rodzin, które nie są w stanie opłacać pełnych składek. Stowarzyszenie wciąż poszukuje sponsorów. Nieocenionym wsparciem są tu wolontariusze. Bez nich asekuracja dzieci i ciągłość leczenia nie byłaby możliwa.

Pomimo tego, że instruktorzy obserwują postępy dzieci, to i tak nikt nie potrafi lepiej ocenić ich stanu, jak sami rodzice. - Moja córka ma zespół Downa i jest wiotka. Na początku bała się wejść na grzbiet konia. Po upływie czterech lat zauważyłam, że fantastycznie rozwija się pod względem fizycznym. Potrafi prosto utrzymać równowagę na koniu i zachować prostą postawę ciała - mówi Katarzyna.

Dziewczynka miała dysfunkcję mowy - wypowiadała zaledwie trzy słowa. Z czasem rozwinęła się i choć do dziś mówi niewyraźnie, to - jak zwierza się jej matka potrafi wyartykułować już wszystko. Po rocznej terapii Daria zaczęła mówić więcej a jej stan wciąż się poprawia. - Dzieciom dobrze robi kontakt ze zwierzętami. Mój Wojtek ma autyzm. Dzięki terapii staje się bardziej uczuciowy, delikatny i otwarty. Widzę ogromne efekty - mówi Małgorzata Szymkowiak-Urbanik, matka dwójki dzieci.

Obecnie pilnie poszukiwani są wolontariusze do pomocy w zajęciach z hipoterapii (szczegóły na stronie internetowej www.przyjacielkonika.republika.pl).

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama