Przewodnikom mylą się zabytki [WIDEO]

Przewodnikom mylą się zabytki [WIDEO]

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zawód przewodnika był regulowany w Polsce do 2013 roku
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Andrzej Banaś

Turystyka. Deregulacja tego zawodu okazała się pomyłką - twierdzą radni i apelują o zamknięcie tego zawodu dla niekompetentnych osób.
Radni PO chcą, aby Kraków oraz inne miasta znajdujące się na liście UNESCO mogły wprowadzić ograniczenia dla przewodników. Chodzi to, aby po zabytkowych miejscach nie oprowadzał każdy, ale osoby, które spełnią określone wymagania i znajdą się na liście miejskich przewodników.


Autor: Agnieszka Maj


Byłby to powrót do czasów sprzed deregulacji zawodu przewodnika, wprowadzonej w 2013 roku przez Jarosława Gowina, ówczesnego ministra sprawiedliwości. - Generalnie Platforma Obywatelska jest za otwieraniem zawodów. W tym przypadku jednak widać, że niektórzy przewodnicy, głównie zagraniczni, nie są przygotowani do tego, aby oprowadzać po Krakowie - mówi Aleksander Miszalski, przewodniczący krakowskiej PO.

Zdaniem radnych od trzech lat obserwujemy spadek jakości usług przewodnickich po Krakowie. Biura zagraniczne przysyłają tutaj własnych pilotów, którzy dopiero w autokarze przygotowują się do oprowadzania. Potem opowiadają np. o „polskich obozach koncentracyjnych” albo mylą zabytki. - Sama słyszałam, jak szwedzki przewodnik, stojąc pod Starym Teatrem opowiadał o nim jako o Teatrze im. Słowackiego - opowiada Anna Szybist, radna PO.

Większość oprowadzających po mieście pilotów zagranicznych to studenci zagranicznych uczelni oraz inne przypadkowe osoby, które mają szczątkową wiedzę na temat Krakowa i historii Polski.

Mimo to nie wszyscy radni byli jednak za regulacją zawodu przewodnika. Wolności w dostępie do tej pracy broniła podczas sesji Rady Miasta Małgorzata Jantos, radna niezrzeszona. Jej zdaniem nie ma sensu wprowadzać dodatkowych wymogów, np. szkoleń czy egzaminów dla przewodników, ponieważ takich obostrzeń nie ma w większości zawodów. - Jeśli już mamy wprowadzać szkolenia, to wprowadźmy je dla radnych, bo nieodpowiedzialni i niedokształceni radni mogą miastu zaszkodzić bardziej niż przewodnicy - stwierdziła radna Jantos.

Deregulacji bronił także radny PiS Arkady Rzegocki. - Jeśli wprowadzone zostałyby znów przepisy określające, kto może oprowadzać, a kto nie, to możemy się spodziewać, że straż miejska będzie wypisywać mandaty każdemu, kto w Krakowie przed zabytkiem będzie czytał jego opis - uważa Rzegocki.

Rezolucja do prezydenta Polski, Sejmu i rządu została jednak przegłosowana. Radni wymieniają w niej konsekwencje wprowadzenia deregulacji zawodu przewodnika. Oprócz pogorszenia jakości usług należy do nich wzrost szarej strefy. - Część przewodników oferuje usługi za napiwki i pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą organów skarbowych, co wpływa na to, że mniej podatków wpływa do kasy miasta - zauważa Aleksander Miszalski.

Przewodnicy uważają, że zmiana prawa jest potrzebna. Przypominają, że przed wprowadzeniem deregulacji ostrzegali o jej skutkach. Przewidywała je także Magdalena Sroka, była wiceprezydent Krakowa ds. kultury. - Ten zawód nie powinien być w zupełności wolny, ponieważ trzeba dużo wiedzieć o mieście, znać kontekst, ciekawostki. Przewodnik musi być skarbnicą wiedzy - mówiła.

Barbara Bukowska, prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie, popiera zmiany w prawie. - Fakt, że po Krakowie turystów i gości oprowadzają coraz częściej obcokrajowcy, to jasny sygnał, że zmiany są konieczne. Część z tych osób nie zna historii sztuki, jak i samego Krakowa, dlatego nie mogą się równać z profesjonalnymi przewodnikami - uważa Bukowska.

Czy jednak zrobienie wyjątku dla miast na liście UNESCO jest możliwe? Mirosław Chrapusta, prawnik wojewody, uważa, że tak. - Równość podmiotów wobec prawa jest wartością konstytucyjną, ale nie absolutną. Jeśli pojawią się racjonalne uzasadnienia, dla których należy wprowadzić taką zmianę, to wydaje się, że jest to dopuszczalne - uważa Mirosław Chrapusta.
(wsp. PD)

agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto to forsował?

  derwisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Otóż Gowin i jego krewny Gibała. To tak tylko do refleksji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propagandę już przerabialiśmy!!!!!!

  Już to znamy!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Dobrze wiemy, co to propaganda! Po prostu przewodnicy-kumosze potracili ciepłe posadki, albo grunt im się pali pod nogami. Szwedzki pilot otwiera przewodnik i najczęściej czyta z niego. A wielu...rozwiń całość

  Dobrze wiemy, co to propaganda! Po prostu przewodnicy-kumosze potracili ciepłe posadki, albo grunt im się pali pod nogami. Szwedzki pilot otwiera przewodnik i najczęściej czyta z niego. A wielu miejscowych wolontariuszy oprowadza, wbrew pozorom, w bardzo wysokiej jakości. Jechałem raz w tramwaju i jakiś gość opowiadał studentkom z innego miasta takie ciekawostki, że aż mnie zaskoczyły, rodowitego krakowianina. Na przykład czy wiecie bez serwisu wyszukiwawczego, gdzie jest kapliczka, przy której nasz papież modlił się w drodze do pracy do Solvaya, w czasie okupacji? Poza tym, nie ukrywajmy... Najlepsze przewodniki piszą... obcokrajowcy!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radni,

  krewny gibały (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  A nie wiedzą, że na stanowisko następcy Majchrowskiego szykuje się optymistycznie twórca tej deregulacji! O tym optymizmie nic nie nadmienię. Czytajcie obwieszczenia zuzinki, miarodajne dla...rozwiń całość

  A nie wiedzą, że na stanowisko następcy Majchrowskiego szykuje się optymistycznie twórca tej deregulacji! O tym optymizmie nic nie nadmienię. Czytajcie obwieszczenia zuzinki, miarodajne dla współpracowników sfer rządowych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poroniony pomysł z deregulacją.

  Zuzinka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Nie tylko wśród przewodników.
  Ile przyniósł szkody - trudno ocenić, zanim życie zweryfikuje nieuczciwych
  i niedouczonych pracowników.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama