Proszowice. Zagrajcie tak głośno, żeby obudzić Karola

Proszowice. Zagrajcie tak głośno, żeby obudzić Karola

Aleksander Gąciarz

Dziennik Polski 24

Karol Pabian (w środku) od roku nie odzyskał świadomości
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Archiwum

Dzisiaj po południu w Domu Kultury zagrają charytatywnie zespoły Euforia, Riposta i Credo. Dochód zostanie przeznaczony dla rodziny Karola Pabiana z Łętkowic, który od roku jest w śpiączce.
Do tragedii doszło w letnią noc, w ubiegłym roku. Siedemnastoletni Karol wracał z kolegą z „osiemnastki”. Według relacji kolegi, w pewnym momencie upadł. Jednak wstał i był w stanie iść dalej. Dotarł do domu i położył się spać. Rano już się nie obudził. - Wezwaliśmy pogotowie. Ponieważ Karol stracił oddech, był reanimowany - opowiada jego brat Michał.

Karol Pabian trafił najpierw do szpitala w Proszowicach, a następnie do placówki na ulicy Wrocławskiej w Krakowie.
Nie udało się jednak przywrócić mu przytomności. Od grudnia ubiegłego roku przebywa w klinice „Budzik” założonej przez Fundację aktorki Ewy Błaszczyk „Akogo” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. - Pobyt w klinice jest dla Karola bezpłatny. Musi być jednak z nim cały czas opiekun - dodaje Michał.

Tym opiekunem jest mama Karola, która od wielu miesięcy niemal cały czas przebywa z nim w Warszawie. Tylko na krótko zmienia ją córka. Taka sytuacja nie może jednak trwać w nieskończoność.

- Lekarze nie są w stanie stwierdzić, czy Karol się obudzi i kiedy. Tymczasem w klinice brat może przebywać przez rok. Potem będziemy musieli zabrać go do domu, który jest nieprzystosowany do tego, by przebywała w nim osoba niepełnosprawna - słyszymy.

Właśnie m.in. po to, by pomóc rodzinie w adaptacji budynku, jest organizowany dzisiejszy koncert. W jego organizację zaangażowali się były mistrz Europy w kick-boxingu Tadeusz Głowa oraz Jarosław Golda, właściciel kawiarni Muzealna. - Nie znałem Karola wcześniej, ale moja córka to znajoma jego siostry. Stąd urodził się pomysł, by przeprowadzić akcję charytatywną - mówi Tadeusz Głowa.

Organizatorzy zaprosili do występu „znajome” zespoły: Euforia, Riposta i Credo. Wszystkie zagrają za darmo. Będzie można też wygrać sesję zdjęciową u Adama Kozińskiego, bilety na konkurs skoków w Wiśle od Fanklubu Kamila Stocha, karnety na basem od Adriana Karasiewicza, kolację dla dwóch osób w Muzealnej, prywatny koncert grupy Riposta.

Będzie fotobudka i inne atrakcje. Początek o godz. 17.

Przed wypadkiem Karol Pabian był uczniem Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zespole Szkół w Proszowicach oraz członkiem OSP Łętkowice. W maju skończył 18 lat.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowia!

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23

  Życzę powrotu do zdrowia, a rodzinie wytrwałości w walce.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama