Proszowice. Muzeum w dzwonnicy

Proszowice. Muzeum w dzwonnicy

Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Z dokumentem zapoznali się proboszcz ks. Jan Zwierzchowski i Dariusz Żabicki z KPP w Proszowicach
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Aleksander Gąciarz

Przebudowa Rynku, odnowienie amfiteatru, zagospodarowanie parku, skate-park nad Szreniawą. To niektóre z założeń Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta
Po wyznaczeniu obszarów zdegradowanych i przeznaczonych do rewitalizacji, przy-szła pora na propozycje konkretnych rozwiązań. Powstał dokument, liczący ponad 40 stron, zawierający kilkadziesiąt pozycji mniejszych i większych inwestycji oraz działań tzw. miękkich. Ich wartość w przybliżeniu wynosi tyle, ile całoroczny budżet gminy. - Nikt nie mówi, że uda nam się to wszystko zrealizować. Ale posiadanie dokumentu pozwoli nam na aplikowanie o środki na konkretne zadania - przekonuje kierownik Wydziału Infrastruktury, Rozwoju i Inwestycji UGiM w Pro-szowicach Zbigniew Kotlarz.


Pierwsza grupa działań, skierowanych głównie na rozwój oferty kulturalnej, skupia się wokół miejskiego Rynku. Zakłada jego przebudowę: część północna zostałaby wyłączona z ruchu samochodowego i użytkowana jako deptak. Tam mieściłby się przebudowany dom kultury, nowa biblioteka z pomieszczeniami muzealnymi, zmodernizowany amfiteatr. Plan zakłada też wykup działki po dawnej kamienicy nr 17 i budowę w tym miejscu siedziby dla lokalnych stowarzyszeń.

Drugie działanie jest z kolei ukierunkowane na rozwój bazy sportowej i koncentruje się na terenach nadrzecznych. Zakłada modernizację hali sportowej, zagospodarowanie parku miejskiego, stworzenie terenów rekreacyjnych w tym skate parku - nad Szreniawą.

Inne projekty dotyczą m. in. modernizacji targowisk Ek-Rolu, urządzenie przedszkola w domu prywatnym przy ul. Parkowej. Odrębna grupa działań dotyczy obiektów parafialnych. Zakłada rewitalizację otoczenia kościoła, plebanii i wikariatu (ter-momodernizacja), likwidację barier architektonicznych itp.

Podczas czwartkowego spotkania konsultacyjnego proboszcz proszowickiej parafii ks. Jan Zwierzchowski mówił o koncepcji zorganizowania niewielkiego muzeum w budynku kościelnej dzwonnicy. Jego zdaniem pomieszczenie na parterze byłoby dobrym miejscem na wyeksponowanie parafii pamiątek historycznych, które są w posiadaniu parafii: starych ksiąg, szat i naczyń liturgicznych. - Mamy kilka przedmiotów, którymi można się pochwalić, tylko brakuje nam miejsca, by je zaprezentować - przekonywał. Jednym z problemów do rozwiązania jest w tym wypadku zapewnienie dostępu do obiektu osobom niepełnosprawnym.

Konsultacje Gminnego programu Rewitalizacji nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na spotkaniu skierowanym do lokalnych organizacji i stowarzyszeń zjawili się poza proboszczem przedstawiciele Policji i Spółdzielni Mieszkaniowej. Podczas części przeznaczonej dla mieszkańców zjawili się... dwaj przedstawiciele komitetów osiedlowych.

ZOBACZ TAKŻE: 1 i 3 maja - dlaczego mamy wtedy wolne

źródło: naszemiasto.pl

Czytaj także

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan, Wójt i Pleban

  Jak zawsze , nic się nie zmieniło (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Tylko lud potrzebny jeszcze , pańszczyźniane trzeba odrobić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szopka

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  Do paczki brakuje jeszcze Pasibrzucha Pospolitego szkodnika miejskiego. Kto dał mu mundur strażacki wygląda w nim jak bałwan.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic o nas bez Nas

  proszowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Z całym szacunkiem ale Pan Policjant niech rewitalizuje powiat miechowski, my sobie tutaj sami damy radę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIC BEZ NAS O NAS

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3

  no 2 najważniejsze organy opiniodawcze już się zapoznały. Halo Urzędzie tu jesteśmy - to my mieszkańcy chcielibyśmy decydować o naszym mieście a nie kierownicy bez uprawnień, władza kościelna i...rozwiń całość

  no 2 najważniejsze organy opiniodawcze już się zapoznały. Halo Urzędzie tu jesteśmy - to my mieszkańcy chcielibyśmy decydować o naszym mieście a nie kierownicy bez uprawnień, władza kościelna i policyjna.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic ...

  Stanislaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Widać im coraz bliżej do PIS już jest. Co tam głupi lud

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  urzędnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Decydujcie...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urzędniczy

  stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Prawda, urzędnik decyduje bardzo często w brew logice, zdrowemu rozsądkowi, bez uwzględnienia interesu osób trzecich. najważniejsze by pokazać kto tu rządzi i przy okazji napchać kieszenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do urzędnika ignoranta.

  WierniWyborcom - GminaKoszyce.com (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  No to zacznijmy od pytania do rady gminy. Czy jest uchwała o zasadach i trybie przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami ?
  W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla...rozwiń całość

  No to zacznijmy od pytania do rady gminy. Czy jest uchwała o zasadach i trybie przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami ?
  W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy określa uchwała rady gminy.
  Tak stanowi art. 5a ustawy o samorządzie gminnym.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama