Pomoc z gminy Gdów dla ofiar nawałnicy w powiecie chojnickim...

Pomoc z gminy Gdów dla ofiar nawałnicy w powiecie chojnickim jest liczona w tonach

Barbara Rotter-Stankiewicz

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Dary z Gdowa

Dary z Gdowa ©Fot. archiwum UG Gdów

Solidarność ludzi. Ponad 10 ton darów - głównie materiałów budowlanych i remontowych - trafiło z gminy Gdów do wsi Rytel w powiecie chojnickim. Kilka tygodni temu przeszła tamtędy nawałnica. Teraz trwa naprawa zniszczeń.
Dary z Gdowa

Dary z Gdowa ©Fot. archiwum UG Gdów

Pomoc, to odpowiedź mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji społecznych na apel gdowskiego samorządu o pomoc dla poszkodowanych chojniczan.

Ciężarówka z naczepą załadowana najpotrzebniejszymi materiałami i narzędziami dotarła do wsi Rytel w woj. pomorskim w poniedziałek o świcie. - Samochód z materiałami wyjechał w niedzielę o godz. 20, a na miejscu byliśmy o 5 rano. Z Gdowa do Rytla jest 630 kilometrów - mówi Józef Zając, sekretarz gminy Gdów, który wraz z komendantem gminnym OSP Józefem Kostu-chem czuwali nad transportem.
- To, co widzieliśmy po drodze było niewyobrażalne - jak okiem sięgnąć wszędzie kikuty drzew, połamanych na wysokości kilku metrów. Około 90 procent lasów, które są na terenie Rytla zostało zniszczonych. Stosy drewna są już obrabiane, ludzie i maszyny pracują non stop.

Samochód, którym zawieziono dary został nieodpłatnie udostępniony przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Materiały zbierano od 25 sierpnia do 1 września, dokładnie według listy potrzeb przekazanej z gminy Czersk. Znalazły się tam więc przede wszystkim: farby, folia dachowa, papa, zaprawy murarskie, pianki budowlane, gładzie szpachlowe, gips, cement, grunt budowlany, płytki ceramiczne, panele i pianki podłogowe, listwy, siatka ogrodzeniowa. Były też pasze dla drobiu i zwierząt gospodarskich oraz narzędzia niezbędne do usuwania szkód: pilarki, oleje i łańcuchy do pił, pilniki, prowadnice, siekiery. Do wsi Rytel dotarły również odzież i obuwie, pampersy, wyprawki szkolne, telewizor, pralka…

Tak szeroko zakrojona pomoc była możliwa dzięki zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorców, Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, parafian z Niego-wici i wielu innych osób, poruszonych rozmiarami katastrofy, jaka dotknęła okolice Chojnic.

Wśród odbierających dary była m.in. radna gminy Czersk Lucyna Zawiszewska, która przez cały czas akcji utrzymywała kontakt z gdowianami i przygotowywała listę konkretnych potrzeb, a także sołtys i jednocześnie szef Komitetu Społecznego „Rytel” Łukasz Ossowski oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych. - Przyjęto nas bardzo serdecznie. Byliśmy pierwszą ekipą, która dotarła do Rytla z pomocą rzeczową. Nie mogli się nadziwić, że przyjechaliśmy aż z tak daleka. Pomoc finansową deklarowały również inne samorządy z różnych stron, ale od nas dostali od razu to, co potrzebne i bardzo byli za to wdzięczni - mówi Józef Zając.

To nie koniec kontaktów - sekretarz Zając przekazał bowiem zaproszenie do Gdowa na zimowe ferie dla 40 dzieci z Czerska. Na dramat mieszkańców województw dotkniętych przez żywioł nie są obojętni także ludzie z innych miejscowości powiatu wielickiego.

- Tydzień po nawałnicy 12 strażaków z gminy Niepołomice pojechało do wsi 12 Wał-dówko w powiecie Sępólno Krajeńskie. Pomagali tam w usuwaniu szkód przez 4 dni - mówi Leszek Łach, komendant miejsko- gminny związku OSP RP w Niepołomicach. - Teraz postanowili zorganizować zbiórkę pieniędzy dla kilku najbardziej poszkodowanych rodzin z tej miejscowości. Do akcji włączyli się strażacy i mieszkańcy ze Staniątek, Za-bierzowa Bocheńskiego, Pod-łęża, Niepołomic i Słomirogu.

Zbiórka prowadzona była przed kościołami. Okazja do dołączenia do darczyńców będzie jeszcze do jutra w Zabierzowie Bocheńskim, a 17 września w przy kościele w Podłężu.

Podziękowania z Rytla


Szanowny Panie Wójcie, Panie Sekretarzu!
Szanowni Mieszkańcy gminy Gdów!

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc materialną, jakiej udzieliliście nam na odbudowę zniszczonych podczas nawałnicy 11/12 sierpnia br. domów i gospodarstw na terenie powiatu chojnickiego. Rozmiar tragedii i strat jest ogromny, ale dzięki WAM nie zostaliśmy z tym sami. Odzew na nasz apel jest ogromny. Solidarność lokalnej wspólnoty samorządowej jest wzruszająca i daje nadzieję na przyszłość. Nigdy nie zapomnimy dobra, jakiego doświadczyliśmy po tych trudnych wydarzeniach i pomocy, jakiej Państwo nam udzielili.(…)

DZIĘKUJEMY.

Z wyrazami wdzięczności, szacunku i serdecznymi pozdrowieniami
Radna Gminy Czersk
Lucyna Zawiszewska
Sołtys Rytla Łukasz Ossowski


WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama