Pesa wraca do przetargu na nowe tramwaje

Pesa wraca do przetargu na nowe tramwaje

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Andrzej Banaś

Komunikacja. Sąd Okręgowy uznał, że oferta bydgoskiej firmy Pesa powinna zostać przywrócona do trwającego wciąż przetargu na 50 nowych tramwajów dla stoicy Małopolski. Wyrok w tej sprawie jest ostateczny.
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Andrzej Banaś

Przypomnijmy, wcześniej po stronie Pesy opowiedziała się Krajowa Izba Odwoławcza. Spór pomiędzy bydgoską firmą a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie od prawie roku blokuje rozstrzygniecie przetargu na nowe pojazdy szynowe.

W tej sprawie do krakowskiego przewoźnika wpłynęły cztery oferty: Newagu (później wycofał się on z przetargu), Skody i konsorcjum firm Stadler Polska, Solarisa oraz Pesy.
Ta ostatnia została jednak wykluczona z postępowania przed rozstrzygnięciem przetargu. Przedstawiciele krakowskiego MPK tłumaczyli wówczas, że bydgoska firma z opóźnieniami dostarczyła w 2015 roku 36 tramwajów typu „krakowiak”. W rezultacie stolica Małopolski mogła stracić 171 mln unijnej dotacji na te tramwaje.

Na wykluczenie z nowego przetargu bydgoska firma zareagowała złożeniem odwołania od decyzji MPK. - Złożyła ona najtańszą ofertę, ale cena nie jest jedynym kryterium wyboru dostawcy - komentuje Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Wciąż nie wiadomo, kiedy wstrzymywany od miesięcy przetarg zostanie wreszcie rozstrzygnięty. - Zależy nam na jak najszybszym wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy z producentem - zapewnia Gancarczyk.

Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany dostarczyć co najmniej 35 (z możliwością dołączenia kolejnych 15) nowych tramwajów o długości od 32 do 35 metrów. MPK wstępnie zakłada, że pierwsi pasażerowie mają z nich skorzystać w 2019 roku.

Zobacz też: Obwodnica wreszcie realna

Źródło: dziennikpolski24.plCzytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tramwaje

  Krakow.Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Krakowiaki to bardzo fajne tramwaje, nie mam nic przeciwko, żeby kolejne do nas zawitały.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MPK

  RobertQ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  MPK pokazało swoją nieudolność atakując, jak się okazało niezgodnie z prawem producenta, który uratował im poprzedni przetarg i grube unijne miliony. Stracili na tym krakowscy podatnicy, którzy ze...rozwiń całość

  MPK pokazało swoją nieudolność atakując, jak się okazało niezgodnie z prawem producenta, który uratował im poprzedni przetarg i grube unijne miliony. Stracili na tym krakowscy podatnicy, którzy ze swoich podatków pokryli koszty prawników MPK, którzy przegrali we wszystkich instancjach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!

  kr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Warto w tej sytuacji ponownie rozpisać przetarg !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najlepiej uniewaznic przetarg

  Burmistrz Nowej Huty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  skoro Pesa blokuje sukces Solarisa to lepiej nie wydawac kasy na nowe tramwaje-jest przeciez w Krakowie tyle znakomitego pod wzgledem technicznym taboru z wiedenskiej lamusowni E1 oraz c3 ktory...rozwiń całość

  skoro Pesa blokuje sukces Solarisa to lepiej nie wydawac kasy na nowe tramwaje-jest przeciez w Krakowie tyle znakomitego pod wzgledem technicznym taboru z wiedenskiej lamusowni E1 oraz c3 ktory pchnie sie do Huty a stamtad zabierze co lepsze do Krakowa na linie 18 i problem zalatwiony.Zaoszczedzone w ten sposob srodki przeznaczy sie na podwyzki dla prezesow miejskich spolek,ich pociotek a przede wszystkim na lukratywne etaty uczelnianych dziadkow wymyslajacych preteksty wykluczajace budowe metra w miesciezwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama