Orkan Ksawery w Małopolsce. Skutki wichury w powiecie...

Orkan Ksawery w Małopolsce. Skutki wichury w powiecie krakowskim

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Orkan Ksawery w Małopolsce. Skutki wichury w powiecie krakowskim
1/4
przejdź do galerii

©Fot. OSP Więcławice

Silny wiatr zrywał wczoraj wieczorem i nocą linie energetyczne, łamał drzewa. Najgroźniej było w Bolechowicach w gminie Zabierzów, gdzie wiatr powalił drzewo na samochód, w którym znajdował się mężczyzna. Prądu zostało pozbawionych około 7 tysięcy osób w całym powiecie.
To jedyna z ofiar, o których informacje mają wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego. - Połamanych drzew i gałęzi było sporo, ale nie mamy informacji, żeby na dłuższy czas blokowały drogi, przejazdy - mówi Halina Gociewicz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Krakowie.

Z awariami borykali się również strażacy. Wiatrołomów nie brakowało w żadnej gminie. Drzewa uszkadzały dach budynków. Gdy rano mieszkańcy Krzeszowic obudzili się na płycie Rynku zobaczyli powalone drzewa. Kłopotów nie brakowało i w innych miejscach.

Strażacy z OSP Więcławice Stare tuz po północy byli wezwani do usuwania drzewa z jezdni drogi w Sieborowicach.
6 października, o godzinie 0:04, SKKM zadysponowało nas do Sieborowic, do powalonego na jezdnię drzewa. Drzewo tarasujące przejazd pocięli pilarkami, a jego pozostałości usunęli z jezdni.

Jednocześnie właściciel niedalekiej posesji wskazał druhom cztery drzewa, które wywróciły się na budynek gospodarczy.
Jednak z uwagi na trudne warunki strażacy zajmą się usuwaniem tych drzew w późniejszym terminie. Ta sama jednostka wyjeżdżała kolejny raz rano o godz. 7 do przysiółka Prawda w Raciborowicach, gdzie drzewa powaliły się na plac zabaw.

Sporo roboty mieli pracownicy Tauronu, ze względu na częste wyłączenia prądu. Awarie i uszkodzenia naprawiali na bieżąco. Z relacji porannych wynikało, że większość uszkodzeń z czwartku wieczora i z nocy z czwartku na piątek już naprawiono na terenie powiatu krakowskiego.

Podczas wczorajszego wieczora i nocy prądu było pozbawionych tysiące mieszkańców powiatu krakowskiego. W gminach: Kocmyrzów -Luborzyca prądu nie miało 657 osób, Michałowice 489 osób, Mogilany 1361 osób, Skawina 3470 osób, Zabierzów 330 osób, Zielonki 297, Świątniki Górne 130 osób.

WIDEO: Pogoda w piątek będzie się dynamicznie zmieniać. Wszystko za sprawą silnego wiatru

Źródło: TVN24, x-news


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo