Nowy szlak przypomni

Nowy szlak przypomni naszą chlubną historię

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Powstał pomysł utworzenia radomsko-krakowskiego szlaku historyczno-edukacyjnego, który ma upamiętnić powstanie Księstwa Warszawskiego i wojnę z 1809 roku. Jednym z ważnych miejsc na tym szlaku jest gmina Michałowice.
Adam W. Gorycki, pomysłodawca zorganizowania szlaku historyczno-edukacyjnego przypomina wydarzenia sprzed 200 lat i zachęca do współpracy przedstawicieli gmin leżących na trasie od Radomia do Krakowa. O przedsięwzięciu rozmawiał już w Jędrzejowie, Wodzisławiu, Książu Wielkim, Miechowie i Michałowicach.

Inicjator akcji spotykając się z władzami gmin, urzędnikami, proboszczami, historykami, archiwistami, muzealnikami i regionalistami proponuje tworzenie miejsc pamięci, tablic, pomników, ekspozycji muzealnych. Mówi też o zabawach, piknikach historycznych i rekonstrukcjach walk.

- Powinniśmy na trwałe upamiętnić wyzwolenie Zachodniej Małopolski w 1809 roku. Uważam, że trzeba głośno i z dumą opowiadać całemu światu o wojnie, którą przed dwoma wiekami małe terytorialnie Księstwo Warszawskie wygrało z potężnym militarnie i terytorialnie Cesarstwem Austriackim - mówi Adam W. Gorycki.

Zgodnie z założeniami szlak ma być gotowy za półtorej roku w 200. rocznicę śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama