Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Niepołomice i Wieliczka są w czołówce. Także w długach

Niepołomice i Wieliczka są w czołówce. Także w długach

Niepołomice i Wieliczka są w czołówce. Także w długach Niepołomice i Wieliczka są w czołówce. Także w długach

(© archiwum)

Ranking. Niepołomice rozwijają się najszybciej spośród małopolskich gmin - wynika z oceny ekspertów. Wysoko jest także Wieliczka - na miejscu piątym. Pozostałe gminy powiatu wypadły słabiej.
Ranking Gmin Małopolski, w którym poddano ocenie działalność ekonomiczno-społeczną 179 samorządów sporządził po raz siódmy Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, przy współpracy z krakowskim Urzędem Statystycznym. Gminy oceniano za lata 2013-2015.

Niepołomice powróciły na pierwsze miejsce po czterech latach przerwy, kiedy zajmowały w tym rankingu miejsca ciągle w czołówce, ale dalsze (3-7).
Wieliczka natomiast powtórzyła swój wynik sprzed roku. Można mówić tu o sukcesie, bo jeszcze w poprzedniej dekadzie solne miasto nie mieściło się nawet w pierwszej dwudziestce tego rankingu. Pnie się w górę - systematycznie - dopiero od 2010 roku.

Magdalena Golonka z wielickiego magistratu mówi, że najbardziej cieszy właśnie rosnąca pozycja gminy. - Ważne jest, że nie był to jednorazowy „skok” do pierwszej dziesiątki, ale Wieliczka zagościła w czołówce już na stałe. To pokazuje, że gmina cały czas się rozwija, że rosną wydatki inwestycyjne. Ten ranking obrazuje także to, że bardzo dobrze wykorzystaliśmy w ostatnich latach fundusze unijne - stwierdza.

Zwraca też uwagę, że piąte miejsce Wieliczki jest tym bardziej cenne, że tak dużym gminom trudno być liderem w rankingach, w których dochody oraz unijne dotacje są przeliczane na liczbę mieszkańców.

Podsumowując działalność samorządów autorzy raportu brali m.in. pod uwagę, w przeliczaniu na mieszkańca: wysokość dochodów własnych gmin (w Niepołomicach są one jednymi z najwyższych w Małopolsce, wynoszą 2350,41 zł; Wieliczka jest na miejscu 29. - 1664,9 zł), wydatki na inwestycje (Wieliczka - 1104,75 zł, Niepołomice - 1021,48 zł) oraz fundusze europejskie pozyskane przez gminy (Wieliczka - 583,85 zł, Niepołomice - 339,19 zł).

Analizowano także wydatki na administrację publiczną. Ranking pokazał, że Wieliczka przekazuje na ten cel 206,46 zł (w przeliczeniu na mieszkańca), a wielicki Urząd Miasta jest jednym z najtańszych w regionie. Natomiast Niepołomice są pod tym względem na drugim końcu tabeli: wydatki na administrację publiczną wynoszą tam 352,63 zł i są jedynymi z najwyższych w Małopolsce.

Obie miejsko-wiejskie gminy z naszego powiatu są natomiast w czołówce najbardziej zadłużonych małopolskich samorządów. Niepołomice znajdują się pod tym względem na miejscu siódmym (ze śródrocznym wskaźnikiem zadłużenia 65,4 proc.), a Wieliczka na pozycji dziewiątej (wskaźnik zadłużenia - 62,5 proc.).

- Mamy spore zadłużenie. Jednak jeśli mamy wykonać na przykład wartą 100 mln zł inwestycję dotowaną z funduszy unijnych i trzeba na ten cel zaciągnąć 10 mln zł kredytu, to go bierzemy. Uważam, że warto, bo wszystko przekłada się potem na poprawę jakości życia mieszkańców - uważa burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Podobne wyjaśnienia słyszymy w Wieliczce. - Każdy samorząd, który dużo inwestycje i stawia na rozwój, ma też długi. Inaczej nie da się tego zrobić - mówi Magdalena Golonka.

Miejsca pozostałych gmin z naszego powiatu są odległe. Biskupice zajmują w rankingu najszybciej rozwijających się obszarów miejsce 79. Gdów jest 84., a gmina Kłaj - 115.

wielicki@dziennik.krakow.pl
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Obwodnica Wieliczki

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abaqus (gość)  •

Wieliczka w tym swoim rozwoju zupełnie zapomniała o obwodnicy. Wszystkie inne miasta regionu jak Skawina, Niepołomice czy Gdów budują obwodnice, wyprowadzają ruch z miasta, a Wieliczka wiecznie rozjeżdżona przez samochody. Bezzwłocznie powinien zostać wybudowany odcinek od DW 964 do DW 966. Bardzo ważne jest też połączenie Grabówek z ul. Kasztanową.

odpowiedzi (0)

skomentuj