Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie udało się rozbudować przedszkoli

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Teraz gmina ma prawie 18 tys. miejsc w swoich przedszkolach
Teraz gmina ma prawie 18 tys. miejsc w swoich przedszkolach fot. Michał Gąciarz
Edukacja. Urzędnicy będą musieli wykupić miejsca w prywatnych placówkach, aby przyjąć we wrześniu wszystkie chętne dzieci.

Od września tego roku Kraków musi zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. To efekt znowelizowanych przepisów ustawy o systemie oświaty. Problem jednak w tym, że samorządowe placówki nie pomieszczą wszystkich chętnych.

Teraz gmina ma prawie 18 tys. miejsc w swoich przedszkolach i oddziałach przy szkołach podstawowych. Tymczasem dzieci z roczników, które od nowego roku szkolnego mają prawo do samorządowych przedszkoli, jest niemal dwa razy więcej - 31,5 tys.

Urzędnicy liczą na to, że jednak nie wszyscy rodzice zdecydują się na posłanie swoich dzieci do przedszkola. Przepisy mówią bowiem o tym, że maluchy w wieku od 3 do 5 lat mają prawo, a nie obowiązek tego typu kształcenia. Tylko dla 6-latków nauka w przedszkolu jest obowiązkowa, chyba że pójdą do pierwszej klasy.

W tym roku chętnych do samorządowych przedszkoli może być tyle, że zabraknie kilku tysięcy miejsc, mimo że Kraków od kilku lat stara się rozbudowywać swoje placówki.

Planowana jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na os. Gotyk przy ulicy ks. Meiera. Powstanie tam 4-oddziałowe przedszkole na sto miejsc. Kolejna inwestycja to zespół szkolno-przedszkolny na os. Kliny przy ul. bpa Albina Małysiaka, gdzie ma powstać 4-oddziałowe przedszkole dla stu dzieci. Przybędzie także sto miejsc w przedszkolu dobudowywanym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15 przy ul. Rydygiera oraz 150 miejsc w budowanym przedszkolu przy ul. Kościuszkowców. Wszystkie te inwestycje dadzą w sumie dodatkowych 450 miejsc. Niestety, nie od września. Część z nich znajduje się dopiero w fazie projektowania.

- Placówka przy ulicy ks. Meiera w tym roku ma dostać pozwolenie na budowę. Gotowa do przyjęcia dzieci będzie dopiero w 2020 lub 2021 roku - mówi Jakub Kosek, przewodniczący Dzielnicy IV, na terenie której ma powstać przedszkole przy ul. Meiera.

Tymczasem w ubiegłym roku do przedszkoli samorządowych w Krakowie nie dostało się ok. 1500 trzyletnich dzieci. Teraz im wszystkim gmina będzie musiała zapewnić miejsce. Już wiadomo, że w samorządowych przedszkolach ich nie starczy. Dlatego władze miasta planują wykupienie ich w prywatnych. Dzięki temu odpłatność będzie tam taka sama jak w samorządowych placówkach, czyli pięć godzin za darmo, a dodatkowe za złotówkę. - Nie jest obecnie znana liczba miejsc, na którą może być ogłoszony konkurs ofert dla niesamorządowych przedszkoli. Będziemy to wiedzieć dopiero po zakończeniu rekrutacji - mówi Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Gmina złożyła w lutym wniosek o fundusze unijne na dofinansowanie utworzenia 16 nowych oddziałów przedszkolnych dla 400 dzieci. Ze środków projektu mogłyby zostać opłacone wynagrodzenia nauczycieli i pracowników obsługi, zajęcia dodatkowe w nowych oddziałach oraz ich wyposażenie w pomoce dydaktyczne. Decyzja o dotacji zapadnie jednak dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Tymczasem rekrutacja do przedszkoli ma się rozpocząć za kilkanaście dni. Przygotowywane jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. - Założenie jest takie, by składanie wniosków odbyło się w okresie od 18 kwietnia do 8 maja. Następnie do połowy maja będzie weryfikacja, w pierwszym tygodniu czerwca podanie wyników, następnie potwierdzenie przez rodziców woli przyjęcia i w ostatnim tygodniu czerwca podanie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - informuje Jan Machowski.

W poprzednich latach nabór zaczynał się w marcu, teraz jednak opóźnił się przez reformę edukacji, ponieważ część oddziałów przedszkolnych znajduje się w szkołach, których nową sieć radni ustalili dopiero pod koniec marca. Inne będą w tym roku także kryteria rekrutacji. Teraz najwięcej punktów będzie można otrzymać za to, że przedszkole znajduje się najbliżej domu (6 punktów) i za rodzeństwo w tym samym przedszkolu (5 pkt). Premiowane będzie także to, że dziecko chodziło wcześniej do żłobka (4 pkt).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie udało się rozbudować przedszkoli - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski