Myślenice. Caritas będzie budował

Myślenice. Caritas będzie budował

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Tak ma wyglądać Centrum Pomocy św. Brata Alberta, które powstanie przy ul. Średniawskiego
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Wizualizacja. Caritas

Działka przy ul. Średniawskiego 35, którą prawie pięć lat temu gmina sprzedała Caritasowi za 1 procent wartości, wreszcie zostanie zagospodarowana. Już niedługo ruszy budowa Centrum Pomocy św. Brata Alberta
Nie tak dawno zaciekawieni, a może też zniecierpliwieni faktem, że na działce Caritasu nic się nie dzieje, radni dopytywali burmistrza, czy zapowiadana budowa dojdzie do skutku. Jak się okazało, właśnie ma ruszyć.

Ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej tłumaczy nam, że realizacja planów, związanych z budową, wynikała po pierwsze z tego, że długo dopracowywano projekt tak, aby spełniał oczekiwania, co do funkcjonalności, a jednocześnie spełnił zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po drugie - wpływ na to miały sprawy organizacyjno-finansowe związane z organizacją ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Teraz wreszcie to, co zapowiedziano, starając się o 99-procentową bonifikatę przy zakupie działki, ma zostać zrealizowane.

Pozwolenie na budowę już jest. Jak tłumaczy ks. Bogdan Kordula, na dawnym placu węglowym staną de facto trzy budynki, ale wyglądające i funkcjonujące jako jeden. Zapowiada, że prace powinny ruszyć najpóźniej z początkiem września, a teraz trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu. Zakończenie budowy planowane jest na koniec maja przyszłego roku. Obiekt ma mieć ponad 1600 mkw. powierzchni użytkowej i pomieścić trzy rodzaje działalności. Pierwszy to stacja Opieki Caritas, która dziś działa w pomieszczeniach parafii św. Brata Alberta na osiedlu.

Drugi to Warsztaty Terapii Zajęciowej. W tej sprawie Caritas rozmawia jeszcze z władzami powiatu, ale prawdopodobnie znajdą tu miejsce WTZ Myślenice, które dziś mieszczą się w przyziemiu budynku Starostwa przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Wreszcie trzecie przeznaczenie nowego budynku, a dokładnie jego części, to dzienny ośrodek wsparcia dla seniorów, czyli miejsce, gdzie mieliby zapewnioną, nie tylko opiekę i rehabilitację, ale też różne formy aktywizacji. Szacuje się, że powinno być ok. 40 miejsc dla seniorów

Podobne ośrodki dziennego wsparcia dla seniorów, Caritas prowadzi już m.in. w Krakowie, Wieliczce oraz w Brzegach - w Campusie Misericordiae.

Z kolei całe takie centrum, podobne do tego, jakie ma powstać w Myślenicach, Caritas prowadzi na krakowskim osiedlu Podwawelskim. Na wzór krakowskiego, w Myślenicach planuje się uruchomić wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, w której dostępne będę m.in. specjalistyczne łóżka dla chorych, koncentratory tlenu itp.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach Piotr Gofroń cieszy się, zwłaszcza na myśl o nowym miejscu dla Warsztatów Terapii Zajęciowej, bo dotychczasowa siedziba nigdy nie była tą wymarzoną, a na pewno dawno przestała wystarczać. - Dla nas to jedyna możliwość poprawy bytu uczestników WTZ. Cieszy też to, że będzie możliwość zwiększenia liczby miejsc, a trzeba wiedzieć, że zapotrzebowanie na nie w Myślenicach jest bardzo duże - mówi.

Będzie to jeden z najładniejszych budynków w Myślenicach, nie przesadnie luksusowy, ale wykorzystujący dużo drewna i szkła - zapowiada ks. Kordula i dodaje, że jego sfinansowanie spoczywa w całości na Caritas, przy czym będą w tym mieli udział darczyńcy przekazujący darowizny na ten cel i przekazujący na rzecz Caritas 1 procent podatku. - To drugie, po Rodzinnym Domu Dziecka w Nowej Wsi, dzieło Caritas w powiecie myślenickim. To centrum będzie służyło przede wszystkim mieszkańcom gminy Myślenice - mówi ks. Kordula.

Najprawdopodobniej będzie nosiło nazwę Centrum Pomocy św. Brata Alberta, dla uczczenia obchodzonej niedawno setnej rocznicy jego śmierci i ogłoszonego w związku z tym w kościele katolickim Roku św. Brata Alberta.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pilna pomoc

  hostel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wplac dowolna kwote na Fundacje Swietego Benedykta w Krakowie. Bez Ciebie upadniemy.

  http://www.benedykta.pl/fundacja/darowizny.html

  Bog zaplac.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama