Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej sklepów i lokali z mocnymi trunkami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Obecnie mamy w Krakowie ponad 1280 sklepów z alkoholem
Obecnie mamy w Krakowie ponad 1280 sklepów z alkoholem fot. Agata Komorowska
O tym się mówi. W związku z wprowadzeniem zmian dotyczących zasad przyznawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu, na razie wstrzymano wydawanie kolejnych takich koncesji.

Na czas rozpoczynających się Światowych Dni Młodzieży miasto nie planuje wprowadzenia prohibicji. W krakowskim magistracie przypominają jednak, że uprawnienie do wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu - na terenie miasta, powiatu, województwa lub większej części kraju - ma polski rząd i może to zrobić w drodze rozporządzenia. Na razie w urzędzie nie ma sygnałów o tym, aby tak się miało stać.

Od 21 lipca obowiązuje natomiast nowy limit liczby punktów z alkoholem powyżej 4,5 proc. (z wyjątkiem piwa) w Krakowie. Obecnie limit wynosi 1275 punktów w przypadku napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (placówki handlowe) oraz 1103 punkty w przypadku napojów przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (lokale gastronomiczne). Do tego weszły też w życie limity dla poszczególnych dzielnic Krakowa. Przykładowo w Dzielnicy I Stare Miasto limity ten limit wynosi 210 sklepów z alkoholem i 685 lokali. Dla porównania: w Krowodrzy (Dzielnica V) 60 i 45, Podgórzu (XIII) 105 i 60, a w Nowej Hucie (XVIII) 75 i 20.

Przypomnijmy, wcześniej był jeden limit dla całego Krakowa, a wynosił on 2500 punktów (łącznie: sklepów i lokali gastronomicznych). Obecnie został więc zmniejszony o 122 zezwolenia. Limit ten nie był jednak wyczerpany, na dzień 1 lipca br. funkcjonowało 1287 sklepów i 1167 lokali prowadzących sprzedaż „limitowanych” kategorii alkoholu.

Celem wprowadzenia nowych przepisów było ograniczenie liczby punktów sprzedaży alkoholu. Obecnie mamy jednak sytuację, w której jest o 12 sklepów oraz o 64 lokali z alkoholem więcej, niż wynoszą nowe limity dla miasta. Nie oznacza to jednak, że nagle jakieś punkty z alkoholem będą musiały zostać zamknięte.

- Wprowadzenie nowych przepisów obecnie nie powoduje żadnych skutków w stosunku do przedsiębiorców posiadających zezwolenia i prowadzących sprzedaż alkoholu - informuje Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych w Urzędzie Miasta Krakowa. Wyjaśnia przy tym, że zgodnie z zasadą tzw. praw nabytych, zezwolenia na sprzedaż alkoholu będą obowiązywać do końca ich terminu ważności. - W związku z nowymi przepisami nikt nie musi zamykać sklepu czy lokalu z alkoholem - zaznacza dyr. Popiołek.

Natomiast w związku z faktem, że aktualna liczba wydanych zezwoleń jest większa niż nowe limity, przez pewien czas nie będą wydawane nowe zezwolenia. Urzędnicy mają czekać, aż wykorzystanie limitów spadnie do poziomu określonego nowymi przepisami.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski