Mieszkańcy protestują na ulicy Cechowej. „Dość niemocy...

Mieszkańcy protestują na ulicy Cechowej. „Dość niemocy urzędników”

Marzena Rogozik

Dziennik Polski 24

Dziurawa i niebezpieczna ulica Cechowa to dla mieszkańców Piasków Wielkich olbrzymi problem, który narasta od lat

Dziurawa i niebezpieczna ulica Cechowa to dla mieszkańców Piasków Wielkich olbrzymi problem, który narasta od lat ©Anna Kaczmarz

Piaski Wielkie. Po naciskach mieszkańców i radnych urzędnicy obiecali remont ulicy. Są jednak obawy czy znów nie przesuną terminu.
Dziurawa i niebezpieczna ulica Cechowa to dla mieszkańców Piasków Wielkich olbrzymi problem, który narasta od lat

Dziurawa i niebezpieczna ulica Cechowa to dla mieszkańców Piasków Wielkich olbrzymi problem, który narasta od lat ©Anna Kaczmarz

Mieszkańcy Piasków Wielkich mają już dość obietnic na papierze i niezrealizowanych planów. Uprzedzali, że wyjdą na ulicę by pokazać urzędnikom, że dla nich prace remontowe w tym rejonie to priorytet, a postępów prac nie widać. Dlatego blisko setka mieszkańców rozpocznie dziś o godz. 16.30 godzinny protest na ul. Cechowej na przejściu dla pieszych pod kościołem w Piaskach Wielkich.

Mieszkańcy twierdzą, że przez 30 lat na tej, ważnej nie tylko dla nich, ulicy nie pojawiały się ekipy remontowe.
Ulica Cechowa jest w opłakanym stanie, a jest drogą przelotową w kierunku Wieliczki, z której korzystają mieszkańcy całego Krakowa i okolicy. Tymczasem nie ma tu odpowiedniej infrastruktury: brakuje chodników i pobocza, co jest niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, które codziennie chodzą tamtędy do szkoły. - Od lat staramy się o remont Cechowej, ale wciąż słyszeliśmy, że nie ma na to szans - mówi Marek Kostrz przewodniczący protestu mieszkańców. - Dopiero dwa lata temu dostaliśmy zapewnienie, że wyremontują ją w tym roku, ale temat znów utknął. Mamy dość tej niemocy urzędników i marginalizacji naszych problemów.

Także radni dzielnicy XI od lat konsekwentnie wnioskowali do Rady Miasta i prezydenta o pieniądze na remont Cechowej. Bez skutku. Pomagał w tej sprawie także radny miejski - Józef Jałocha.

Podczas protestu mieszkańcy będą więc walczyć o wyegzekwowanie od urzędników wywiązania się ze zobowiązań wobec nich. Postulują też m.in. o oznaczenie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu Cechowa - Łużycka, poprawę bezpieczeństwa u zbiegu ulicy Cechowej z Rżącką, Niebieską i Podedworze czy ograniczenie dopuszczalnego tonażu. - Chcemy także ograniczenia uciążliwego hałasu z pobliskiej autostrady np. przez montaż ekranów akustycznych - tłumaczy Marek Kostrz. Protest jaki zaplanowali ma nie być utrudnieniem dla kierowców i mieszkańców, ale próbą zwrócenia uwagi na pilną potrzebę remontu. Początkowo zaplanowany był już zresztą na zeszły tydzień. Być może dlatego ZIKiT uprzedzając go... obwieścił nagle, że przetarg na przebudowę ul. Cechowej (na odcinku od Łużyckiej do Niebieskiej) zostanie ogłoszony pod koniec lipca. Prace remontowe nawierzchni i chodników mają rozpocząć się w trzecim kwartale roku i zakończyć w czwartym.

Jarosław Kajdański, rady dzielnicy XI Podgórze Duchackie, który wspiera działania mieszkańców uważa, że to jeszcze odległy termin. - A mieszkańcy nauczeni doświadczeniem nie ufają ZIKiT i władzom miasta, obawiają się czy planowany remont nie zostanie kolejny raz odłożone w czasie - tłumaczy radny Kajdański. Mimo obietnic rozpisania przetargu nie chcą odwoływać protestu, by potem kolejny raz sprawa nie została zamieciona pod dywan z powodu błahego pretekstu np. - ZIKiT nie wybierze wykonawcy. - A wtedy te 3 mln zł zamiast na Cechową trafią na zadanie w innym rejonie Krakowa. Zresztą realizuje się inwestycje w centrum miasta, a Piaski Wielkie są ciągle zaniedbywane jeśli chodzi o inwestycje i infrastrukturę - mówi Jarosław Kajdański.

Michał Pyclik z ZIKiT zaś twierdzi, że nie widać zagrożenia dla tego zadania i wszystko powinno się udać. - Poza tym nakładkę na ul. Cechowej od ul. Gwarnej do Łużyckiej wykonany już w wakacje. A fragment od ul. Gwarnej do Bojki remontowaliśmy dwa lata temu, więc nie jest prawdą, że nie zajmowaliśmy się tym terenem od 30 lat - twierdzi Michał Pyclik. W ZIKiT usłyszeliśmy natomiast, że szanse na ekrany akustyczne są znikome, bo miasto raczej ogranicza ich ilość, a nie stawia kolejne.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIECzytaj także

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ech... znowu dzielnica 11. Największy badziew w Krakowie..

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  obecna polityka miasta jest taka że dzielnica 11 "podgórze duchackie" ma być odcięta od wszelkich inwestycji bo niby nima kasy. Pieniądze mają iść na Nową Hutę i Czyżyny bo tam jest krzyk mody....rozwiń całość

  obecna polityka miasta jest taka że dzielnica 11 "podgórze duchackie" ma być odcięta od wszelkich inwestycji bo niby nima kasy. Pieniądze mają iść na Nową Hutę i Czyżyny bo tam jest krzyk mody. Kurdwanów i Piaski Wielkie to zadupie według obecnych władz "miasta" Krakowa, w które to zadupie nie warto inwestować ani złotówki. Wszystko okaże sie przy następnych wyborach....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to gdzie są (bez)radni dzielnicowi dzielnicy 11???

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  dzielnica 11 dogorywa na naszych oczach. I nikt nie jest w stanie temu zapobiec...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest kpina!

  abaqus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To co się dzieje z tą ulicą to jakaś kpina. Trakty leśne lepiej wyglądają niż ta ulica.
  Kosocicka też pozostawia sporo to życzenia.
  Poza tym z ul. Niebieskiej powinni zrobić wjazd na autostradę...rozwiń całość

  To co się dzieje z tą ulicą to jakaś kpina. Trakty leśne lepiej wyglądają niż ta ulica.
  Kosocicka też pozostawia sporo to życzenia.
  Poza tym z ul. Niebieskiej powinni zrobić wjazd na autostradę (nawet najprostszy węzeł „karo”) bo w tej chwili większość ruchu na Kosocickiej wynika z tego, że dopiero na węźle wielickim da się wjechać na obwodnicę, a tak nie powinno być.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  są w Krakowie dzielnice lepsze i te lepciejsze....

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  To nie jest tak że nie ma pieniędzy.
  Pieniądze są ,tylko popłynęły do innych dzielnic.
  Co tam takie zadupie jak dzielnica 11 Podgórze Duchackie. Po co tam inwestować pieniądze miejskie? Do...rozwiń całość

  To nie jest tak że nie ma pieniędzy.
  Pieniądze są ,tylko popłynęły do innych dzielnic.
  Co tam takie zadupie jak dzielnica 11 Podgórze Duchackie. Po co tam inwestować pieniądze miejskie? Do takiego wniosku doszli nasi profesjonalni urzędnicy.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZIKiT czaruje rzeczywistość !!!

  MM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wypowiedź pana z ZIKiT w Dzienniku. (...)"A fragment od ul. Gwarnej do Bojki remontowaliśmy dwa lata temu, więc nie jest prawdą, że nie zajmowaliśmy się tym terenem od 30 lat - twierdzi Michał...rozwiń całość

  Wypowiedź pana z ZIKiT w Dzienniku. (...)"A fragment od ul. Gwarnej do Bojki remontowaliśmy dwa lata temu, więc nie jest prawdą, że nie zajmowaliśmy się tym terenem od 30 lat - twierdzi Michał Pyclik." Ale mnie takie twierdzenia denerwują . Drogi na Kurdwanowie już kilka razy remontowali !!! a teraz pan napisze, że przecież gdzieś Cechową ruszyli no paranoja i straszna buta ZIKiT. Albo pan Michał Pyclik nie wie co mówi albo jest aż tak bezczelny !! Właśnie mieszkańcy nie mogli się przez ostatnie lata nadziwić dlaczego remontują nawierzchnię w stosunkowo dobrym stanie a Cechowej w najgorszym odcinku nikt nie ruszy . zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biuro prasowe zikitu chyba pochodzi z jakiejś innej planety

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to nie pierwszy popis niekompetencji tej jednostki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama