Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Nie chcą płacić za dwór

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Obiekt w Mianocicach chcą odzyskać jego dawni właściciele
Obiekt w Mianocicach chcą odzyskać jego dawni właściciele Zbigniew Kałwa
Mianocice. Pałac, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej, stał się przedmiotem sporu między Starostwem Powiatowym w Miechowie, a spadkobiercami dawnych właścicieli.

Ci spadkobiercy to rodzina Hallerów, którzy gospodarowali w Mianocicach do 1945 roku. W 2002 roku rozpoczęli starania o zwrot utraconego majątku. Po kilkunastu latach, w lutym 2016 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który okazał się dla nich korzystny. Na tym sprawa się jednak nie zakończyła, ponieważ Od tego postanowienia Starostwo Powiatowe złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tej chwili trwa procedura jej rozpatrzenia.

W ubiegłym roku spadkobiercy rodziny Hallerów wystąpili z propozycją polubownego załatwienia sprawy. Zaproponowali, że wydzierżawią powiatowi miechowskiemu obiekty, w których mieści się DPS. Ich wartość została oszacowana na 5,5 mln złotych. Zaproponowali kwotę miesięcznego czynszu w wysokości 34,7 tys. złotych. Starostwo nie wyraziło na to zgody. Odpowiedziało, że do czasu zakończenia postępowania administracyjnego nie jest zainteresowane zawarciem umowy dzierżawy na warunkach proponowanych przez spadkobierców przedwojennych właścicieli.

Pałac w Mianocicach to zabytek z okresu klasycyzmu. W połowie XIX wieku jego właścicielami stała się rodzina Hallerów. Gospodarujący tam do 1915 roku Cezary haller był stryjem generałów Stanisława i Józefa Hallerów.

Obiekt w Mianocicach spełnia obecnie wszystkie standardy z zakresu pomocy społecznej -Ryszrad Nasada, rzecznik prasowy starostwa.

Ostatnimi prywatnymi gospodarzami w Mianocicach byli Helena Haller i jej syn Cezary Józef. Rodzinny majątek opuścili na początku 1945 roku. W wyniku reformy rolnej ponad 200 ha z ich dóbr zostało rozparcelowanych. Większość ziemi (prawie 130 ha) przypadła miejscowym rolnikom, pozostałe grunty wraz z zabudowaniami, stawami itp. pozostało w zarządzie państwa.

W 1952 roku powstał tu Państwowy Dom Opieki Społecznej dla bezdomnych i samotnych kobiet i mężczyzn, którzy zostali przeniesieni ze zlikwidowanego domu starców w Książu Wielkim. Rolę opiekunek w placówce pełniły siostry albertynki. Od 1999 roku wraz z reaktywacją powiatu miechowskiego obiekt zmienił nazwę na Dom Pomocy Społecznej. Przebywa w nim 85 pensjonariuszek: dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie kobiet.

- Placówka jest przygotowana na przyjęcie nawet do 90 osób i spełnia obecnie wszystkie standardy z zakresu pomocy społecznej. Kompletny personel DPS liczy 53 osoby - informuje rzecznik prasowy miechowskiego Starostwa Ryszard Nasada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miechów. Nie chcą płacić za dwór - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski