Krzeszowice. Doczekają się nowej kładki nad torowiskiem

Krzeszowice. Doczekają się nowej kładki nad torowiskiem

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Linia kolejowa w gminie Krzeszowice czeka na modernizację

Linia kolejowa w gminie Krzeszowice czeka na modernizację ©Fot. Barbara Ciryt

Mieszkańcy os. Jurajskiego liczą na lepsze przejście - z windami i bez dziur.
Linia kolejowa w gminie Krzeszowice czeka na modernizację

Linia kolejowa w gminie Krzeszowice czeka na modernizację ©Fot. Barbara Ciryt

Nie wszystkie przetargi na modernizację linii kolejowej E30 zostały rozstrzygnięte. W powiecie krakowskim prace trwają pełną parą na terenie gminy Zabierzów, ale do Krzeszowic jeszcze nie dotarły. Jednak mieszkańcy os. Jurajskiego w Krzeszowicach dostali pierwszy sygnał, że wkrótce roboty się zaczną, a co dla nich niezwykle ważne, ma być budowana nowa kładka nad torami.

- To kładka miedzy ulicami Krakowską, a Czycza. Łączy północną i południową część miasta. Wiele osób z niej korzysta, bo to skrót do centrum Krzeszowic - mówi Małgorzata Fryt, przewodnicząca osiedla Jurajskiego w Krzeszowicach.

Obecna kładka jest w złym stanie, ciągle zdewastowana, a bardzo potrzebna. - Mieszkańcy po południowej stronie od kładki nie mają sklepu, przemieszczają się na drugą stronę torów. To problem np. dla matek wiozących dzieci w wózkach, bo muszą pokonać kilkadziesiąt schodów w górę i w dół. Kłopoty mają też osoby starsze, które idąc na zakupy z torbą na wózeczku, dźwigają wszystko po schodach tej kładki, bo nie ma windy - zaznacza przewodnicząca.

W tej chwili kładka jest niebezpieczna, bo odpadają z niej drewniane elementy podłogi. Ludzie narzekają, bo po kładce i schodach motocykliści urządzają sobie tor jazdy. A kładka niszczy się sukcesywnie. - Gmina stara się łatać kładkę nad torami, bo mieszkańcy wciąż interweniują, ale to takie pudrowanie trupa. Naprawianie bez końca - mówi Małgorzata Fryt.

Samorządowcy twierdzą, że to nie jest obiekt gminny. - Ale kilka razy w roku naprawiamy go. Doraźnie wymieniamy deski w podłodze. Bywa, że ktoś je celowo wyrywa, niszczy. Nieustannie robimy tan jakieś naprawy ostatnio miesiąc w miesiąc coś trzeba było reperować, wymieniać - mówi Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic.

Przed kilkoma dniami pojawiła się nadzieja na poprawę sytuacji. PKP wprawdzie wciąż nie przyznaje się do tego obiektu, ale prosi gminę o doraźną naprawę, a jednocześnie obiecuje, że podczas modernizacji linii E30 wybuduje nową kładkę, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Nowy obiekt będzie miał długość 35 metrów i szerokość pomostu 3 metry. Wyposażony zostanie w klatki schodowe z windami, balustradami i słupami oświetleniowymi - informuje w piśmie Krzysztof Drebot, zastępca dyrektora ds. technicznych w PKP PLK. Dodaje że nawierzchnia kładki będzie odporna na ścieranie i poślizg. Kładka ma powstać do końca III kwartału przyszłego roku.

"Co Ty wiesz o Krakowie" - odcinek specjalny. Czy miejscy radni znają Kraków? cz.2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama