Kraków. Znalezisko przy Barbakanie. To pamiątka po szerszej...

Kraków. Znalezisko przy Barbakanie. To pamiątka po szerszej fosie [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Znalezisko przy Barbakanie
1/13
przejdź do galerii

Znalezisko przy Barbakanie ©Andrzej Banasś

XV-wieczny prawdopodobnie zewnętrzny mur fosy Barbakanu odkryto podczas trwającego remontu ulicy Basztowej. Ceglany mur biegnie w poprzek ulicy. Pokazał się w wykopie pod rury ciepłownicze.
Odsłonięty został górny fragment muru, od pół do półtora metra poniżej poziomu jezdni. Fundamenty z pewnością są bardzo głęboko, według archeologów nadzorujących prace na Basztowej, mogą sięgać nawet około 7 metrów poniżej poziomu ulicy. Jednak badacze nie będą do nich docierać, bo wymagałoby to odsłonięcia dużej powierzchni, a przy tym przyblokowało przebudowę Basztowej.

Odkryty obok Barbakanu mur zbudowany jest z XV-wiecznej cegły, również zaprawa pochodzi z XV w. – stwierdził to specjalista z pracowni Cempla i Partnerzy Konserwacja Zabytków.

Jak przekazują archeolodzy, średniowieczne znalezisko to zapewne pozostałość po dawniejszej fosie biegnącej dookoła Barbakanu.
- Fosa była dużo szersza, niż jest w tym momencie. Została przebudowana w pierwszej połowie XIX wieku i częściowo zasypana – mówi nadzorująca prace archeolog Justyna Jarosz-Romaniec. Być może dokonano tej zmiany, by udrożnić szlak komunikacyjny między Bramą Floriańską a Kleparzem. Odkryty teraz mur widnieje na mapach jeszcze z 1836 roku, natomiast w 1848 już go nie ma. – Więc to w tym okresie fosa została zwężona, i to znacznie, na pewno więcej niż o połowę. Jej mur został zasypany i fosa doprowadzona do obecnego kształtu – podsumowuje badaczka.

W gruzie i ziemi, które trafiły do pomniejszanej fosy, archeolodzy znaleźli m.in. ceramikę - zarówno średniowieczną, jak i z pierwszej połowy XIX wieku. Natknięto się też na monety, które jednak są silnie skorodowane, więc dopiero po odczyszczeniu i konserwacji będzie można coś o nich powiedzieć. W jednym miejscu archeolodzy dotarli do fragmentu warstwy średniowiecznej związanej z funkcjonowaniem miasta Kleparza i tutejszego dużego targowiska. Znaleziono tu fragmenty belek i kości zwierzęce, które niegdyś trafiały na ulicę jako wyrzucane odpadki.

Wykonano zdjęcia muru i stosowną dokumentację, pobrano próbki do badań. Teraz znalezisko z Basztowej zostanie zabezpieczone i zasypane, a nowe instalacje przejdą nad nim. Pozostałości muru fosy będą czekały na dokładniejsze przebadanie przez kolejne pokolenia, być może z wykorzystaniem doskonalszych urządzeń.

- To znalezisko jest dla nas niespodzianką. Wiedzieliśmy, że fosa była dużo szersza, ale nie wiedzieliśmy, że była obwarowana takim murem. W tym rejonie będą prowadzone dalsze prace w ramach przebudowy ulicy i możliwe, że zostanie uchwycona jeszcze kolejna część muru. Choć nie ma takiej pewności, mógł zostać rozebrany i zniszczony przy budowie instalacji w XIX i XX wieku –zaznacza Justyna Jarosz-Romaniec.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Franek

  Franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Powinno się poszerzyć drogę w tym miejscu. Krakowianie domagają się dobrych dróg i nowoczesnej komunikacji, a nie odtwarzania w XXI wieku średniowiecznej infrastruktury.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Henek

  Henek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Powinno sie odtworzyc fose i mur w tym miejscu. Krakowianie domagaja sie zieleni i fosy, a nie kolejnej bezsensownej obwodnicy samochodowej w tym miejscu!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama