Kraków będzie centrum debaty o dziedzictwie

Kraków będzie centrum debaty o dziedzictwie

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Kongres. Przed nami 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. To w Krakowie od 2 lipca delegaci z całego świata dyskutować będą o stanie dziedzictwa.
Prof. Jacek Purchla

Prof. Jacek Purchla ©fot. Adam Wojnar

Do Krakowa zjadą delegacje nie tylko z 21 państw-członków komitetu UNESCO, ale także przedstawiciele ponad 170 krajów, które podpisały Konwencję UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. - To najważniejsze międzyrządowe spotkanie, jakie odbędzie się w tym roku. Przyjadą nie tylko delegacje, ale i dziennikarze z całego świata - mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dyskusja toczyć się ma wokół stanu zachowania zabytków (m.in. z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO), nowych wpisów na listę, najważniejszych zagrożeń dla cennych obiektów.

W czasie trwania 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie dobiegać będzie końca Festiwal Kultury Żydowskiej, odbywał się będzie także festiwal Etno Kraków oraz festiwal Teatrów Ulicznych.
- Nie organizujemy specjalnych wydarzeń dla uczestników spotkania, bo chcemy im pokazać przede wszystkim to, że w Krakowie żyje się kulturą na co dzień. Nie musimy specjalnie się przygotowywać - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury UM.

Pamiątką po spotkaniu będzie inauguracja „Ogrodu Nadziei” w przestrzeni Bulwaru Kurlandzkiego. To aranżacja zieleni, ogród otaczający rzeźby z brązu francuskiej artystki pochodzenia żydowskiego, Hedvy Ser, uhonorowanej w 2011 r. tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju. Po ekspozycji rzeźb w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie artystka przekazała w darze w 2014 r. miastu Kraków cykl czterech rzeźb z brązu: Rozdarcie, Eksplozja, Nadzieja, Totem.

- Obrazują one w abstrakcyjnych formach leżący u podłoża rzeczywistości proces następowania po sobie i przenikania się zjawisk destrukcji i odbudowy, dezintegracji i harmonii, zagłady i odrodzenia - tłumaczy Robert Piaskowski, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Poza tym od spotkania przedstawicieli UNESCO Kraków zyska też „Aleję Kongresową”. Wzdłuż ul. Monte Cassino z okazji kolejnych ważnych wydarzeń tego typu sadzone mają być drzewa, przy których pojawią się tabliczki upamiętniające poszczególne kongresy. - To symboliczne. Z jednej strony silnie się zakorzeniają w ziemi, z drugiej - swoimi konarami dają schronienie. Ale to także zwrócenie uwagi na konieczność zrównoważonego postrzegania dziedzictwa materialnego i niematerialnego, ale i przyrodniczego - dodaje Piaskowski.

Sesji przewodniczył będzie krakowianin, prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama