Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie centrum debaty o dziedzictwie

Łukasz Gazur
Prof. Jacek Purchla
Prof. Jacek Purchla fot. Adam Wojnar
Kongres. Przed nami 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. To w Krakowie od 2 lipca delegaci z całego świata dyskutować będą o stanie dziedzictwa.

Do Krakowa zjadą delegacje nie tylko z 21 państw-członków komitetu UNESCO, ale także przedstawiciele ponad 170 krajów, które podpisały Konwencję UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. - To najważniejsze międzyrządowe spotkanie, jakie odbędzie się w tym roku. Przyjadą nie tylko delegacje, ale i dziennikarze z całego świata - mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dyskusja toczyć się ma wokół stanu zachowania zabytków (m.in. z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO), nowych wpisów na listę, najważniejszych zagrożeń dla cennych obiektów.

W czasie trwania 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie dobiegać będzie końca Festiwal Kultury Żydowskiej, odbywał się będzie także festiwal Etno Kraków oraz festiwal Teatrów Ulicznych. - Nie organizujemy specjalnych wydarzeń dla uczestników spotkania, bo chcemy im pokazać przede wszystkim to, że w Krakowie żyje się kulturą na co dzień. Nie musimy specjalnie się przygotowywać - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury UM.

Pamiątką po spotkaniu będzie inauguracja „Ogrodu Nadziei” w przestrzeni Bulwaru Kurlandzkiego. To aranżacja zieleni, ogród otaczający rzeźby z brązu francuskiej artystki pochodzenia żydowskiego, Hedvy Ser, uhonorowanej w 2011 r. tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju. Po ekspozycji rzeźb w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie artystka przekazała w darze w 2014 r. miastu Kraków cykl czterech rzeźb z brązu: Rozdarcie, Eksplozja, Nadzieja, Totem.

- Obrazują one w abstrakcyjnych formach leżący u podłoża rzeczywistości proces następowania po sobie i przenikania się zjawisk destrukcji i odbudowy, dezintegracji i harmonii, zagłady i odrodzenia - tłumaczy Robert Piaskowski, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Poza tym od spotkania przedstawicieli UNESCO Kraków zyska też „Aleję Kongresową”. Wzdłuż ul. Monte Cassino z okazji kolejnych ważnych wydarzeń tego typu sadzone mają być drzewa, przy których pojawią się tabliczki upamiętniające poszczególne kongresy. - To symboliczne. Z jednej strony silnie się zakorzeniają w ziemi, z drugiej - swoimi konarami dają schronienie. Ale to także zwrócenie uwagi na konieczność zrównoważonego postrzegania dziedzictwa materialnego i niematerialnego, ale i przyrodniczego - dodaje Piaskowski.

Sesji przewodniczył będzie krakowianin, prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski