Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Koniec awantury. Reforma szkół blisko finału

Koniec awantury. Reforma szkół blisko finału

Szkoła Podstawowa na Jazach ma być gotowa za pół roku Szkoła Podstawowa na Jazach ma być gotowa za pół roku

Szkoła Podstawowa na Jazach ma być gotowa za pół roku (© fot. UMiG Niepołomice)

Edukacja. Niepołomice „dopinają” miejską siatkę szkół, która będzie obowiązywała od września tego roku. Nadal są niewiadome.
Dwa lata w strukturach Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego, a później - od września 2019 roku - samodzielna podstawówka.

Taki scenariusz dla gimnazjum w Niepołomicach ma zostać wkrótce potwierdzony uchwałami Rady Miejskiej. Oznacza to, że od września tego roku dzieci w wieku szkolnym będą uczyć się w Niepołomicach w trzech budynkach: przy ulicach 3 Maja i Szkolnej oraz na os. Jazy, gdzie za pół roku zostanie otwarta budowana przez gminę nowa, niepubliczna podstawówka.

Spotkanie, podczas którego omawiano różne kwestie dotyczące nowej miejskiej siatki szkół, odbyło się w tym tygodniu w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Na konsultacje przybyło ok. 150 mieszkańców. Pytań nie brakowało.

WIDEO: PO zebrała 70 tys. podpisów ws. referendum o reformie edukacji

Źródło: TVN24/x-news

Trzy szkoły dla 1100 uczniów. Od września

Przez najbliższe dwa lata podstawówka w gimnazjum będzie pracować w strukturach Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego, której dyrektorka będzie szefować także swoistej „filii”. Od września tego roku nauczyciele niepołomickiego gimnazjum dołączą do grona pedagogicznego SP, a jej wicedyrektorem zostanie obecny szef gimnazjum.

Plan zakłada, że w roku szkolnym 2017/2018 w budynku SP przy ul. 3 Maja będzie uczyć się 580 dzieci, a przy ul. Szkolnej - 180. To ciągle dane szacunkowe, ponieważ jeszcze do końca marca trwają zapisy do nowej podstawówki na os. Jazy. Obiekt ten może pomieścić 330 uczniów, ale nie wiadomo czy aż tylu rodziców zdecyduje się przepisać tam swoje dzieci. - Ostateczna informacja ile dzieci będzie uczyć się w poszczególnych budynkach oraz które klasy przejdą na ul. Szkolną zostanie podana podczas zebrań z rodzicami, zaplanowanymi na 11 kwietnia - zapowiedziała podczas konsultacji Krystyna Augustyńska, dyrektorka SP im. Kazimierza Wielkiego.

Na ulicy Szkolnej mają uczyć się od września: po dwie klasy pierwsze oraz trzecie oraz jedna lub dwie klasy drugie. Do nowej SP będzie osobne wejście (od ul. Szkolnej). Uruchomiona zostanie tam szkolna świetlica pracująca w godz. 7-17, będzie też stołówka. Rodzice najmłodszych uczniów mieli zdeklarować do wczoraj czy chcą posłać dzieci „na Szkolną, czy 3 Maja”.

Według prognoz w roku szkolnym 2018/2019 w budynku gimnazjalnym ma uczyć się 260 dzieci, a przy ul. 3 Maja - 620. Rok później, kiedy na ul. Szkolnej uruchomiona zostanie samodzielna podstawówka, powinno być tam 320 uczniów (14 oddziałów), natomiast w obiekcie przy 3 Maja - 620 dzieci (30 oddziałów). Zaś docelowo w szkolnych budynkach w centrum Niepołomic ma uczyć się po 550 dzieci, a w SP na Jazach ok. 400.

Remonty od tego roku. Rejonizacja - od 2019

- W budynku przy ul. 3 Maja pracownie fizyczne, chemiczne i biologiczne powstaną podczas tegorocznych wakacji w ramach gruntowanej modernizacji siedziby SP. Prace ruszą w czerwcu, tak by do września remont wnętrza obiektu został zakończony - zapowiedział podczas spotkania z rodzicami burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Wakacyjne prace będą częścią dużej inwestycji, na którą Niepołomice pozyskały dotację unijną. W ramach przedsięwzięcia, którego całkowity koszt jest szacowany na 8 mln zł, w SP im. Kazimierza Wielkiego zaplanowano m.in. także: termomodernizację budynku, montaż pomp ciepła, remont sanitariatów, odnowę szkolnych korytarzy i przeniesienie w inne miejsce tych szatani, które znajdują się obecnie w piwnicach szkoły.

Rodzice najmłodszych dzieci, które zajmą budynek przy ul. Szkolnej upomnieli się, by powstał przy nim jak najszybciej plac lub chociaż kącik zabaw. - Modernizację budynku przy ul. Szkolnej i jego otoczenia wykonamy na pewno, jednak nie teraz, ale w 2018 roku - obiecał burmistrz Niepołomic.

Z informacji przekazanych podczas spotkania z rodzicami wynika, że w Niepołomicach obwody szkolne będą obowiązywały dopiero od 2019 roku. W centrum miasta granicą ma być ul. Kościuszki; strona miasta z os. Zakościele zostanie przypisana najprawdopodobniej do SP przy ul. Szkolnej, a pozostała do podstawówki na ul. 3 Maja. Natomiast podczas rekrutacji do niepublicznej SP na Jazach pierwszeństwo mają mieć dzieci z os. Jazy i Piaski.

Spóźnione konsultacje. Uchwała do wglądu

Awantura o nową siatkę szkół trwała w Niepołomicach przez blisko miesiąc. Gminny plan wygaszenia miejskiego gimnazjum skończył się niczym, ponieważ zaprotestowali przeciwko temu mieszkańcy. Skutkiem tego Małopolskie Kuratorium Oświaty nakazało urzędnikom uruchomienie w gimnazjum SP. - Gdyby projekt nowej siatki skonsultowano wcześniej z mieszkańcami, nie byłoby tego „zamieszania” - powtarzali uczestnicy środowego spotkania. - Pewnie można było zrobić wcześniej konsultacje, ale nie mieliśmy wszystkich danych. Nie wiedzieliśmy też, czy uda się zdążyć na wrzesień ze szkołą na Jazach, bo w pewnym momencie prace się opóźniały - tak tłumaczył się burmistrz Niepołomic.

Obiecał też (na wniosek mieszkańców), że projekt uchwały o nowej siatce szkół pojawi się na www.niepolomice.eu na 7 dni przed „szkolną” sesją.

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się