Jerzmanowice-Przeginia. Po modernizacji drogi - wody nie...

Jerzmanowice-Przeginia. Po modernizacji drogi - wody nie będą zalewały podwórek

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

W Jerzmanowicach było wiele spotkań mieszkańców z GDDKiA w sprawie modernizacji krajówki

W Jerzmanowicach było wiele spotkań mieszkańców z GDDKiA w sprawie modernizacji krajówki ©Fot. Barbara Ciryt

Inwestycje. Prace są planowane na 8-kilometrowym odcinku krajówki od Zedermana do Jerzmanowic.
W Jerzmanowicach było wiele spotkań mieszkańców z GDDKiA w sprawie modernizacji krajówki

W Jerzmanowicach było wiele spotkań mieszkańców z GDDKiA w sprawie modernizacji krajówki ©Fot. Barbara Ciryt

Po prośbach, żalach i dyskusjach mieszkańcy gminy Jerzmanowice-Przeginia doczekają się modernizacji drogi krajowej na 8-kilometrowym odcinku Zederman - Jerzmanowice. Będzie wymiana nawierzchni, budowa chodników i odwodnienia. Gospodarze posesji przy krajówce nie mogą się doczekać, bo obecnie podczas ulew woda z drogi zalewa im podwórka.

- Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman - Jerzmanowice - informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie.
Zarządca drogi zaznacza, że w następnej kolejności prace zostaną przeprowadzone na kolejnym odcinku Jerzmanowice - Giebułtów. Jak pisaliśmy na ten etap jest przygotowywany program inwestycyjny. - Dostaliśmy informację, że modernizację drogi 94 szacuje się na 85 mln zł - mówi Adam Piaśnik, wójt Jerzmanowic-Przegini.

Pracami na krajówce na obu odcinkach bardzo interesują się mieszkańcy. Obecnie umowę na opracowanie koncepcji programowej dla odcinka Zederman - Jerzmanowice oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (jednego z ważniejszych dokumentów) ma realizować spółka Complex Projekt z Katowic.

- Firma ma na to 15 miesięcy -- zaznacza Iwona Mikrut. Podaje również zakres prac, czyli przygotowanie analiz, prognoz i organizacji ruchu oraz dokumentów do uzyskania ostatecznej decyzji środowiskowej. - Koszt tej dokumentacji wynosi 794 tys. zł - dodaje rzeczniczka.

Program inwestycji na modernizację odcinka krajówki od Zedermana w pow. olkuskim do Jerzmanowic został podpisany przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w listopadzie 2016 r. To oznacza przyznanie pieniędzy na zadanie.

Modernizacja będzie prowadzona na odcinku 8 km, w tym na 4,4 km mają być budowane chodniki, na półkilometrowym odcinku ścieżki dla pieszych i rowerzystów, będzie też sześć zatok autobusowych. - Zabiegaliśmy o budowę chodników w Przegini, chociaż jest tam chodnik po jednej stronie, jednak piesi nie mogą przechodzić przez tak ruchliwą drogę, żeby bezpiecznie poruszać się po swojej wiosce. Po drugiej stronie chodniki są konieczne - mówi wójt Piaśnik. Podobnie jest z odwodnieniem, przy inwestycji nie można go pominąć.

Przypomnijmy że mieszkańcy nie raz interweniowali po tym, jak wody z krajówki zalewały ich posesje. - Ta woda podczas ulewnych deszczy leje się strumieniami. Obecnie jest odprowadzana rowami, ale to - pożal się Boże - rozwiązanie sprzed 30 lat, nie spełnia żadnych standardów - mówi wójt Jerzmanowic-Przegini.

Zarządca drogi GDDKiA planuje wybudowanie sieci kanalizacji deszczowej na długości 4 km. Będą zbiorniki retencyjne z systemem studni chłonnych i zestawy podczyszczające ścieki deszczowe. Przebudowane zostaną przepusty i most oraz infrastruktura techniczna (sieci: gazowa, teletechniczna, światłowodowa, wodociągowa). Na 600 metrach powstaną ekrany akustyczne. Na całym odcinku wymieniona będzie nawierzchnia drogi.

Samorządowcy gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz mieszkańcy cieszą się także z planowanej przebudowy skrzyżowań. Jedno z nich będzie przy wlocie na krajówkę drogi prowadzącej do Gotkowic, a drugie na końcu odcinka przeznaczonego do modernizacji przy wlocie drogi powiatowej prowadzącej do Sąspowa i Ojcowa.

Mieszkańcy przypominają że w Gotkowicach zjazd nie spełnia żadnych norm. Kiedyś był zaplanowany, ale nigdy nie zrealizowany.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama